Themes - Astra - en to fr translation catalogue (2853 entries)

note: Description of the theme
en: The Astra WordPress theme is lightning-fast and highly customizable. It has over 1 million downloads and the only theme in the world with 6,000+ five-star reviews! It’s ideal for professional web designers, solopreneurs, small businesses, eCommerce, membership sites and any type of website. It offers special features and templates so it works perfectly with all page builders like Spectra, Elementor, Beaver Builder, etc. Fast performance, clean code, mobile-first design and schema markup are all built-in, making the theme exceptionally SEO-friendly. It’s fully compatible with WooCommerce, SureCart and other eCommerce plugins and comes with lots of store-friendly features and templates. Astra also provides expert support for free users. A dedicated team of fully trained WordPress experts are on hand to help with every aspect of the theme. Try the live demo of Astra: https://zipwp.org/themes/astra/
fr: Le thème WordPress Astra est ultra-rapide et hautement personnalisable. Avec plus d’un million de téléchargements, c’est le seul thème au monde à avoir reçu plus de 5700 avis cinq étoiles ! Il est parfait pour les web designers professionnels, les entrepreneurs individuels, les petites entreprises, les sites e-commerce, les sites d’adhésion et tout autre type de site web. Il propose des fonctionnalités et des modèles spéciaux qui le rendent parfaitement compatible avec tous les constructeurs de page comme Spectra, Elementor, Beaver Builder, etc. Des performances rapides, un code propre, une conception mobile-first et le balisage schema sont intégrés nativement, rendant le thème particulièrement optimisé pour le référencement. Il est entièrement compatible avec WooCommerce, SureCart et d’autres extensions e-commerce, et inclut de nombreuses fonctionnalités et modèles adaptés aux boutiques en ligne. Astra fournit également une assistance technique experte aux utilisateurs gratuits. Une équipe dédiée d’experts WordPress parfaitement formés est à votre disposition pour vous aider sur tous les aspects du thème. Testez-le sur un site de démonstration gratuit : https://zipwp.org/themes/astra/​​​​​​​​​​​​​​​​

note: translators: %s: comma-separated list of updated fields
en: Site title and logo updated successfully: %s
fr: Le titre et le logo du site ont bien été mis à jour : %s

en: No valid parameters provided to update.
fr: Aucun réglage valide n’a été fourni pour la mise à jour.

en: Use different mobile logo.
fr: Utilisez un autre logo pour mobile.

en: Use different retina logo.
fr: Utilisez un autre logo Retina.

en: Display logo and title inline.
fr: Afficher le logo et le titre en ligne.

en: Tagline visibility (responsive).
fr: Visibilité du slogan (adaptative).

en: Show on mobile.
fr: Afficher sur mobile.

en: Show on tablet.
fr: Afficher sur tablette.

en: Show on desktop.
fr: Afficher sur ordinateur.

en: Site title visibility (responsive).
fr: Visibilité du titre du site (adaptative).

en: Mobile unit.
fr: Unité mobile.

en: Tablet unit.
fr: Tablette.

en: Desktop unit.
fr: Ordinateur de bureau.

en: Mobile width in px.
fr: Largeur mobile en pixels.

en: Tablet width in px.
fr: Largeur de la tablette en pixels.

en: Desktop width in px.
fr: Largeur de l’écran en pixels.

en: Logo width (responsive).
fr: Largeur du logo (adaptative).

en: Mobile logo image URL.
fr: URL de l’image du logo pour mobile.

en: Retina logo image URL.
fr: URL de l’image du logo Retina.

en: Logo attachment ID (preferred over URL).
fr: Id de fichier joint du logo (à privilégier par rapport à l’URL).

en: Site tagline/description.
fr: Slogan/description du site.

en: Site title text.
fr: Texte du titre du site.

en: Updates the Astra theme site title, tagline, logo, and related visibility settings.
fr: Permet de mettre à jour le titre, le slogan, le logo et les réglage s de visibilité associés du thème Astra.

en: Update Site Title and Logo
fr: Mettre à jour le titre et le logo du site

en: Retrieved site title and logo settings successfully.
fr: Les réglages relatifs au titre et au logo du site ont Bien été récupérés.

en: Whether a different mobile logo is enabled.
fr: Si un logo mobile différent est activé.

en: Whether a different retina logo is enabled.
fr: Si un autre logo Retina est activé.

en: Whether logo and title are displayed inline.
fr: Si le logo et le titre s’affichent en ligne.

en: Tagline visibility per device.
fr: Visibilité des slogans par appareil.

en: Site title visibility per device.
fr: Visibilité du titre du site par appareil.

en: Responsive logo width settings.
fr: Réglages de largeur du logo adaptatifs.

en: Mobile logo URL.
fr: URL du logo pour mobile.

en: Retina logo URL.
fr: URL du logo Retina.

en: Logo image URL.
fr: URL de l’image du logo.

en: Logo attachment ID.
fr: Id de fichier joint du logo.

en: Current site tagline/description.
fr: Slogan/description actuels du site.

en: Current site title.
fr: Titre actuel du site.

en: Retrieves the current Astra theme site title, tagline, logo, and related visibility settings.
fr: Récupérez le titre, le slogan, le logo et les réglages de visibilité associés du thème Astra actuellement utilisé.

en: Get Site Title and Logo
fr: Obtenir le titre et le logo du site

en: Value must be between 1 and 20.
fr: La valeur doit être comprise entre 1 et 20.

note: translators: %d: related posts count value
en: Invalid related_posts_count: %d.
fr: Nombre d’articles similaires non valides : %d.

en: Number of related posts to display (1-20).
fr: Nombre d’articles similaires à afficher (1-20).

en: Enable or disable related posts display on single posts.
fr: Activer ou désactiver l’affichage des articles similaires sur les pages d’articles individuels.

en: Sidebar style for single posts. Options: "default" (Default), "unboxed" (Unboxed), "boxed" (Boxed).
fr: Style de la colonne latérale pour les articles individuels. Options : « default » (par défaut), « unboxed » (non-encadré), « boxed » (encadré).

en: Sidebar layout for single posts. Options: "default" (Default), "no-sidebar" (No Sidebar), "left-sidebar" (Left Sidebar), "right-sidebar" (Right Sidebar).
fr: Mise en page de la colonne latérale pour les articles individuels. Options : « default » (par défaut), « no-sidebar » (pas de colonne latérale), « left-sidebar » (colonne latérale à gauche), « right-sidebar » (colonne latérale à droite).

en: Container layout for single posts. Options: "default" (Default), "normal-width-container" (Normal), "narrow-width-container" (Narrow), "full-width-container" (Full Width).
fr: Mise en page du conteneur pour les articles individuels. Options : « default » (Par défaut), « normal-width-container » (Normal), « narrow-width-container » (Étroit), « full-width-container » (Plein format).

en: Updates the Astra theme single post settings including container layout, container style, sidebar layout, sidebar style, content width, and related posts settings.
fr: Permet de modifier les réglages de la page d’article unique du thème Astra, notamment la mise en page et le style du conteneur, la mise en page et le style de la colonne latérale, la largeur du contenu et les réglages des articles connexes.

en: Update Astra Single Post Settings
fr: Mettre à jour les réglages des articles individuels d’Astra

en: Value must be between 0 and 1920 pixels.
fr: La valeur doit être comprise entre 0 et 1920 pixels.

note: translators: %d: content max width value
en: Invalid content_max_width: %d.
fr: content_max_width non valide : %d.

en: Valid options: default, custom
fr: Options valides : par défaut, personnalisé

note: translators: %s: content width value
en: Invalid content_width: %s.
fr: Largeur de contenu non valide : %s.

en: Valid options: default, unboxed, boxed
fr: Options valides : par défaut, non-encadré, encadré

en: Valid options: default, no-sidebar, left-sidebar, right-sidebar
fr: Options valides : par défaut, sans colonne latérale, colonne latérale à gauche, colonne latérale à droite

note: translators: %s: container style value
en: Invalid container_style: %s.
fr: container_style non valide : %s.

en: Valid options: default, normal-width-container, narrow-width-container, full-width-container
fr: Options valides : par défaut, conteneur-largeur-normale, conteneur-largeur-réduite, conteneur-pleine-largeur

note: translators: %s: container layout value
en: Invalid container_layout: %s.
fr: container_layout non valide : %s.

en: Custom content max width in pixels (0-1920). Only applies when content_width is set to "custom".
fr: Largeur maximale du contenu personnalisé en pixels (0-1920). Ne s’applique que lorsque le réglage content_width est défini sur « personnalisé ».

en: Content width setting. Options: "default" (Default), "custom" (Custom).
fr: Réglage de la largeur du contenu. Options : « default » (Par défaut), « custom » (Personnalisé).

en: Sidebar style for single pages. Options: "default" (Default), "unboxed" (Unboxed), "boxed" (Boxed).
fr: Style de la colonne latérale pour les pages individuelles. Options : « default » (par défaut), « unboxed » (non-encadré), « boxed » (encadré).

en: Sidebar layout for single pages. Options: "default" (Default), "no-sidebar" (No Sidebar), "left-sidebar" (Left Sidebar), "right-sidebar" (Right Sidebar).
fr: Mise en page de la colonne latérale pour les pages individuelles. Options : « default » (par défaut), « no-sidebar » (pas de colonne latérale), « left-sidebar » (colonne latérale à gauche), « right-sidebar » (colonne latérale à droite).

en: Container style. Options: "boxed" (Boxed), "unboxed" (Unboxed).
fr: Style de conteneur. Options : « encadré » (Boxed), « non encadré » (Unboxed).

en: Container layout for single pages. Options: "default" (Default), "normal-width-container" (Normal), "narrow-width-container" (Narrow), "full-width-container" (Full Width).
fr: Mise en page des conteneurs pour les pages individuelles. Options : « default » (par défaut), « normal-width-container » (normal), « narrow-width-container » (étroit), « full-width-container » (pleine largeur).

en: Updates the Astra theme single page settings including container layout, container style, sidebar layout, sidebar style, and content width.
fr: Permet de modifier les réglages de la page unique du thème Astra, notamment la mise en page et le style du conteneur, ainsi que la mise en page et le style de la colonne latérale et la largeur du contenu.

en: Update Astra Single Page Settings
fr: Mettre à jour les réglages de page unique d’Astra

en: Please provide at least one setting to update (blog_layout, posts_per_page, sidebar_layout, sidebar_style, or sidebar_width).
fr: Veuillez indiquer au moins un réglage à mettre à jour (blog_layout, posts_per_page, sidebar_layout, sidebar_style ou sidebar_width).

en: Value must be between 15 and 50 (percentage).
fr: La valeur doit être comprise entre 15 et 50 (pourcentage).

note: translators: %d: sidebar width value
en: Invalid sidebar_width: %d.
fr: sidebar_width non valide : %d.

en: Valid options: unboxed, boxed
fr: Options valides : non-encadré, encadré

note: translators: %s: sidebar style value
en: Invalid sidebar_style: %s.
fr: sidebar_style non valide : %s.

en: Valid options: no-sidebar, left-sidebar, right-sidebar
fr: Options valides : sans colonne latérale, colonne latérale à gauche, colonne latérale à droite

note: translators: %s: sidebar layout value
en: Invalid sidebar_layout: %s.
fr: sidebar_layout non valide : %s.

en: Value must be between 1 and 500.
fr: La valeur doit être comprise entre 1 et 500.

note: translators: %d: posts per page value
en: Invalid posts_per_page: %d.
fr: post_per_page non valide : %d.

en: Valid options: blog-layout-classic, blog-layout-4, blog-layout-5, blog-layout-6
fr: Options valides : blog-layout-classic, blog-layout-4, blog-layout-5, blog-layout-6

note: translators: %s: layout value
en: Invalid blog_layout: %s.
fr: blog_layout non valide : %s.

en: Sidebar width in percentage (15-50).
fr: Largeur de la colonne latérale en pourcentage (15 à 50).

en: Sidebar style. Options: "unboxed" (Unboxed), "boxed" (Boxed).
fr: Style de la colonne latérale. Options : « unboxed » (non-encadré), « boxed » (encadré).

en: Sidebar layout position. Options: "no-sidebar" (No Sidebar), "left-sidebar" (Left Sidebar), "right-sidebar" (Right Sidebar).
fr: Position de la colonne latérale. Options : « no-sidebar » (aucune colonne latérale), « left-sidebar » (colonne latérale à gauche), « right-sidebar » (colonne latérale à droite).

en: Number of posts to display per page (1-500).
fr: Nombre d’articles à afficher par page (1 à 500).

en: Blog layout style. Options: "blog-layout-classic" (Classic), "blog-layout-4" (Grid), "blog-layout-5" (List), "blog-layout-6" (Cover).
fr: Style de mise en page du blog. Options : « blog-layout-classic » (Classique), « blog-layout-4 » (Grille), « blog-layout-5 » (Liste), « blog-layout-6 » (Couverture).

en: Updates the Astra theme blog archive settings including blog layout, posts per page, sidebar layout, sidebar style, and sidebar width.
fr: Permet de modifier les réglages d’archivage du blog du thème Astra, notamment la mise en page du blog, le nombre d’articles par page, la mise en page de la colonne latérale, son style et sa largeur.

en: Update Astra Blog Archive Settings
fr: Mettre à jour les réglages d’archivage du blog Astra

en: Retrieved single post settings successfully.
fr: Les réglages de l’article ont bien été récupérés.

en: Number of related posts to display.
fr: Nombre d’articles similaires à afficher.

en: Whether related posts are enabled.
fr: Si les articles similaires sont activés.

en: Retrieves the current Astra theme single post settings including container layout, container style, sidebar layout, sidebar style, content width, and related posts settings.
fr: Récupère les réglages actuels de l’article unique du thème Astra, notamment la mise en page du conteneur, le style du conteneur, la mise en page de la colonne latérale, le style de la colonne latérale, la largeur du contenu et les réglages des articles similaires.

en: Get Astra Single Post Settings
fr: Accéder aux réglages d’articles individuels d’Astra

en: Retrieved single page settings successfully.
fr: Les réglages de page unique ont bien été récupérés.

en: Available container style options.
fr: Options de styles de conteneurs disponibles.

en: Available container layout options.
fr: Options de mise en page des conteneurs disponibles.

en: Custom content max width in pixels.
fr: Largeur maximale du contenu personnalisé en pixels.

en: Human-readable content width name.
fr: Nom de la largeur du contenu lisible par l’utilisateur.

en: Content width setting key.
fr: Clé de réglage de la largeur du contenu.

en: Human-readable container style name.
fr: Nom de style de conteneur lisible par l’utilisateur.

en: Current container style key.
fr: Clé du style de conteneur actuel.

en: Human-readable container layout name.
fr: Nom de mise en page de conteneur lisible par l’utilisateur.

en: Current container layout key.
fr: Clé de mise en page actuelle des conteneurs.

en: Retrieves the current Astra theme single page settings including container layout, container style, sidebar layout, sidebar style, and content width.
fr: Récupère les réglages actuels de la page unique du thème Astra, notamment la mise en page du conteneur, le style du conteneur, la mise en page de la colonne latérale, le style de la colonne latérale et la largeur du contenu.

en: Get Astra Single Page Settings
fr: Accéder aux réglages de page unique d’Astra

en: Your blog archive is using the "%1$s" layout with %2$d posts per page. Sidebar is set to "%3$s" (%4$s style, %5$d%% width).
fr: Les archives de votre blog utilisent la mise en page « %1$s » avec %2$d articles par page. La colonne latérale est configurée sur « %3$s » (style %4$s, largeur %5$d%%).

en: Available sidebar style options.
fr: Options de style disponibles pour la colonne latérale.

en: Available sidebar layout options.
fr: Options de mise en page de la colonne latérale disponibles.

en: Available blog layout options.
fr: Options de mise en page disponibles pour le blog.

en: Sidebar width percentage.
fr: Pourcentage de largeur de la colonne latérale.

en: Human-readable sidebar style name.
fr: Nom de style de colonne latérale lisible par l’utilisateur.

en: Current sidebar style key.
fr: Clé de style actuelle de la colonne latérale.

en: Human-readable sidebar layout name.
fr: Nom de mise en page de la colonne latérale lisible par l’utilisateur.

en: Current sidebar layout key.
fr: Clé de mise en page actuelle de la colonne latérale.

en: Number of posts per page.
fr: Nombre d’articles par page.

en: Human-readable blog layout name.
fr: Nom de mise en page de blog lisible par l’utilisateur.

en: Current blog layout key.
fr: Mise en page actuelle du blog.

en: Retrieves the current Astra theme blog archive settings including blog layout, posts per page, sidebar layout, sidebar style, and sidebar width.
fr: Récupère les réglages actuels des archives du blog du thème Astra, notamment la mise en page du blog, le nombre d’articles par page, la mise en page de la colonne latérale, le style de la colonne latérale et la largeur de la colonne latérale.

en: Get Astra Blog Archive Settings
fr: Accéder aux réglages d’archive du blog Astra

note: translators: %s: margin bottom value
en: Paragraph margin bottom updated to %s em.
fr: La marge inférieure du paragraphe a été mise à %s em.

en: Margin bottom must be between 0.5 and 5 em.
fr: La marge inférieure doit être comprise entre 0,5 et 5 em.

en: Invalid margin value.
fr: Valeur de marge non valide.

en: Margin bottom is required.
fr: Une marge inférieure est nécessaire.

en: Updates the paragraph margin bottom in the Astra theme.
fr: Modifie la marge inférieure des paragraphes dans le thème Astra.

en: Update Paragraph Margin
fr: Mettre à jour la marge du paragraphe

en: Headings font settings updated successfully.
fr: Les réglages de police des titres ont bien été mis à jour.

en: Updates the Astra theme headings font family, weight, and other typography settings for all headings.
fr: Mettre à jour la police, l’épaisseur et d’autres réglages typographiques des titres du thème Astra pour tous les titres.

en: Update Astra Headings Font
fr: Mettre à jour la police des titres dans Astra

note: translators: %s: heading tag
en: %s font settings updated successfully.
fr: %s réglages de police ont bien été mis à jour.

note: translators: %d: heading level
en: Updates the Astra theme H%d heading font family, weight, size, and other typography settings. IMPORTANT: When user specifies size like "32px" or "2rem", you must separate the numeric value from the unit: font_size.desktop = 32 (number), font_size.desktop-unit = "px" (string).
fr: Permet de modifier la famille de polices, l’épaisseur, la taille et d’autres réglages typographiques des titres de niveau H%d du thème Astra. IMPORTANT : lorsque l’utilisateur spécifie une taille telle que « 32px » ou « 2rem », vous devez séparer la valeur numérique de l’unité : font_size.desktop = 32 (nombre), font_size.desktop-unit = « px » (chaîne de caractères).

note: translators: %d: heading level
en: Update Astra H%d Font
fr: Mettre à jour la police Astra H%d

en: Body font settings updated successfully.
fr: Les réglages de police du corps du texte ont bien été mis à jour.

en: Updates the Astra theme body font family, weight, size, and other typography settings. IMPORTANT: When user specifies size like "16px" or "1.5rem", you must separate the numeric value from the unit: font_size.desktop = 16 (number), font_size.desktop-unit = "px" (string).
fr: Permet de modifier la famille de polices, l’épaisseur, la taille et d’autres réglages typographiques du corps du thème Astra. IMPORTANT : lorsque l’utilisateur spécifie une taille telle que « 16px » ou « 1.5rem », vous devez séparer la valeur numérique de l’unité : font_size.desktop = 16 (nombre), font_size.desktop-unit = « px » (chaîne de caractères).

en: Update Astra Body Font
fr: Mettre à jour la police Astra Body

note: translators: %s: enabled or disabled
en: Content link underlines %s.
fr: Lien de contenu souligné %s.

en: Enabled parameter is required.
fr: Le réglage Activé est nécessaire.

en: Enable or disable underlines on content links in the Astra theme.
fr: Activer ou désactiver le soulignement des liens de contenu dans le thème Astra.

en: Toggle Content Link Underlines
fr: Afficher/masquer les liens soulignés

note: translators: %d: number of font families
en: Found %d font families.
fr: %d familles de polices trouvées.

en: Lists the most popular and frequently used Google Font families available for use. Returns curated lists of trending fonts with categories and variants.
fr: Répertorie les familles de polices Google les plus populaires et les plus utilisées actuellement. Propose des sélections de polices tendance classées par catégories et variantes.

en: List Available Font Families
fr: Liste des familles de polices disponibles

note: translators: %s: enabled or disabled
en: disabled
fr: désactivé

note: translators: %s: enabled or disabled
en: enabled
fr: activé

note: translators: %s: enabled or disabled
en: Content link underlines are %s.
fr: Les liens de contenu soulignés sont %s.

en: Retrieves whether content link underlines are enabled or disabled in the Astra theme.
fr: Indique si le soulignement des liens de contenu est activé ou désactivé dans le thème Astra.

en: Get Underline Links Status
fr: Obtenir l’état des liens soulignés

note: translators: %s: margin bottom value
en: Current paragraph margin bottom: %s em
fr: Marge inférieure du paragraphe actuel : %s em

en: Retrieves the current paragraph margin bottom setting in the Astra theme.
fr: Récupérez la valeur actuelle de la marge inférieure du paragraphe dans le thème Astra.

en: Get Paragraph Margin
fr: Obtenir la marge du paragraphe

en: Retrieved headings font settings successfully.
fr: Les réglages de police des titres ont bien été récupérés.

en: Retrieves the current Astra theme headings font settings including font family, weight, line height, and other typography properties for all headings.
fr: Récupère les réglages de police actuels des titres du thème Astra, notamment la famille de polices, l’épaisseur, l’interligne et d’autres propriétés typographiques pour tous les titres.

en: Get Astra Headings Font
fr: Obtenir la police Astra Headings

note: translators: %d: heading level
en: Retrieves the current Astra theme H%d heading font settings including font family, weight, size, line height, and other typography properties.
fr: Récupère les réglages actuels de la police des titres H%d du thème Astra, notamment la famille de polices, l’épaisseur, la taille, l’interligne et d’autres propriétés typographiques.

note: translators: %d: heading level
en: Get Astra H%d Font
fr: Obtenir la police Astra H%d

en: Retrieved body font settings successfully.
fr: Les réglages de police du corps du texte ont bien été récupérés.

en: Retrieves the current Astra theme body font settings including font family, weight, size, line height, and other typography properties.
fr: Récupère les réglages actuels de police du corps du thème Astra, notamment la famille de polices, l’épaisseur, la taille, l’interligne et d’autres propriétés typographiques.

en: Get Astra Body Font
fr: Obtenir la police Astra Body

en: Please provide either container_layout or container_style to update.
fr: Veuillez indiquer soit « container_layout », soit « container_style » pour effectuer la mise à jour.

note: translators: %s: style label
en: Container style set to %s
fr: Style de conteneur défini sur %s

en: Valid options: boxed, unboxed
fr: Options valides : encadré, non-encadré

note: translators: %s: invalid style value
en: Invalid container style: %s.
fr: Style de conteneur non valide : %s.

note: translators: %s: layout label
en: Container layout set to %s
fr: Mise en page de conteneur définie sur %s

en: Valid options: normal-width-container, narrow-width-container, full-width-container
fr: Options valides : conteneur-largeur-normale, conteneur-largeur-réduite, conteneur-pleine-largeur

note: translators: %s: invalid layout value
en: Invalid container layout: %s.
fr: Mise en page du conteneur non valide : %s.

en: The container style to apply. Options: "boxed" (Boxed style with padding), "unboxed" (Unboxed/Plain style). Note: This only applies when layout is normal or narrow.
fr: Le style de conteneur à appliquer. Options : Encadré (style encadré avec remplissage), Non-encadré (style non encadré/simple). Note : cela ne s’applique que lorsque la mise en page est normale ou étroite.

en: The container layout to apply. Options: "normal-width-container" (Normal width), "narrow-width-container" (Narrow width), "full-width-container" (Full width / Stretched).
fr: La mise en page du conteneur à appliquer. Options : « normal-width-container » (largeur normale), « narrow-width-container » (largeur réduite), « full-width-container » (pleine largeur / étiré).

en: Updates the Astra theme container layout and style settings. You can set container layout (normal, narrow, or full width) and container style (boxed or unboxed). Container style applies only when layout is normal or narrow.
fr: Mettez à jour les réglages de mise en page et de style du conteneur du thème Astra. Vous pouvez définir la mise en page du conteneur (normale, étroite ou pleine largeur) et son style (encadré ou non encadré). Le style du conteneur s’applique uniquement lorsque la mise en page est normale ou étroite.

en: Update Astra Container Layout
fr: Mettre à jour la mise en page des conteneurs Astra

note: translators: %d: number of container settings
en: Retrieved %d container settings successfully.
fr: Les réglages du conteneur %d ont bien été récupérés.

en: Padded and Fluid layouts require Astra Pro plugin.
fr: Les mises en page Padded et Fluide nécessitent l’extension Astra Pro.

en: Background settings support colors, gradients, and images with responsive options.
fr: Les réglages d’arrière-plan prennent en charge les couleurs, les dégradés et les images, avec des options adaptatives.

en: Width values can be adjusted through the Customizer under Global > Container.
fr: Les valeurs de largeur peuvent être modifiées dans la Personnalisation, sous Global > Containeur.

en: Full Width layout ignores container style setting.
fr: La mise en page en pleine largeur ignore les réglages de style du conteneur.

en: Container style (boxed/unboxed) only takes effect when container layout is set to Normal or Narrow.
fr: Le style de conteneur (encadré/non-en cadré) ne s’applique que lorsque la mise en page du conteneur est définie sur Normale ou Étroite.

en: Container style applies only when layout is Normal or Narrow
fr: Le style Container s’applique uniquement lorsque la mise en page est Normale ou Étroite

en: Visible when container style is boxed
fr: Visible lorsque le style du conteneur est « encadré »

en: Background styling for the content area itself.
fr: Mise en forme de l’arrière-plan de la zone de contenu elle-même.

en: Affects the entire site background
fr: S’applique à l’ensemble de l’arrière-plan du site

en: Responsive settings available
fr: Réglages d’adaptativité disponibles

en: Supports color, gradient, and image backgrounds
fr: Prend en charge les arrière-plans de couleur, les dégradés et les images

en: Background styling for the area outside the content container.
fr: Style d’arrière-plan pour la zone située en dehors du conteneur de contenu.

en: Width of the sidebar as a percentage of the container. Default is 30%.
fr: Largeur de la colonne latérale exprimée en pourcentage de la largeur du conteneur. La valeur par défaut est de 30 %.

en: Container width adjusts fluidly to viewport (Requires Astra Pro).
fr: La largeur du conteneur s’adapte automatiquement à la fenêtre d’affichage (nécessite Astra Pro).

en: Adds padding around the entire site content (Requires Astra Pro).
fr: Ajoute un espacement autour de l’ensemble du contenu du site (nécessite Astra Pro).

en: Content spans full width without outer spacing.
fr: Le contenu s’étend sur toute la largeur, sans marge extérieure.

en: Site-wide layout style that affects the overall page structure.
fr: Style de mise en page applicable à l’ensemble du site, qui influe sur la structure générale des pages.

en: Maximum width of the narrow container in pixels. Default is 750px.
fr: Largeur maximale du conteneur étroit en pixels. La valeur par défaut est 750 px.

en: Maximum width of the normal container in pixels. Default is 1200px.
fr: Largeur maximale du conteneur standard en pixels. La valeur par défaut est 1200 px.

en: Plain style without padding, content flows naturally.
fr: Style sobre sans espacement, le contenu s’affiche naturellement.

en: Content has padding and background, creating a boxed appearance.
fr: Le contenu comporte un espacement et un arrière-plan, ce qui lui donne un aspect encadré.

en: Defines the visual style of the content container. Only applies when layout is Normal or Narrow.
fr: Définit le style visuel du conteneur de contenu. Ne s’applique que lorsque la mise en page est Normale ou Étroite.

en: Full-width stretched container that spans the entire viewport.
fr: Conteneur étiré sur toute la largeur qui occupe toute la fenêtre d’affichage.

en: Narrower container ideal for blog posts and text-heavy content.
fr: Une mise en page plus étroite, idéale pour les articles de blog et les contenus riches en texte.

en: Standard width container for general content.
fr: Conteneur de largeur standard pour du contenu général.

en: Controls the width of the content area across the site. Choose from Normal, Narrow, or Full Width layouts.
fr: Permet de définir la largeur de la zone de contenu sur l’ensemble du site. Vous avez le choix entre les mises en page Normale, Étroite ou Pleine largeur.

en: Fluid
fr: Fluide

en: Padded
fr: Espace interne

en: Whether to include detailed descriptions and available options for each setting. Default is true.
fr: Indique s’il faut inclure les descriptions détaillées et les options disponibles pour chaque réglage. La valeur par défaut est « true ».

en: Lists all available Astra theme container and layout settings including container layout options, container styles, width configurations, background settings, and their current values. Provides comprehensive information about site layout structure.
fr: Répertorie tous les réglages de conteneur et de mise en page disponibles pour le thème Astra, notamment les options de mise en page des conteneurs, les styles de conteneur, les configurations de largeur, les réglages d’arrière-plan et leurs valeurs actuelles. Fournit des informations complètes sur la structure de mise en page du site.

en: List Astra Container Settings
fr: Afficher les réglages du conteneur Astra

en: Container style applies only when layout is set to Normal or Narrow.
fr: Le style Conteneur s’applique uniquement lorsque la mise en page est définie sur Normale ou Étroite.

en: Retrieved container layout settings successfully.
fr: Les réglages de mise en page du conteneur ont bien été récupérés.

en: Retrieves the current Astra theme container layout settings including container layout, container style, container width, and narrow container width.
fr: Récupère les réglages actuels de mise en page du conteneur du thème Astra, notamment la mise en page du conteneur, son style, sa largeur et sa largeur réduite.

en: Get Astra Container Layout
fr: Obtenir la mise en page des conteneurs Astra

note: translators: %s: comma-separated list of updated colors
en: Theme colors updated successfully: %s
fr: Les couleurs du thème ont bien été mises à jour : %s

en: Please provide valid hex color values (e.g., #046bd2).
fr: Veuillez indiquer des valeurs de couleur hexadécimales valides (par exemple, #046bd2).

en: Invalid color values.
fr: Valeurs de couleur non valides.

en: Please provide at least one color to update.
fr: Veuillez indiquer au moins une couleur à mettre à jour.

en: No colors specified.
fr: Aucune couleur spécifiée.

en: Updates the Astra theme global colors including accent color, link colors, heading colors, body text color, and border color. These are the core colors that define your theme's color scheme.
fr: Permet de modifier les couleurs générales du thème Astra, notamment la couleur d’accentuation, les couleurs des liens, celles des titres, la couleur du corps du texte et la couleur des bordures. Il s’agit des couleurs principales qui définissent la palette de couleurs de votre thème.

en: Update Astra Theme Colors
fr: Mettre à jour les couleurs du thème Astra

en: Global palette updated successfully.
fr: La palette globale a bien été mise à jour.

note: translators: %s: preset name
en: Global palette updated successfully with %s preset.
fr: La palette globale a bien été mise à jour à l’aide du pré-réglage %s.

en: Please provide either a preset name or color values to update.
fr: Veuillez indiquer soit le nom d’un pré-réglage, soit les valeurs de couleur à mettre à jour.

en: Please ensure Astra theme is active and up to date.
fr: Veuillez vous assurer que le thème Astra est bien activé et à jour.

en: Preset function not available.
fr: Fonction de pré-réglage non disponible.

en: Available presets: Oak, Lily, Viola, Cedar, Willow, Rose, Sage, Flare, Maple, Birch, Dark
fr: Pré-réglages disponibles : Chêne, Lys, Violette, Cèdre, Saule, Rose, Sauge, Flare, Érable, Bouleau, Foncé

note: translators: %s: preset name
en: Invalid preset name: %s.
fr: Nom de pr-éréglage non valide : %s.

en: Updates the Astra theme global color palette. You can apply a preset (Oak, Lily, Viola, Cedar, Willow, Rose, Sage, Flare, Maple, Birch, Dark) or set individual colors. Colors should be in hex format (e.g., #046bd2).
fr: Mettez à jour de la palette de couleurs globale du thème Astra. Vous pouvez appliquer un pré-réglage (Oak, Lily, Viola, Cedar, Willow, Rose, Sage, Flare, Maple, Birch, Dark) ou définir des couleurs individuellement. Les couleurs doivent être indiquées au format hexadécimal (par exemple, #046bd2).

en: Update Astra Global Palette
fr: Mettre à jour la palette Astra Global

note: translators: %s: comma-separated list of updated backgrounds
en: Background colors updated successfully: %s
fr: Les couleurs d’arrière-plan ont bien été mises à jour : %s

en: Please provide either site_background or content_background to update.
fr: Veuillez indiquer soit « site_background », soit « content_background » pour effectuer la mise à jour.

en: No background specified.
fr: Aucun arrière-plan spécifié.

en: Option functions are not available.
fr: Les fonctions d’options ne sont pas disponibles.

en: Updates the Astra theme background colors including site background and content background. Supports solid colors, gradients, and images.
fr: Permet de modifier les couleurs d’arrière-plan du thème Astra, notamment celles de l’arrière-plan du site et du contenu. Prend en charge les couleurs unies, les dégradés et les images.

en: Update Astra Background Colors
fr: Mettre à jour les couleurs d’arrière-plan d’Astra

en: Retrieved active global palette: %1$s (currently using %2$d colors). Also retrieved %3$d available color presets: %4$s.
fr: Palette globale active récupérée : %1$s (utilise actuellement %2$d couleurs). %3$d pré-réglages de couleurs disponibles ont également été récupérés : %4$s.

en: Must be one of: palette_1, palette_2, palette_3, palette_4
fr: Doit correspondre à : palette_1, palette_2, palette_3, palette_4

note: translators: %s: palette ID
en: Invalid palette ID: %s.
fr: Id de palette non valide : %s.

en: Please ensure Astra theme is active.
fr: Veuillez vous assurer que le thème Astra est bien actif.

en: Astra Global Palette is not available.
fr: Palette Astra Global non disponible.

en: Retrieves the current active Astra theme global color palette (palette_1 through palette_4) with its color values. Also returns all available color presets (Oak, Viola, Cedar, Willow, Lily, Rose, Sage, Flare, Maple, Birch, Dark) that can be applied to any palette.
fr: Récupérez la palette de couleurs globale du thème Astra actuellement actif (de palette_1 à palette_4) avec ses valeurs de couleur. Renvoie également tous les pré-réglages de couleur disponibles (Oak, Viola, Cedar, Willow, Lily, Rose, Sage, Flare, Maple, Birch, Dark) pouvant être appliqués à n’importe quelle palette.

en: Retrieved background color settings successfully.
fr: Les réglages de couleur d’arrière-plan ont bien été récupérés.

en: Retrieves the current Astra theme background color settings including site background and content background configurations.
fr: Récupère les réglages actuels de couleur d’arrière-plan du thème Astra, y compris les configurations relatives à l’arrière-plan du site et à l’arrière-plan du contenu.

en: Get Astra Background Colors
fr: Obtenir les couleurs d’arrière-plan d’Astra

en: Please provide at least one button property to update (preset, colors, padding, border_width, or border_radius).
fr: Veuillez indiquer au moins une propriété du bouton à modifier (pré-réglage, couleurs, espacement, largeur de la bordure ou arrondi de la bordure).

en: Valid options: button_01, button_02, button_03, button_04, button_05, button_06
fr: Options valides : button_01, button_02, button_03, button_04, button_05, button_06

note: translators: %s: preset value
en: Invalid preset: %s.
fr: Pré-réglage non valide : %s.

en: Valid options: primary, secondary, both
fr: Options valides : primaire, secondaire, les deux

note: translators: %s: button type value
en: Invalid button_type: %s.
fr: Type de bouton non valide : %s.

en: Button border radius. Provide an object with desktop/tablet/mobile and top/right/bottom/left values.
fr: Arrondi de bordure du bouton. Indiquez un objet avec les valeurs ordinateur de bureau/tablette/mobile et haut/droite/bas/gauche.

en: Button border width. Provide an object with top/right/bottom/left values.
fr: Largeur de la bordure du bouton. Indiquez un objet contenant les valeurs « haut », « droite », « bas » et « gauche ».

en: Button padding. Provide an object with desktop/tablet/mobile and top/right/bottom/left values.
fr: Remplissage des boutons. Indiquez un objet avec les valeurs « ordinateur de bureau/tablette/mobile » et « haut/droite/bas/gauche ».

en: Button border hover color in hex, rgb, or rgba format.
fr: Couleur de la bordure au survol du bouton au format hexadécimal, RVB ou RGBA.

en: Button border color in hex, rgb, or rgba format.
fr: Couleur de la bordure du bouton au format hexadécimal, RVB ou RGBA.

en: Button background hover color in hex, rgb, or rgba format.
fr: Couleur d’arrière-plan du bouton au survol, au format hexadécimal, RVB ou RGBA.

en: Button background color in hex, rgb, or rgba format.
fr: Couleur d’arrière-plan du bouton au format hexadécimal, RVB ou RGBA.

en: Button text hover color in hex, rgb, or rgba format.
fr: Couleur du texte au survol du bouton au format hexadécimal, RVB ou RGBA.

en: Button text color in hex, rgb, or rgba format (e.g., "#ffffff", "rgb(255,255,255)").
fr: Couleur du texte du bouton au format hexadécimal, RGB ou RGBA (par exemple, « #ffffff », « rgb(255,255,255) »).

en: Button preset style to apply. Options: "button_01" (Square), "button_02" (Rounded), "button_03" (Pill), "button_04" (Square Outline), "button_05" (Rounded Outline), "button_06" (Pill Outline).
fr: Sélectionnez le style de bouton à appliquer. Options : « button_01 » (carré), « button_02 » (arrondi), « button_03 » (en forme de pilule), « button_04 » (contour carré), « button_05 » (contour arrondi), « button_06 » (contour en forme de pilule).

en: Which button to update: "primary", "secondary", or "both".
fr: Quel bouton mettre à jour : « principal », « secondaire » ou « les deux » ?

en: Updates the Astra theme global button settings for primary and/or secondary buttons. You can set button presets, text colors, background colors, border colors, padding, border width, and border radius.
fr: Permet de mettre à jour les réglages généraux des boutons du thème Astra pour les boutons principaux et/ou secondaires. Vous pouvez définir des pré-réglages pour les boutons, ainsi que les couleurs du texte, de l’arrière-plan et des bordures, l’espacement, la largeur des bordures et leur arondi.

note: translators: %s: heading tag
en: Retrieved %s font settings successfully.
fr: Les réglages de police %s ont bien été récupérés.

en: Get Astra Global Palette
fr: Obtenez la palette Astra Global

en: Update Astra Global Buttons
fr: Mettre à jour les boutons Astra Global

en: Retrieved global button settings successfully.
fr: Les réglages généraux des boutons ont bien été récupérés.

en: Available button preset options.
fr: Options de pré-réglage des boutons disponibles.

en: Button border radius values.
fr: Valeurs d’arrondi de bordure des boutons.

en: Button border width values.
fr: Valeurs de largeur de la bordure des boutons.

en: Button padding values.
fr: Valeurs de remplissage des boutons.

en: Button border hover color.
fr: Couleur de la bordure au survol des boutons.

en: Button border color.
fr: Couleur de bordure de bouton.

en: Button background color.
fr: Couleur d’arrière plan du bouton.

en: Human-readable preset label.
fr: Libellé de pré-réglage lisible par l’œil nu.

en: Button preset style key.
fr: Touche de style prédéfini.

en: Button settings object.
fr: Objet de réglages du bouton.

en: Retrieves the current Astra theme global button settings for both primary and secondary buttons including text colors, background colors, border colors, padding, border width, and border radius.
fr: Récupère les réglages globaux actuels des boutons du thème Astra pour les boutons principaux et secondaires, notamment les couleurs du texte, les couleurs d’arrière-plan, les couleurs des bordures, le remplissage, la largeur des bordures et l'arrondi des bordures.

en: Get Astra Global Buttons
fr: Obtenir les boutons Astra Global

note: translators: %s: comma-separated list of updated settings
en: Breadcrumb settings updated: %s.
fr: Réglages du fil d’Ariane mis à jour : %s.

en: Please provide at least one setting to update.
fr: Veuillez indiquer au moins un réglage à mettre à jour.

en: No changes specified.
fr: Aucune modification indiquée.

en: Spacing updated
fr: Espacement mis à jour

en: Colors updated
fr: Mettre à jour les couleurs

en: Typography updated
fr: Mettre à jour la typographie

en: Display settings updated
fr: Réglages d’affichage mis à jour

en: Custom separator updated
fr: Séparateur personnalisé mis à jour

en: Separator type updated
fr: Mettre à jour le type de séparateur

en: Valid options: \003E, \00BB, \002F, unicode
fr: Options valides : \003E, \00BB, \002F, unicode

note: translators: %s: invalid separator type value
en: Invalid separator_type: %s.
fr: Type de séparateur non valide : %s.

note: translators: %s: alignment value
en: Alignment set to %s
fr: Alignement défini sur %s

en: Valid options: left, center, right
fr: Options valides : gauche, centre, droite

note: translators: %s: invalid alignment value
en: Invalid alignment: %s.
fr: Alignement non valide : %s.

note: translators: %s: position value
en: Position set to %s
fr: Position définie sur %s

en: Valid options: none, astra_header_primary_container_after, astra_header_after, astra_entry_top
fr: Options valides : aucune, astra_header_primary_container_after, astra_header_after, astra_entry_top

note: translators: %s: invalid position value
en: Invalid position: %s.
fr: Position non valide : %s.

en: Updates the Astra theme breadcrumb settings including position, alignment, display settings, separator, typography, colors, and spacing.
fr: Permet de modifier les réglages du fil d’Ariane du thème Astra, notamment la position, l’alignement, les réglages d’affichage, le séparateur, la typographie, les couleurs et l’espacement.

en: Update Astra Breadcrumb Settings
fr: Mettre à jour les réglages du fil d’Ariane d’Astra

en: Retrieved breadcrumb settings successfully. IMPORTANT: When presenting any colors to the user, you MUST show visual color previews using this markdown format if valid color code: ![#HEXCODE](https://via.placeholder.com/15/HEXCODE/000000?text=+) `#HEXCODE` - Replace HEXCODE with the actual hex color value.
fr: Les réglages du fil d’Ariane ont bien été récupérés. IMPORTANT : lorsque vous présentez des couleurs à l’utilisateur, vous DEVEZ afficher des aperçus visuels des couleurs en utilisant ce format Markdown si le code de couleur est valide : ![#HEXCODE](https://via.placeholder.com/15/HEXCODE/000000?text=+) `#HEXCODE` - Remplacez HEXCODE par la valeur hexadécimale réelle de la couleur.

en: Retrieves the current Astra theme breadcrumb settings including position, alignment, display settings, separator, typography, colors, and spacing.
fr: Récupère les réglages actuels du fil d’Ariane du thème Astra, notamment la position, l’alignement, les réglages d’affichage, le séparateur, la typographie, les couleurs et l’espacement.

en: Get Astra Breadcrumb Settings
fr: Accéder aux réglages de fil d’Ariane d’Astra

note: translators: %s: error message
en: A system error occurred: %s
fr: Une erreur système s’est produite : %s

note: translators: %s: error message
en: An unexpected error occurred: %s
fr: Une erreur inattendue s’est produite : %s

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue s’est produite.

en: Astra theme customization abilities for typography, colors, layout, and design settings.
fr: Possibilités de personnalisation du thème Astra en matière de typographie, de couleurs, de mise en page et de réglages de conception.

note: translators: 1: setting label, 2: value label, 3: post title, 4: post ID
en: Updated "%1$s" to "%2$s" for "%3$s" (ID: %4$d)
fr: Mise à jour de « %1$s » par « %2$s » pour « %3$s » (ID : %4$d)

note: translators: 1: meta key, 2: list of valid keys
en: The meta key "%1$s" is not valid. Valid keys are: %2$s
fr: La clé méta « %1$ » » n’est pas valide. Les clés valides sont : %2$s

en: Invalid meta key.
fr: Clé méta non valide.

note: translators: %s: post title
en: You do not have permission to edit "%s".
fr: Vous n’êtes pas autorisé à modifier « %s ».

en: Permission denied.
fr: Permission refusée.

en: Please provide either post_id or post_title to identify the post to update.
fr: Veuillez indiquer soit le post_id, soit le post_title afin d’identifier l’article à mettre à jour.

en: Updates Astra meta settings for ONE SPECIFIC post or page by post title or ID. This overrides global settings for that individual post only. IMPORTANT: Use this ONLY when the user specifies a specific post/page name (like "Sample Page", "Hello World", "About") or post ID. This is NOT for global settings - use single page/post update tools for global settings instead.
fr: Permet de mettre à jour les réglages méta d’Astra pour UN ARTICLE OU UNE PAGE SPÉCIFIQUE, en fonction du titre ou de l’ID. Cela remplace les réglages globaux uniquement pour cette publication. IMPORTANT : n’utilisez cette fonction QUE lorsque l’utilisateur indique le nom d’une publication ou d’une page spécifique (comme « Page d’exemple », « Bonjour tout le monde », « À propos ») ou l’ID de la publication. Cette fonction n’est PAS destinée aux réglages globaux ; utilisez plutôt les outils de mise à jour d’une seule page ou publication pour les réglages globaux.

en: Update Post-Specific Meta Settings (Individual Posts/Pages)
fr: Mettre à jour les réglages méta spécifiques à un article (articles/pages individuels)

note: translators: 1: post title, 2: post ID
en: Retrieved post meta settings for "%1$s" (ID: %2$d)
fr: Réglages de méta-données de l’article récupérés pour « %1$s  » (ID : %2$d)

note: translators: %d: post ID
en: Post with ID %d does not exist.
fr: L’article portant l’identifiant %d n’existe pas.

en: Please provide either post_id or post_title to identify the post.
fr: Veuillez indiquer soit le post_id, soit le post_title pour identifier l’article.

en: No post specified.
fr: Aucun article spécifié.

note: translators: %s: post title
en: Could not find a post or page with the title "%s".
fr: Impossible de trouver un article ou une page avec le nom « %s ».

en: Post not found.
fr: Article non trouvé.

en: Please activate the Astra theme to use this feature.
fr: Veuillez activer le thème Astra pour pouvoir utiliser cette fonctionnalité.

en: Get Post-Specific Meta Settings (Individual Posts/Pages)
fr: Obtenir les réglages de métadonnées spécifiques à un article (articles/pages individuels)

en: Astra theme is not active.
fr: Le thème Astra n’est pas actif.

en: Retrieves Astra meta settings for ONE SPECIFIC post or page by post title or ID. Shows current overrides for that individual post only. IMPORTANT: Use this ONLY when the user asks about a specific post/page name (like "Sample Page", "Hello World", "About") or post ID. This is NOT for global settings.
fr: Récupère les réglages méta d’Astra pour UNE PUBLICATION OU UNE PAGE SPÉCIFIQUE, en fonction du titre ou de lID de la publication. Affiche les modifications actuelles pour cette publication uniquement. IMPORTANT : n’utilisez cette fonction QUE lorsque l’utilisateur demande le nom d’une publication ou d’une page spécifique (comme « Page d’exemple », « Bonjour tout le monde », « À propos ») ou l’id de la publication. Cette fonction n’est PAS destinée aux réglages généraux.

en: Search everything: from site settings to pages and design tools
fr: Recherchez tout : des réglages du site aux pages en passant par les outils de conception

en: Learn
fr: Apprendre

en: WooCommerce, Shop, Store, Products, Single Product, Cart, Checkout, Account, My Account, Orders, Sidebar
fr: WooCommerce, Boutique, Produits, Produit unique, Panier, Commande, Compte, Mon compte, Commandes, Colonne latérale

en: Customizer: WooCommerce
fr: Personnalisation  : WooCommerce

en: General, Sidebar, Accessibility, Skip to Content, Block Editor, Gutenberg, Misc, Scroll To Top, Back to Top
fr: Général, Colonne latérale, Accessibilité, Passer au contenu, Éditeur de blocs, Gutenberg, Divers, Aller en haut de la page, Retour en haut de page

en: Customizer: General
fr: Personnalisation : Général

en: Blog, Archive, Single Post, Post, Single Page, Page, Content, Excerpt, Featured Image, Meta, Author, Date, Categories, Tags, Comments
fr: Blog, Archive, Article unique, Article, Page unique, Page, Contenu, Extrait, Image mise en avant, Méta, Auteur, Date, Catégories, Balises, Commentaires

en: Customizer: Blog
fr: Personnalisation : Blog

en: Footer, Footer Widgets, Footer Bar, Copyright, Primary Footer, Above Footer, Below Footer, Menu, Social, HTML, Widget
fr: Pied de page, Widgets de pied de page, Barre de pied de page, Copyright, Pied de page principal, Au-dessus du pied de page, En dessous du pied de page, Menu, Réseaux sociaux, HTML, Widget

en: Customizer: Footer
fr: Personnalisation : Pied de page

en: Header, Site Identity, Logo, Site Title, Tagline, Primary Header, Primary Menu, Menu, Navigation, Above Header, Below Header, Mobile Header, Mobile Menu, Search, Button, Social, Account, Cart, Widget, HTML, Off Canvas, Mobile Trigger
fr: En-tête, identité du site, logo, titre du site, slogan, en-tête principal, menu principal, menu, navigation, au-dessus de l’en-tête, sous l’en-tête, en-tête mobile, menu mobile, recherche, bouton, réseaux sociaux, compte, panier, widget, HTML, hors canevas, déclencheur mobile

en: Customizer: Header
fr: Personnalisation : En-tête

en: Global, Container, Layout, Colors, Color, Background, Base Colors, Typography, Font, Fonts, Headings, Text, Buttons, Button, Style, Base Typography
fr: Global, Conteneur, Mise en page, Couleurs, Couleur, Arrière-plan, Couleurs de base, Typographie, Police, Polices, Titres, Texte, Boutons, Bouton, Style, Typographie de base

en: Customizer: Global
fr: Personnalisation : Global

en: Add your own content and visuals to make your site feel authentic and trustworthy
fr: Ajoutez votre propre contenu et vos propres visuels pour rendre votre site authentique et digne de confiance

en: Edit Your Homepage
fr: Modifier votre page d’accueil

en: Set Homepage
fr: Configurer la page d’accueil

en: Edit Homepage
fr: Modifier la page d’accueil

en: Customize Products
fr: Personnaliser les produits

en: Customize Product Page in Astra
fr: Personnaliser la page produit dans Astra

en: Improve product presentation with better structure and clarity.
fr: Améliorez la présentation de vos produits grâce à une structure plus claire et plus efficace.

en: Customize Product Page
fr: Personnaliser la page produit

en: Customize Shop
fr: Personnaliser la boutique

en: Customize Shop Page in Astra
fr: Personnaliser la page Boutique dans Astra

en: Adjust product grid spacing, columns, and visual elements.
fr: Veuillez ajuster l’espacement de la grille des produits, les colonnes et les éléments visuels.

en: Customize Shop Page
fr: Personnaliser la page Boutique

en: Create a clean, trustworthy shopping experience to maximize your sales
fr: Créez une expérience d’achat claire et fiable afin de maximiser vos ventes

en: WooCommerce Essentials
fr: Les éléments essentiels de WooCommerce

en: Customize Page
fr: Personnaliser la page

en: Customize Single Page Layout in Astra
fr: Personnaliser la mise en page d’une page unique dans Astra

en: Fine-tune individual pages for layout, style to suite your storytelling, SEO, and user experience
fr: Optimisez chaque page en termes de mise en page et de style afin de l’adapter à votre narration, au SEO et à l’expérience utilisateur

en: Customize Single Page Layout
fr: Personnaliser la mise en page d’une page unique

en: Customize Blog
fr: Personnaliser le blog

en: Customize Blog Layout in Astra
fr: Personnaliser la mise en page du blog dans Astra

en: Choose how your posts appear - customize everything like layout, style, width and much more
fr: Déterminez l’apparence de vos publications - personnalisez tous les aspects tels que la mise en page, le style, la largeur et bien plus encore

en: Customize Blog Layout
fr: Personnaliser la mise en page du blog

en: Configure Sidebar
fr: Configurer la colonne latérale

en: Customize Sidebar Layout in Astra
fr: Personnaliser la mise en page de la colonne latérale dans Astra

en: Select left, right, or no sidebar depending on your content needs.
fr: Veuillez sélectionner la colonne latérale de gauche, de droite ou aucune colonne latérale en fonction de vos besoins en matière de contenu.

en: Choose default sidebar layout and style
fr: Veuillez sélectionner la mise en page et le style par défaut de la colonne latérale

en: Give your pages a clean, consistent visual flow that feels polished and professional.
fr: Donnez à vos pages un aspect visuel épuré et cohérent, qui inspire le raffinement et le professionnalisme.

en: Page & Layout Settings
fr: Réglages de page et de mise en page

en: Customize Footer Layout in Astra
fr: Personnaliser la mise en page du pied de page dans Astra

en: Add your social handles, links, contact info, copyrights, or widgets to create a professional closing section.
fr: Veuillez ajouter vos identifiants sociaux, liens, coordonnées, mentions de copyright ou widgets afin de créer une section de conclusion professionnelle.

en: Customize Footer Layout
fr: Personnaliser la mise en page du pied de page

en: Create a clean, modern footer that builds trust and improves browsing.
fr: Créez un pied de page épuré et moderne qui inspire confiance et améliore la navigation.

en: Footer Customization
fr: Personnalisation du pied de page

en: Configure Mobile Menu
fr: Configurer le menu mobile

en: Set Up Your Mobile Header in Astra
fr: Configurer votre en-tête mobile dans Astra

en: Optimize the header experience for small screens to ensure a seamless mobile journey.
fr: Optimisez l’expérience de l’en-tête pour les petits écrans afin de garantir une navigation mobile fluide.

en: Set Up Your Mobile Header
fr: Configurer votre en-tête mobile

en: Configure Menu
fr: Configurer le menu

en: Organize Your Menu in Astra
fr: Organisez votre menu dans Astra

en: Create a simple, logical menu so visitors can find what they need without friction.
fr: Créez un menu simple et logique afin que les visiteurs puissent trouver facilement ce dont ils ont besoin.

en: Organize Your Menu
fr: Organisez votre menu

en: Customize Header
fr: Personnaliser l’en-tête

en: Customize Header Layout in Astra
fr: Personnaliser la mise en page de l’en-tête dans Astra

en: Adjust your header structure: placement of logo, site title, buttons, menu and other elements
fr: Modifiez la structure de votre en-tête : emplacement du logo, titre du site, boutons, menu et autres éléments

en: Customize Header Layout
fr: Personnaliser la mise en page de l’en-tête

en: Guide visitors effortlessly with a clear, modern, and intuitive header experience.
fr: Guidez vos visiteurs sans effort grâce à une expérience d’en-tête claire, moderne et intuitive.

en: Navigation & Header
fr: Navigation et en-tête

en: Update Style Guide
fr: Mise à jour du guide de style

en: Update Brand Style Guide in Astra
fr: Mettre à jour le guide de style de la marque dans Astra

en: Bring consistency across your entire site by setting your brand colors, fonts, and design rules.
fr: Assurez la cohérence de l’ensemble de votre site en définissant les couleurs, les polices et les règles de design de votre marque.

en: Update Brand Style Guide
fr: Mise à jour du guide de style de la marque

en: Add Branding
fr: Ajouter une marque

en: Add Logo, Tagline & Site Icon in Astra
fr: Ajouter un logo, un slogan et une icône de site dans Astra

en: Help visitors identify your brand quickly by personalizing your core brand elements.
fr: Aidez les visiteurs à identifier rapidement votre marque en personnalisant ses éléments de marques.

en: Add Logo, Tagline & Site Icon
fr: Ajouter un logo, un slogan et une icône de site

en: Make your website instantly recognizable and aligned with your brand identity.
fr: Assurez-vous que votre site web soit immédiatement reconnaissable et en accord avec l’identité de votre marque.

en: Brand Basics
fr: Basiques de la marque

en: Progress saved successfully.
fr: Progrès bien enregistrés.

en: Main menu toggle
fr: Permutateur du menu principal

en: Toggle Menu
fr: Permutateur de menu

en: Toggle menu
fr: Permutateur de menu

en: Better Header = Better UX = More clicks
fr: Meilleur en-tête = Meilleure UX = Plus de clics

en: Advanced buttons, icons, search & more
fr: Boutons avancés, icônes, recherche et plus

en: Different menus for logged-in users
fr: Différents menus pour les utilisateurs connectés

en: Mega-menus for better navigation
fr: Méga-menus pour une meilleure navigation

en: Color switcher to add dark mode
fr: Sélecteur de couleurs pour ajouter un mode sombre

en: Get Advanced Footer Controls
fr: Obtenez des contrôles de pied de page avancés

en: Multiple Widgets, Buttons, Dividers
fr: Plusieurs widgets, boutons et séparateurs

en: Advanced Customization Options
fr: Options de personnalisation avancées

en: By clicking <b>"Start Building Now,"</b> you agree to install and activate the <b>Starter Templates</b> plugin.
fr: En cliquant sur <b>« Commencer à créer maintenant »,</b> vous acceptez d’installer et d’activer l’extension <b>Starter Templates</b> .

en: No complicated setup, no waiting - just a smooth, hassle-free way to bring your website to life. Follow a few quick steps, and you’ll be up and running in no time!
fr: Pas de configuration compliquée, pas d’attente : donnez vie à votre site web en toute simplicité. Suivez quelques étapes rapides et vous serez opérationnel en un rien de temps !

en: Your Website, Ready in Minutes - Let’s Start!
fr: Votre site web, prêt en quelques minutes – Commençons !

en: Thank you for choosing Astra!
fr: Merci d’avoir choisi Astra !

en: Get Full Control Over Product Pages
fr: Obtenez un contrôle total sur les pages de produits

en: Get Sleek Storefront. Better UX
fr: Obtenez une vitrine élégante et une meilleure expérience utilisateur

en: Quantity Plus and Minus Buttons
fr: Boutons Quantité Plus et Moins

en: Custom Coupon Text & Step Navigation
fr: Texte de coupon personnalisé et navigation par étapes

en: Advanced Input Field Styles & Border Radius
fr: Styles de champ de saisie avancés et arrondi de bordure

en: Get advanced product catalog controls
fr: Obtenez des contrôles avancés du catalogue de produits

en: Stylish Pagination Options
fr: Options de pagination élégantes

en: Customizable Shop Structure Options
fr: Options de structure de boutique personnalisables

en: Flexible Toolbar & Filter Layouts
fr: Barre d’outils flexible et dispositions de filtre

en: Multiple Shop Card Designs
fr: Plusieurs modèles de paniers de boutique

en: Smarter Checkout. More Conversions
fr: Paiement plus intelligent. Plus de conversions

en: Full Control Over Notes, Coupons & Layouts
fr: Contrôle total sur les notes, les coupons et les mises en page

en: 2-Step & Distraction-Free Layouts
fr: Dispositions en 2 étapes et sans distraction

en: Sticky Totals & Saved Form Data
fr: Totaux collants et données de formulaire enregistrées

en: Optimize Your Cart for Sales
fr: Optimisez votre panier pour les ventes

en: Modern, Clean Cart Layout
fr: Disposition moderne et épurée du panier

en: Sticky Cart Totals for Better UX
fr: Totaux de panier collants pour une meilleure expérience utilisateur

en: Continue monitoring your memory usage, especially when installing new plugins or themes.
fr: Continuez à surveiller votre utilisation de la mémoire, en particulier lors de l’installation d’extensions ou de thèmes.

en: No action required. Your memory usage is within acceptable limits.
fr: Aucune action nécessaire. Votre utilisation de la mémoire est dans les limites acceptables.

en: For detailed instructions, visit our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">documentation on increasing PHP memory limit</a>.
fr: Pour des instructions détaillées, visitez notre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">documentation sur l’augmentation de la limite de mémoire PHP</a> .

en: WooCommerce or complex site: 1GB or higher
fr: WooCommerce ou site complexe : 1 Go ou plus

en: Site with multiple plugins: 512MB
fr: Site avec plusieurs extensions : 512 Mo

en: Basic WordPress site: 256MB
fr: Site WordPress basique : 256 Mo

en: Recommended memory limits:
fr: Limites de mémoire recommandées :

en: If you have access to php.ini, change this line:
fr: Si vous avez accès à php.ini, modifiez cette ligne :

en: Edit php.ini file
fr: Modifier le fichier php.ini

en: Add this line to your .htaccess file:
fr: Ajoutez cette ligne à votre fichier .htaccess :

en: Edit .htaccess file
fr: Modifier le fichier. htaccess

en: Add this line to your wp-config.php file (before the "/* That's all, stop editing!" line):
fr: Ajoutez cette ligne à votre fichier wp-config.php (avant la ligne « /* C’est tout, arrêtez de modifier ! ») :

en: Edit wp-config.php file
fr: Modifier le fichier wp-config.php

en: The easiest solution is to ask your hosting provider to increase your PHP memory limit to at least %s.
fr: La solution la plus simple est de demander à votre hébergeur d’augmenter votre limite de mémoire PHP à au moins %s.

en: Contact your hosting provider
fr: Veuillez contacter votre hébergeur

en: How to increase PHP memory limit:
fr: Comment augmenter la limite de mémoire PHP :

en: <strong>About PHP Memory:</strong> PHP memory limit determines how much memory your website can use. Themes, plugins, and WordPress core all consume memory. When the limit is reached, your site may display errors or stop working.
fr: <strong>À propos de la mémoire PHP :</strong> La limite de mémoire PHP détermine la quantité de mémoire que votre site web peut utiliser. Les thèmes, les extensions et le cœur de WordPress consomment tous de la mémoire. Lorsque cette limite est atteinte, votre site peut afficher des erreurs ou cesser de fonctionner.

en: Your memory usage is within acceptable limits. The Astra theme and your plugins have sufficient memory to operate properly.
fr: Votre utilisation de la mémoire est dans les limites acceptables. Le thème Astra et vos extensions disposent de suffisamment de mémoire pour fonctionner correctement.

en: While your site is currently functioning, this high memory usage puts you at risk of crashes and errors, especially when using memory-intensive features like the customizer, page builders, or plugins.
fr: Pendant que votre site fonctionne actuellement, cette utilisation élevée de la mémoire vous expose à des risques de plantages et d’erreurs, en particulier lorsque vous utilisez des fonctionnalités gourmandes en mémoire telles que la personnalisation, les constructeurs de pages ou les extensions.

en: Astra Theme
fr: Thème Astra

en: Memory usage is within acceptable limits
fr: L’utilisation de la mémoire est dans les limites acceptables

en: High memory usage detected
fr: Utilisation élevée de la mémoire détectée

en: Astra Theme Memory Usage
fr: Utilisation de la mémoire du thème Astra

en: Learn how to increase your PHP memory
fr: Apprenez à augmenter votre mémoire PHP

en: We recommend increasing it to at least %s for best performance.
fr: Nous vous recommandons de l’augmenter à au moins %s pour de meilleures performances.

en: Your site is nearing its PHP memory limit, which may affect stability.
fr: Votre site approche de sa limite de mémoire PHP, ce qui peut affecter la stabilité.

en: 🔔 PHP Memory Limit Notice
fr: 🔔 Avis de limite de mémoire PHP

en:  Upsells, Related & Recently Viewed Products
fr:  Ventes incitatives, produits similaires et récemment consultés

en:  Smooth Zoom & Sticky Image Effects
fr:  Zoom fluide et effets d’image collants

en:  Advanced Gallery Layouts
fr:  Dispositions de galerie avancées

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). You have %4$s remaining.
fr: Votre site utilise %1$s sur %2$s de mémoire PHP disponible (%3$s%%). Il vous en reste %4$s.

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). Only %4$s remaining.
fr: Votre site utilise %1$s sur %2$s de mémoire PHP disponible (%3$s%%). Il ne reste que %4$s.

en: Changes to 'Hide Title' will automatically sync with Astra’s 'Disable Title' option.
fr: Les modifications apportées à « Masquer le titre » seront automatiquement synchronisées avec l’option « Désactiver le titre » d’Astra.

en: Love it
fr: J’aime ça

en: Hate it
fr: Je déteste ça

en: How would you rate Astra? Love it, hate it, or somewhere in between? Your honest answer helps us understand how were doing.
fr: Comment évalueriez-vous Astra ? Vous l’adorez, vous la détestez, ou entre les deux ? Votre réponse honnête nous aide à comprendre notre performance.

en: Quick Question
fr: Question rapide

en: Thanks for using Astra! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
fr: Merci d’utiliser Astra ! Vous avez des commentaires ou des suggestions pour l’améliorer ? N’hésitez pas à nous contacter.

en: Start Building Now
fr: Commencez à construire maintenant

en: Preview Changes
fr: Aperçu des changements

en: Container style will apply only when layout is set to either Normal or Narrow.
fr: Le style de conteneur ne s’applique que lorsque la mise en page est définie sur Normal ou Proche.

en: Note: A subtle shadow is added in this preview so white logos remain visible.
fr: Note : Une ombre subtile est ajoutée dans cet aperçu afin que les logos blancs restent visibles.

en: Create professional designed pixel perfect websites in minutes. Get access to 300+ pre-made full website templates for your favorite page builder.
fr: Créez des sites web professionnels au pixel près en quelques minutes. Accédez à plus de 300 modèles de sites complets pour votre constructeur de pages préféré.

en: Sticky Header Rows
fr: Lignes d’en-tête collantes

en: Say goodbye to slow checkouts – boost sales with a smooth, hassle-free experience.
fr: Dites adieu aux commandes trop lentes - stimulez vos ventes grâce à une expérience fluide et sans tracas.

en: Modern Cart: A smarter way to sell
fr: Panier moderne : Une façon plus intelligente de vendre

en: This request is only allowed in the Customizer screen.
fr: Cette requête n’est autorisée que dans l’écran de la personnalisation.

en: You are not allowed to access this resource.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation d’accéder à cette ressource.

en: Extend Elementor with premium widgets.
fr: Étendez Elementor avec des widgets premium.

en: Sell products, services, subscriptions & more.
fr: Vendez des produits, des services, des abonnements et plus encore.

en: Search button
fr: Bouton de recherche

en: Archive excerpt
fr: Extrait d’archive

en: Extended spacing
fr: Espacement étendu

en: Extended typography
fr: Typographie étendue

en: Archive pagination
fr: Pagination des archives

en: Custom image size
fr: Taille personnalisée de l’image

en: Extended Meta Options
fr: Options méta étendues

en: Post Types
fr: Types de publication

en: WooCommerce Product Pages
fr: Pages de produits WooCommerce

note: translators: %d: menu index number
en: Menu %d Site Navigation
fr: Menu %d de navigation dans le site

en: Secondary Site Navigation
fr: Navigation secondaire du site

en: Primary Site Navigation
fr: Navigation principale du site

en: Latest Posts Page
fr: Page des derniers articles

en: Blog page?
fr: Page de blog ?

en: Archive Pages
fr: Pages d’archive

en: Search Page
fr: Page de recherche

en: Disable on
fr: Désactiver sur

en: 404 Page?
fr: Page 404 ?

en: Singular?
fr: Individuel ?

en: Single Post?
fr: Article individuel ?

en: Single Page?
fr: Page individuelle ?

en: Archive?
fr: Archive ?

en: Search?
fr: Recherche ?

en: Home Page?
fr: Page d’accueil ?

en: Enable on
fr: Activer sur

en: This page uses the Transparent Header. Click below to customize.
fr: Cette page utilise l’en-tête transparent. Cliquez ci-dessous pour le personnaliser.

en: Logo is set in the Transparent Header Section. Click below to customize it.
fr: Le logo est placé dans la section de l’en-tête transparent. Cliquez ci-dessous pour le personnaliser.

en: Blog / Posts Page?
fr: Page de blog / articles ?

en: Could you please specify which plugin?
fr: Pourriez-vous s’il vous plaît préciser quelle extension ?

en: I found a better alternative plugin.
fr: J’ai trouvé une meilleure extension alternative.

en: The plugin isn't working properly.
fr: L’extension ne fonctionne pas correctement.

en: Skip & Deactivate
fr: Ignorer et désactiver

en: Submit & Deactivate
fr: Envoyer et désactiver

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
fr: Besoin d’aide de nos experts ? %1$sCliquez ici pour nous contacter.%2$s

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
fr: Si vous avez un moment, veuillez partager pourquoi vous désactivez l’extension.

en: Quick Feedback
fr: Commentaire rapide

en: Color Switcher
fr: Sélecteur de couleur

en: Posts
fr: Articles

en: Please tell us more details.
fr: Merci de nous donner plus de détails.

en: Other
fr: Autre

en: Please tell us more about the feature.
fr: Parlez-nous davantage de cette fonctionnalité.

en: It's missing a specific feature.
fr: Il manque une fonctionnalité spécifique.

en: Could you please specify which theme?
fr: Pourriez-vous préciser quel thème ?

en: I found a better alternative theme.
fr: J’ai trouvé un meilleur thème alternatif.

en: Please tell us more about what went wrong?
fr: Pouvez-vous nous en dire plus sur ce qui s’est passé ?

en: The theme isn't working properly.
fr: Le thème ne fonctionne pas correctement.

en: How can we assist you?
fr: Comment pouvons-nous vous aider ?

en: This is a temporary deactivation for testing.
fr: Il s’agit d’une désactivation temporaire à des fins de test.

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
fr: Oups ! Une erreur s’est produite. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Read: %s
fr: Lire : %s

en: Untitled Post
fr: Article sans titre

en: Invalid notice ID.
fr: ID d’avis non valide.

en: Visible Search Result
fr: Résultat de recherche visible

en: Plugin installation function not found.
fr: Fonction d’installation d’extension introuvable.

en: Plugin slug is missing.
fr: Slug de l’extension manquant.

en: Enable to shift the body content when the off-canvas menu opens.
fr: Activer le décalage du contenu du corps de la page lors de l’ouverture du menu hors-canevas.

en: Move Body
fr: Déplacer le corps

en: Other Supporting
fr: Autres supports

en: Subtle Background
fr: Arrière-plan subtil

en: Alternate Background
fr: Arrière-plan alternatif

en: Secondary Background
fr: Arrière-plan secondaire

en: Primary Background
fr: Arrière-plan principal

en: Note: This is not applicable on Transparent and Sticky Headers!
fr: Note : Ceci n’est pas applicable aux en-têtes transparents et fixes !

en: Alternate Brand
fr: Marque alternative

en: Copyright [copyright] [current_year] [site_title] | Powered by [theme_author]
fr: Copyright [copyright] [current_year] [site_title] | Propulsé par [theme_author]

en: Button 1
fr: Bouton 1

en: Button 2
fr: Bouton 2

en: Language Switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Divider 1
fr: Diviseur 1

en: Divider 3
fr: Diviseur 3

en: Divider 2
fr: Diviseur 2

en: Rate the Theme
fr: Évaluer ce thème

en: Sorry, you are not allowed to do that.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à faire cela.

en: Nonce verification failed.
fr: Erreur de vérification du nonce.

en: We value your input. How can we improve your experience?
fr: Votre avis nous intéresse. Comment pouvons-nous améliorer votre expérience ?

en: Thank you for your feedback
fr: Merci pour votre retour

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
fr: Merci beaucoup pour vos retours ! 😍

en:  review
fr:  avis

en:  reviews
fr:  avis

en: Count + Text
fr: Compte + Texte

en: Review Count
fr: Compte d’avis

en: Configuring
fr: Configuration

en: List Item 3
fr: Élément de liste 3

en: List Item 2
fr: Élément de liste 2

en: List Item 1
fr: Élément de liste 1

en: Unordered List
fr: Liste non-ordonnée

en: The future will belongs to those who believe in the beauty of their dreams.
fr: L’avenir appartient à ceux qui croient en la beauté de leurs rêves.

en: Quote
fr: Citation

en: Explore different font families, sizes, weights, and styles to find the perfect combination that encapsulates the essence of your brand. With each adjustment, see how your message transforms, becoming a powerful reflection of your identity and vision.
fr: Explorez différentes familles de polices, tailles, graisses et styles pour trouver la combinaison parfaite qui incarne l’essence de votre marque. À chaque ajustement, vous verrez comment votre message se transforme, devenant un reflet puissant de votre identité et de votre vision.

en: Here's how the body text will look like on your website. You can customize the typography to match your brand personality. Whether you aim for a modern and sleek appearance or a more traditional and elegant feel, the right typography sets the tone for your content.
fr: Voici à quoi ressemblera le corps du texte sur votre site. Vous pouvez personnaliser la typographie pour qu’elle corresponde à l’image de votre marque. Que vous recherchiez un aspect moderne et épuré ou un aspect plus traditionnel et élégant, la bonne typographie donne le ton à votre contenu.

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Brand
fr: Marque

en: Subtle BG
fr: Arrière-plan subtil

en: Alt Brand
fr: Marque alternative

en: Style Guide
fr: Guide de style

en: Title Area
fr: Zone de titre

en: Upsells
fr: Ventes incitatives

en: Product
fr: Produit

en: Capture emails at checkout and send follow-up emails to recover lost revenue.
fr: Capturez les e-mails au moment de la commande et envoyez des e-mails de suivi pour récupérer les gains perdus.

en: Convert WooCommerce variation dropdown attributes into attractive swatches instantly.
fr: Convertissez instantanément les attributs de la liste déroulante des variations de WooCommerce en échantillons attrayants.

en: Build high-converting E-Commerce stores with CartFlows, the ultimate checkout and funnel builder.
fr: Créez des boutiques e-commerce à fort taux de conversion avec CartFlows, l’outil ultime de création de systèmes de commande et de tunnels de vente.

en: For
fr: Pour

en: This responsive cart click option will work for tablet and mobile in same way
fr: Cette option de clic sur le panier responsive fonctionnera de la même manière sur tablette et mobile.

en: Responsive Cart Click Action
fr: Action de clic du panier responsive

en: Disable on Front Page?
fr: Désactiver sur la page d’accueil

en: It would not be effective if transparent header is enabled.
fr: Ceci ne fonctionnera pas si vous avez activé l’arrière plan d’en-tête transparent.

en: Close
fr: Fermer

en: Logo SVG Gap
fr: Ecart du logo SVG

en: Logo SVG Icon
fr: Icône de logo SVG

en: Use Logo SVG Icon
fr: Utiliser le logo SVG

en: Sign up
fr: Inscription

en: Log in
fr: Connexion

en: Travel
fr: Voyage

en: Brands
fr: Marques

en: Lifestyle
fr: Style de vie

en: Environment
fr: Environnement

en: Education
fr: Éducation

en: Business
fr: Affaires

en: Yen Sign
fr: Signe du Yen

en: Yahoo Logo
fr: Logo Yahoo

en: Y Combinator
fr: Combinateur Y

en: Xmarks Lines
fr: Lignes Xmarks

en: X Ray
fr: Rayon X

en: Wrench
fr: Clé à molette

en: Worm
fr: Ver

en: Wordpress Simple
fr: WordPress Simple

en: WordPress Logo
fr: Logo WordPress

en: Viruses
fr: Virus

en: Transgender
fr: Transgenre

en: Trash
fr: Poubelle

en: Trash Arrow Up
fr: Flèche de poubelle vers le haut

en: Trash Can
fr: Poubelle

en: Trash Can Arrow Up
fr: Poubelle flèche haut

en: Tree
fr: Arbre

en: Tree City
fr: Ville des arbres

en: Triangle Exclamation
fr: Triangle d’exclamation

en: Trophy
fr: Trophée

en: Trowel
fr: Truelle

en: Trowel Bricks
fr: Briques à la truelle

en: Truck
fr: Camion

en: Truck Arrow Right
fr: Flèche de camion à droite

en: Truck Droplet
fr: Goutte de camion

en: Truck Fast
fr: Camion rapide

en: Truck Field
fr: Champ de camions

en: Truck Field Un
fr: Champ Camion Un

en: Truck Front
fr: Avant de camion

en: Truck Medical
fr: Camion médical

en: Truck Moving
fr: Déménagement de camions

en: Truck Pickup
fr: Camion pickup

en: Truck Plane
fr: Camion avion

en: Truck Ramp Box
fr: Boîte de rampe pour camion

en: Turkish Lira Sign
fr: Signe de la Livre turque

en: Turn Down
fr: Tourner vers le bas

en: Turn Up
fr: Retournement

en: Umbrella
fr: Parapluie

en: Umbrella Beach
fr: Plage de parapluie

en: Uncharted Software
fr: Logiciel Uncharted

en: United States Postal Service
fr: Service postal des États-Unis

en: Universal Access
fr: Accès universel

en: Unlock Keyhole
fr: Déverrouiller le trou de serrure

en: Up Down
fr: Haut bas

en: Up Down Left Right
fr: Haut bas gauche droite

en: Up Long
fr: Haut Long

en: Up Right And Down Left From Center
fr: En haut à droite et en bas à gauche à partir du centre

en: Up Right From Square
fr: Haut droite depuis carré

en: Upload
fr: Téléverser

en: us-Sunnah Foundation
fr: Fondation us-Sunnah

en: User
fr: Utilisateur

en: User Astronaut
fr: Utilisateur Astronaute

en: User Check
fr: Contrôle de l’utilisateur

en: User Clock
fr: Horloge utilisateur

en: User Doctor
fr: Médecin utilisateur

en: User Gear
fr: Engrenage d’utilisateur

en: User Graduate
fr: Utilisateur diplômé

en: User Group
fr: Groupe d’utilisateurs

en: User Injured
fr: Utilisateur blessé

en: User Large
fr: Grand utilisateur

en: User Large Slash
fr: Grande barre oblique d’utilisateur

en: User Lock
fr: Verrouillage de l’utilisateur

en: User Minus
fr: Utilisateur moins

en: User Ninja
fr: Utilisateur Ninja

en: User Nurse
fr: Infirmière utilisatrice

en: User Pen
fr: Stylo utilisateur

en: User Plus
fr: Utilisateur plus

en: User Secret
fr: Secret d’utilisateur

en: User Shield
fr: Bouclier d’utilisateur

en: User Slash
fr: Barre oblique d’utilisateur

en: User Tag
fr: Étiquette d’utilisateur

en: User Tie
fr: Lien utilisateur

en: User Xmark
fr: Utilisateur Xmark

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users Between Lines
fr: Utilisateurs entre les lignes

en: Users Gear
fr: Engrenage pour utilisateurs

en: Users Line
fr: Ligne d’utilisateurs

en: Users Rays
fr: Rayons d’utilisateurs

en: Users Rectangle
fr: Rectangle d’utilisateur

en: Users Slash
fr: Utilisateurs Slash

en: Users Viewfinder
fr: Utilisateurs Viewfinder

en: Utensils
fr: Ustensiles

en: Van Shuttle
fr: Navette de fourgonnette

en: Vault
fr: Voûte

en: Vector Square
fr: Carré vectoriel

en: Venus
fr: Vénus

en: Venus Double
fr: Vénus double

en: Venus Mars
fr: Vénus Mars

en: Vest
fr: Gilet

en: Vest Patches
fr: Écussons de gilet

en: Vial
fr: Fiole

en: Vial Circle Check
fr: Contrôle de cercle de la fiole

en: Vial Virus
fr: Fiole de virus

en: Vials
fr: Fioles

en: Video Slash
fr: Vidéo Slash

en: Vine
fr: Vigne

en: Voicemail
fr: Boîte vocale

en: Volcano
fr: Volcan

en: Volleyball
fr: Volley-ball

en: Volume High
fr: Volume élevé

en: Volume Low
fr: Volume faible

en: Volume Off
fr: Volume désactivé

en: Walkie Talkie
fr: Talkie-walkie

en: Wallet
fr: Portefeuille

en: Wand Magic
fr: Baguette magique

en: Wand Magic Sparkles
fr: Baguette magique scintillante

en: Wand Sparkles
fr: Baguette scintillante

en: Warehouse
fr: Entrepôt

en: Watchman Monitoring
fr: Surveillance par un gardien

en: Water
fr: Eau

en: Water Ladder
fr: Échelle d’eau

en: Wave Square
fr: Carré d’ondes

en: Weight Hanging
fr: Suspension du poids

en: Weight Scale
fr: Échelle de poids

en: What's App
fr: What’s App

en: Wheat Awn Circle Exclamation
fr: Cercle de blé avec point d’exclamation

en: Wheelchair
fr: Fauteuil roulant

en: Wheelchair Move
fr: Déplacement en fauteuil roulant

en: Whiskey Glass
fr: Verre de whisky

en: Wind
fr: Vent

en: Window Maximize
fr: Maximiser la fenêtre

en: Window Minimize
fr: Minimiser la fenêtre

en: Window Restore
fr: Restauration de la fenêtre

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Wine Bottle
fr: Bouteille de vin

en: Wine Glass
fr: Verre de vin

en: Wine Glass Empty
fr: Verre de vin vide

en: Wolf Pack Battalion
fr: Bataillon de meute de loups

en: Won Sign
fr: Signe gagné

en: Logo SVG Icon Color
fr: Couleur de l’icône de logo SVG

en: When using Custom SVG code, do not include few attributes such as "width", "height", and "fill" in your custom svg code to utilize existing customizer controls.
fr: Lorsque vous insérez votre code SVG personnalisé, n’incluez pas des attributs tels que « width », « height » et « fill » dans celui-ci afin de pouvoir utiliser les contrôles de personnalisation existants.

en: Header Presets
fr: Présélections d’en-tête

en: Alternate Pied Piper Logo (Old)
fr: Logo alternatif de Pied Piper (ancien)

en: Font Awesome in Square
fr: Font Awesome dans Square

en: Font Awesome in Square with Stroke Outline
fr: Font Awesome dans Square with carré avec contour

en: Graduation Cap
fr: Bonnet de fin d’études

en: Greater Than
fr: Plus grand que

en: Greater Than Equal
fr: Plus grand que égal

en: Grip
fr: Poignée

en: Grip Lines
fr: Lignes de préhension

en: Grip Lines Vertical
fr: Lignes de poignée verticale

en: Grip Vertical
fr: Poignée verticale

en: Group Arrows Rotate
fr: Flèches de groupe rotation

en: Guarani Sign
fr: Signe du Guarani

en: Guilded
fr: Doré

en: Guitar
fr: Guitare

en: Gun
fr: Pistolet

en: Hammer
fr: Marteau

en: Hand
fr: Main

en: Hand Back Fist
fr: Main en arrière poing

en: Hand Dots
fr: Points de main

en: Hand Fist
fr: Main poing

en: Hand Holding
fr: Main courante

en: Hand Holding Dollar
fr: Main tenant un dollar

en: Hand Holding Droplet
fr: Main tenant une goutte

en: Hand Holding Hand
fr: Main tenant la main

en: Hand Holding Heart
fr: Main tenant le cœur

en: Hand Holding Medical
fr: Main courante médicale

en: Hand Lizard
fr: Main de lézard

en: Hand Middle Finger
fr: Doigt du milieu de main

en: Hand Peace
fr: Paix de main

en: Hand Point Down
fr: Main pointée vers le bas

en: Hand Point Left
fr: Pointe de la main gauche

en: Hand Point Right
fr: Pointe de la main droite

en: Hand Point Up
fr: Main pointée vers le haut

en: Hand Pointer
fr: Pointeur à main

en: Hand Scissors
fr: Ciseaux à main

en: Hand Sparkles
fr: Main scintillante

en: Hand Spock
fr: Main Spock

en: Handcuffs
fr: Menottes

en: Hands
fr: Mains

en: Hands Asl Interpreting
fr: Mains Asl Interprétation

en: Hands Bound
fr: Mains liées

en: Hands Bubbles
fr: Mains faisant des bulles

en: Hands Clapping
fr: Claquement de mains

en: Hands Holding
fr: Mains se tenant

en: Hands Holding Child
fr: Mains tenant enfant

en: Hands Holding Circle
fr: Cercle de maintien des mains

en: Hands Praying
fr: Mains en prière

en: Handshake
fr: Poignée de main

en: Handshake Angle
fr: Angle de la poignée de main

en: Handshake Simple
fr: Poignée de main simple

en: Handshake Simple Slash
fr: Poignée de main Simple Slash

en: Handshake Slash
fr: Poignée de main Slash

en: Hanukiah
fr: Hanoukiah

en: Hard Drive
fr: Disque dur

en: Hat Cowboy
fr: Chapeau de cowboy

en: Hat Cowboy Side
fr: Côté de chapeau de cowboy

en: Head Side Cough Slash
fr: Coup de tête sur le côté

en: Head Side Mask
fr: Masque latéral pour tête

en: Head Side Virus
fr: Virus du côté de la tête

en: Headphones
fr: Casques d’écoute

en: Headphones Simple
fr: Casque simple

en: Headset
fr: Casque d’écoute

en: Heart
fr: Cœur

en: Heart Circle Bolt
fr: Boulon en forme de cœur

en: Heart Circle Check
fr: Contrôle de cercle cardiaque

en: Heart Circle Exclamation
fr: Cœur de cercle d’exclamation

en: Heart Circle Minus
fr: Cercle de cœur moins

en: Heart Circle Plus
fr: Cercle de cœur plus

en: Heart Circle Xmark
fr: Cercle de cœur Xmark

en: Heart Crack
fr: Fissure de cœur

en: Heart Pulse
fr: Pouls du cœur

en: Helicopter
fr: Hélicoptère

en: Helicopter Symbol
fr: Symbole d’hélicoptère

en: Helmet Safety
fr: Sécurité de casque

en: Helmet Un
fr: Casque Un

en: Highlighter
fr: Surligneur

en: Hill Avalanche
fr: Avalanche de colline

en: Hill Rockslide
fr: Éboulement de colline

en: Hips
fr: Hanches

en: Hive Blockchain Network
fr: Réseau de blockchain Hive

en: Hockey Puck
fr: Palet de hockey

en: Hornbill
fr: Calao

en: Horse
fr: Cheval

en: Horse Head
fr: Tête de cheval

en: Hospital
fr: Hôpital

en: Hospital User
fr: Utilisateur d’hôpital

en: Hot Tub Person
fr: Personne de bain à remous

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Hourglass
fr: Sablier

en: Hourglass End
fr: Fin de sablier

en: Hourglass Start
fr: Départ en sablier

en: House
fr: Maison

en: House Chimney
fr: Cheminée de maison

en: House Chimney Crack
fr: Fissure de cheminée de maison

en: House Chimney Medical
fr: Cheminée de maison médicale

en: House Chimney User
fr: Utilisateur de cheminée de maison

en: House Chimney Window
fr: Fenêtre de cheminée de maison

en: House Circle Check
fr: Contrôle de cercle de maison

en: House Circle Exclamation
fr: Exclamation de cercle de maison

en: House Circle Xmark
fr: Cercle de maison Xmark

en: House Crack
fr: Fissure de maison

en: House Fire
fr: Incendie de maison

en: House Flag
fr: Drapeau de maison

en: House Flood Water
fr: Maison Inondation eau

en: House Flood Water Circle Arrow Right
fr: Inondation maison Cercle Flèche à droite

en: House Laptop
fr: Ordinateur portable domestique

en: House Lock
fr: Serrure de maison

en: House Medical
fr: Maison médicale

en: House Medical Circle Check
fr: Contrôle de cercle de maison médicale

en: House Medical Circle Exclamation
fr: Cercle exclamation de maison médicale

en: House Medical Circle Xmark
fr: Cercle maison médicale Xmark

en: House Medical Flag
fr: Drapeau de maison médicale

en: House Signal
fr: Signal de maison

en: House Tsunami
fr: Maison Tsunami

en: House User
fr: Utilisateur de maison

en: Hryvnia Sign
fr: Signe du Hryvnia

en: HTML 5 Logo
fr: Logo HTML 5

en: Hurricane
fr: Ouragan

en: I Cursor
fr: I Curseur

en: Ice Cream
fr: Crème glacée

en: Id Badge
fr: Badge d’id

en: Id Card
fr: Carte d’identité

en: Id Card Clip
fr: Clip pour carte d’identité

en: Image Portrait
fr: Portrait d’image

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Indent
fr: Indentation

en: Indian Rupee Sign
fr: Signe de la Roupie indienne

en: Industry
fr: Industrie

en: Intercom
fr: Interphone

en: Italic
fr: Italique

en: Itunes Note
fr: Note Itunes

en: Jar
fr: Bocal

en: Jar Wheat
fr: Bocal de blé

en: Jedi Order
fr: Ordre Jedi

en: Jet Fighter
fr: Chasseur à réaction

en: Jet Fighter Up
fr: Chasseur à réaction haut

en: Joomla Logo
fr: Logo Joomla

en: Jug Detergent
fr: Détergent pour cruche

en: Key
fr: Clé

en: Keybase
fr: Clé de base

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Kit Medical
fr: Kit médical

en: Kitchen Set
fr: Set de cuisine

en: Kiwi Bird
fr: Oiseau Kiwi

en: Land Mine On
fr: Mine terrestre activée

en: Landmark
fr: Point de repère

en: Landmark Dome
fr: Dôme de référence

en: Landmark Flag
fr: Drapeau emblématique

en: Language
fr: Langue

en: Laptop
fr: Ordinateur portable

en: Laptop Code
fr: Code d’ordinateur portable

en: Laptop File
fr: Fichier ordinateur portable

en: Laptop Medical
fr: Ordinateur portable médical

en: Lari Sign
fr: Signe du Lari

en: Layer Group
fr: Groupe de calques

en: Leaf
fr: Feuille

en: Left Long
fr: Gauche long

en: Left Right
fr: Gauche droite

en: Lemon
fr: Citron

en: Less
fr: Moins

en: Less Than
fr: Moins de

en: Less Than Equal
fr: Inférieur à égal

en: Life Ring
fr: Anneau de vie

en: Line
fr: Ligne

en: Lines Leaning
fr: Lignes penchées

en: Link Slash
fr: Lien Slash

en: Lira Sign
fr: Signe de Lira

en: List Check
fr: Vérification de la liste

en: List Ol
fr: Liste Ol

en: List Ul
fr: Liste Ul

en: Litecoin Sign
fr: Signe de Litecoin

en: Location Arrow
fr: Flèche de localisation

en: Location Crosshairs
fr: Localisation de réticule

en: Location Dot
fr: Point d’emplacement

en: Location Pin
fr: Épingle de localisation

en: Location Pin Lock
fr: Verrouillage d’épingle d’emplacement

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Lock Open
fr: Serrure ouverte

en: Locust
fr: Criquet

en: Lungs
fr: Poumons

en: Lungs Virus
fr: Poumons Virus

en: Magnet
fr: Aimant

en: Magnifying Glass
fr: Loupe

en: Magnifying Glass Arrow Right
fr: Loupe Flèche droite

en: Magnifying Glass Chart
fr: Loupe de tableau

en: Magnifying Glass Dollar
fr: Loupe Dollar

en: Magnifying Glass Location
fr: Emplacement de loupe

en: Magnifying Glass Minus
fr: Loupe moins

en: Magnifying Glass Plus
fr: Loupe Plus

en: Manat Sign
fr: Signe Manat

en: Mandalorian
fr: Mandalorien

en: Map
fr: Carte

en: Map Location
fr: Emplacement de carte

en: Map Location Dot
fr: Point de localisation de carte

en: Map Pin
fr: Épingle de carte

en: Marker
fr: Marqueur

en: Mars And Venus
fr: Mars et Vénus

en: Mars And Venus Burst
fr: Mars et Vénus éclatent

en: Mars Stroke
fr: Accident vasculaire cérébral de Mars

en: Mars Stroke Right
fr: Coup Mars droite

en: Mars Stroke Up
fr: Coup Mars haut

en: Martini Glass
fr: Verre de Martini

en: Martini Glass Citrus
fr: Verre de Martini agrumes

en: Martini Glass Empty
fr: Verre de martini vide

en: Mask
fr: Masque

en: Mask Face
fr: Masque de visage

en: Mask Ventilator
fr: Masque ventilateur

en: Masks Theater
fr: Théâtre des masques

en: Material Design for Bootstrap
fr: Material Design pour Bootstrap

en: Mattress Pillow
fr: Oreiller de matelas

en: Maximize
fr: Maximiser

en: Medal
fr: Médaille

en: Megaport
fr: Mégaport

en: Memory
fr: Mémoire

en: Menorah
fr: Ménorah

en: Mercury
fr: Mercure

en: Meteor
fr: Météore

en: Microchip
fr: Puce électronique

en: Microphone Lines
fr: Lignes de microphone

en: Microphone Lines Slash
fr: Lignes de microphones s’effilochant

en: Microphone Slash
fr: Fente de microphone

en: Mill Sign
fr: Signe de moulin

en: Minimize
fr: Minimiser

en: Minus
fr: Moins

en: Mitten
fr: Moufle

en: Mixer
fr: Mixeur

en: Mobile button
fr: Bouton de mobile

en: Mobile screen
fr: Écran mobile

en: Mobile Screen Button
fr: Bouton d’écran mobile

en: Money Bill
fr: Projet de finance

en: Money Bill 1
fr: Projet de finance 1

en: Money Bill 1 Wave
fr: Bon de caisse 1 vague

en: Money Bill Transfer
fr: Transfert de fonds

en: Money Bill Trend Up
fr: Tendance à la hausse des dépenses

en: Money Bill Wave
fr: Vague de billets de banque

en: Money Bills
fr: Billets de banque

en: Money Check
fr: Chèque de banque

en: Money Check Dollar
fr: Argent Chèque Dollar

en: Moon
fr: Lune

en: Mortar Pestle
fr: Pilon à mortier

en: Mosque
fr: Mosquée

en: Mosquito
fr: Moustique

en: Mosquito Net
fr: Moustiquaire

en: Motorcycle
fr: Motocyclette

en: Mound
fr: Mont

en: Mountain
fr: Montagne

en: Mountain City
fr: Ville montagneuse

en: Mountain Sun
fr: Soleil de montagne

en: MRT
fr: TRM

en: Mug Hot
fr: Tasse chaude

en: Mug Saucer
fr: Tasse soucoupe

en: Music
fr: Musique

en: Naira Sign
fr: Signe du Naira

en: Neos
fr: Néos

en: Network Wired
fr: Réseau câblé

en: Neuter
fr: Neutre

en: Newspaper
fr: Journal

en: NFC Directional
fr: NFC Directionnel

en: Nfc Symbol
fr: Symbole NFC

en: Not Equal
fr: Non égal

en: Note Sticky
fr: Note collante

en: Notes Medical
fr: Notes médicales

en: Object Group
fr: Groupe d’objets

en: Object Ungroup
fr: Dégroupement d’objets

en: Oil Can
fr: Bidon d’huile

en: Oil Well
fr: Puits de pétrole

en: Old Republic
fr: Ancienne République

en: Open Source Initiative
fr: Initiative Open Source

en: Opera
fr: Opéra

en: Otter
fr: Loutre

en: Paint Roller
fr: Rouleau de peinture

en: Paintbrush
fr: Pinceau

en: Pallet
fr: Palette

en: Paper Plane
fr: Avion en papier

en: Paperclip
fr: Trombone

en: Parachute Box
fr: Boîte de parachute

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Passport
fr: Passeport

en: Paste
fr: Coller

en: Paw
fr: Patte

en: Peace
fr: Paix

en: Pen
fr: Stylo

en: Pen Clip
fr: Clip de stylo

en: Pen Fancy
fr: Stylo fantaisie

en: Pen Nib
fr: Stylo-plume

en: Pen Ruler
fr: Règle à stylo

en: Pencil
fr: Crayon

en: People Carry Box
fr: Boîte de transport de personnes

en: People Group
fr: Groupe de personnes

en: People Line
fr: Ligne de personne

en: People Pulling
fr: Traction de personne

en: People Robbery
fr: Vol de personnes

en: People Roof
fr: Toit de personne

en: Pepper Hot
fr: Poivre piquant

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Periscope
fr: Périscope

en: Person
fr: Personne

en: Person Arrow Down To Line
fr: Flèche de personne vers le bas jusqu’à la ligne

en: Person Arrow Up From Line
fr: Flèche de personne en haut de la ligne

en: Person Biking
fr: Personne à vélo

en: Person Booth
fr: Stand de la personne

en: Person Breastfeeding
fr: Personne qui allaite

en: Person Burst
fr: Éclatement de personne

en: Person Cane
fr: Personne Canne

en: Person Chalkboard
fr: Tableau noir de personne

en: Person Circle Check
fr: Personne Cercle de contrôle

en: Person Circle Exclamation
fr: Personne Cercle Exclamation

en: Person Circle Minus
fr: Personne Cercle Moins

en: Person Circle Plus
fr: Cercle de personnes plus

en: Person Circle Question
fr: Question de cercle de personne

en: Person Circle Xmark
fr: Cercle de personnes Xmark

en: Person Digging
fr: Personne en train de creuser

en: Person Dots From Line
fr: Points de personne à partir de la ligne

en: Person Dress
fr: Robe de personne

en: Person Dress Burst
fr: Éclatement de robe de personne

en: Person Drowning
fr: Noyade de personne

en: Person Falling
fr: Chute de personne

en: Person Falling Burst
fr: Personne Chute Éclatement

en: Person Half Dress
fr: Demi-robe de la personne

en: Person Harassing
fr: Personne qui harcèle

en: Person Hiking
fr: Personne Randonnée

en: Person Military Pointing
fr: Personne Militaire Pointage

en: Person Military Rifle
fr: Personne Fusil militaire

en: Person Military To Person
fr: Personne militaire à personne

en: Person Praying
fr: Personne en train de prier

en: Person Pregnant
fr: Personne enceinte

en: Person Rays
fr: Rayons de personne

en: Person Rifle
fr: Personne Fusil

en: Person Running
fr: Personne qui court

en: Person Shelter
fr: Personne Abri

en: Person Skating
fr: Personne patinant

en: Person Skiing
fr: Personne Ski

en: Person Skiing Nordic
fr: Personne Ski nordique

en: Person Snowboarding
fr: Personne Snowboard

en: Person Swimming
fr: Personne Nageant

en: Person Through Window
fr: Personne par la fenêtre

en: Person Walking
fr: Personne marchant

en: Person Walking Arrow Loop Left
fr: Flèche de marche de personne boucle à gauche

en: Person Walking Arrow Right
fr: Personne marchant Flèche à droite

en: Person Walking Dashed Line Arrow Right
fr: Personne marchant Ligne en pointillé Flèche à droite

en: Person Walking Luggage
fr: Bagage de promenade pour personne

en: Person Walking With Cane
fr: Personne marchant avec une canne

en: Peseta Sign
fr: Signe Peseta

en: Peso Sign
fr: Signe Peso

en: Phoenix Squadron
fr: Escadron Phoenix

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Flip
fr: Téléphone à clapet

en: Phone Slash
fr: Coupure de téléphone

en: Phone Volume
fr: Volume du téléphone

en: Photo Film
fr: Film photo

en: Pied Piper Hat (Old)
fr: Chapeau Pied Piper (Ancien)

en: Pied Piper Logo
fr: Logo Pied Piper

en: Pied Piper PP Logo (Old)
fr: Logo Pied Piper PP (ancien)

en: Piggy Bank
fr: Tirelire

en: Pills
fr: Pilules

en: Pizza Slice
fr: Tranche de pizza

en: Place Of Worship
fr: Lieu de culte

en: Plane
fr: Avion

en: Plane Arrival
fr: Arrivée d’avion

en: Plane Circle Check
fr: Contrôle de cercle d’avion

en: Plane Circle Exclamation
fr: Cercle d’avion exclamation

en: Plane Circle Xmark
fr: Cercle d’avion Xmark

en: Plane Departure
fr: Départ de l’avion

en: Plane Lock
fr: Verrouillage de l’avion

en: Plane Slash
fr: Flèche d’avion

en: Plane Up
fr: Avion en l’air

en: Plant Wilt
fr: Flétrissement de plante

en: Plate Wheat
fr: Blé en plaques

en: Play
fr: Jouer

en: Plug
fr: Fiche

en: Plug Circle Bolt
fr: Bouchon de boulon circulaire

en: Plug Circle Check
fr: Contrôle de cercle de connexion

en: Plug Circle Exclamation
fr: Bouchon de cercle d’exclamation

en: Plug Circle Minus
fr: Bouchon de cercle moins

en: Plug Circle Plus
fr: Fiche Cercle Plus

en: Plug Circle Xmark
fr: Bouchon de cercle Xmark

en: Plus Minus
fr: Plus Moins

en: Poo
fr: Caca

en: Poo Storm
fr: Tempête de caca

en: Poop
fr: Caca

en: Power Off
fr: Éteindre

en: Prescription Bottle
fr: Flacon de prescription

en: Prescription Bottle Medical
fr: Bouteille de prescription médicale

en: Print
fr: Imprimer

en: Pump Medical
fr: Pompe médicale

en: Pump Soap
fr: Pompe à savon

en: Pushed
fr: Poussé

en: Puzzle Piece
fr: Pièce de puzzle

en: Quote Left
fr: Citation gauche

en: Quote Right
fr: Citation droite

en: R Project
fr: Projet R

en: Rainbow
fr: Arc en ciel

en: Ranking Star
fr: Étoile de classement

en: ReadMe
fr: Lisez-moi

en: Rebel Alliance
fr: Alliance rebelle

en: Receipt
fr: Reçu

en: Record Vinyl
fr: Disque vinyle

en: Rectangle Ad
fr: Annonce rectangulaire

en: Rectangle List
fr: Liste de rectangle

en: Recycle
fr: Recycler

en: red river
fr: rivière rouge

en: reddit Logo
fr: Logo reddit

en: Registered
fr: Enregistré

en: Reply All
fr: Répondre à tous

en: replyd
fr: répondu

en: Republican
fr: Républicain

en: Resolving
fr: Résolution

en: Restroom
fr: Toilettes

en: Retweet
fr: Retweeter

en: Right From Bracket
fr: À droite du support

en: Right Left
fr: Droite gauche

en: Right Long
fr: Long droite

en: Right To Bracket
fr: À droite vers le support

en: Ring
fr: Anneau

en: Road
fr: Route

en: Road Barrier
fr: Barrière routière

en: Road Bridge
fr: Pont routier

en: Road Circle Check
fr: Contrôle de cercle de route

en: Road Circle Exclamation
fr: Cercle de route exclamation

en: Road Circle Xmark
fr: Cercle de route Xmark

en: Road Lock
fr: Écluse routière

en: Road Spikes
fr: Crampons de route

en: Rocket
fr: Fusée

en: Rockrms
fr: Rochers

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotate Left
fr: Rotation à gauche

en: Rotate Right
fr: Rotation à droite

en: Rss
fr: RSS

en: Ruble Sign
fr: Signe Rouble

en: Rug
fr: Tapis

en: Ruler
fr: Règle

en: Ruler Combined
fr: Règle combinée

en: Ruler Horizontal
fr: Règle horizontale

en: Ruler Vertical
fr: Règle verticale

en: Rupee Sign
fr: Signe de la Roupie

en: Rupiah Sign
fr: Symbole de la roupie

en: Rust
fr: Rouille

en: Sack Dollar
fr: Dollar en sac

en: Sack Xmark
fr: Sac Xmark

en: Sailboat
fr: Voilier

en: Satellite Dish
fr: Antenne parabolique

en: Scale Balanced
fr: Balance équilibrée

en: Scale Unbalanced
fr: Balance déséquilibrée

en: Scale Unbalanced Flip
fr: Rotation déséquilibrée

en: School
fr: École

en: School Circle Check
fr: Contrôle de cercle d’école

en: School Circle Exclamation
fr: Cercle d’école exclamation

en: School Circle Xmark
fr: École cercle Xmark

en: School Flag
fr: Drapeau d’école

en: School Lock
fr: Serrure d’école

en: Scissors
fr: Ciseaux

en: Screwdriver
fr: Tournevis

en: Screwdriver Wrench
fr: Tournevis à clé

en: Scroll Torah
fr: Rouleau de la Torah

en: Sd Card
fr: Carte SD

en: Seedling
fr: Semis

en: Server
fr: Serveur

en: Shapes
fr: Formes

en: Share
fr: Partager

en: Share From Square
fr: Partager depuis Square

en: Share Nodes
fr: Nœuds de partage

en: Sheet Plastic
fr: Feuille de plastique

en: Shekel Sign
fr: Signe du Shekel

en: Shield
fr: Bouclier

en: Shield Cat
fr: Chat bouclier

en: Shield Dog
fr: Chien bouclier

en: Shield Halved
fr: Bouclier coupé en deux

en: Shield Heart
fr: Cœur de bouclier

en: Shield Virus
fr: Bouclier de virus

en: Ship
fr: Navire

en: Shirt
fr: Chemise

en: Shirts in Bulk
fr: Chemises en vrac

en: Shoe Prints
fr: Empreintes de chaussure

en: Shop Lock
fr: Serrure de boutique

en: Shop Slash
fr: Achat Slash

en: Shower
fr: Douche

en: Shrimp
fr: Crevettes

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Shuttle Space
fr: Navette spatiale

en: Sign Hanging
fr: Suspension d’enseignes

en: Signs Post
fr: Panneau de signalisation

en: Sim Card
fr: Carte SIM

en: Sink
fr: Évier

en: Sitemap
fr: Plan du site

en: Sketch
fr: Esquisse

en: Skull
fr: Crâne

en: Skull Crossbones
fr: Tête de mort

en: Slack Logo
fr: Logo Slack

en: Sleigh
fr: Traîneau

en: Sliders
fr: Diaporamas

en: Smog
fr: Brouillard

en: Smoking
fr: Fumer

en: Snowflake
fr: Flocon de neige

en: Snowman
fr: Bonhomme de neige

en: Snowplow
fr: Chasse-neige

en: Soap
fr: Savon

en: Socks
fr: Chaussettes

en: Solar Panel
fr: Panneau solaire

en: Sort
fr: Trier

en: Sort Down
fr: Tri décroissant

en: Sort Up
fr: Tri croissant

en: Speaker Deck
fr: Plateau de haut-parleurs

en: Spell Check
fr: Vérification de sort

en: Spider
fr: Araignée

en: Splotch
fr: Éclaboussures

en: Spoon
fr: Cuillère

en: Spray Can
fr: Bombe aérosol

en: Spray Can Sparkles
fr: Bombe aérosol scintillante

en: Square
fr: Carré

en: Square Arrow Up Right
fr: Flèche carrée en haut à droite

en: Square Caret Down
fr: Caret carré bas

en: Square Caret Left
fr: Caret carré gauche

en: Square Caret Right
fr: Caret carré droite

en: Square Check
fr: Chèque carré

en: Square Envelope
fr: Enveloppe carrée

en: Square Full
fr: Carré plein

en: Square H
fr: Carré H

en: Square Minus
fr: Carré moins

en: Square Nfi
fr: Carré Nfi

en: Square Parking
fr: Place de parking

en: Square Pen
fr: Stylo carré

en: Square Person Confined
fr: Carré de personne confinée

en: Square Phone
fr: Téléphone carré

en: Square Phone Flip
fr: Téléphone carré à clapet

en: Square Poll Horizontal
fr: Sondage carré horizontal

en: Square Poll Vertical
fr: Sondage carré vertical

en: Square Root Variable
fr: Variable Square Root

en: Square Rss
fr: Square RSS

en: Square Share Nodes
fr: Nœuds de partage de carrés

en: Square Up Right
fr: Aligner à droite

en: Square Virus
fr: Virus carré

en: Stackpath
fr: Chemins de fer

en: Stairs
fr: Escaliers

en: Stamp
fr: Tampon

en: Star
fr: Étoile

en: Star And Crescent
fr: Étoile et croissant

en: Star Half
fr: Demi-étoile

en: Star Half Stroke
fr: Étoile de demi-coup

en: Star Of David
fr: Étoile de David

en: Star Of Life
fr: Étoile de vie

en: Steam Symbol
fr: Symbole de vapeur

en: Sterling Sign
fr: Signe de Sterling

en: Stethoscope
fr: Stéthoscope

en: Stopwatch
fr: Chronomètre

en: Stopwatch 20
fr: Chronomètre 20

en: Store
fr: Boutique

en: Store Slash
fr: Boutique Slash

en: Street View
fr: Vue de la rue

en: Strikethrough
fr: Barré

en: StumbleUpon Circle
fr: Cercle StumbleUpon

en: StumbleUpon Logo
fr: Logo StumbleUpon

en: Suitcase
fr: Valise

en: Suitcase Medical
fr: Valise médicale

en: Suitcase Rolling
fr: Valise à roulettes

en: Sun
fr: Soleil

en: Sun Plant Wilt
fr: Flétrissement de plante au soleil

en: Superpowers
fr: Super-pouvoirs

en: Swatchbook
fr: Livre de bord

en: Syringe
fr: Seringue

en: Table
fr: Tableau

en: Table Cells
fr: Cellules de tableau

en: Table Cells Large
fr: Grandes cellules de tableau

en: Table Columns
fr: Colonnes de tableau

en: Table List
fr: Liste de tableau

en: Table Tennis Paddle Ball
fr: Balle de paddle de tennis de table

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tablet Button
fr: Bouton de tablette

en: Tablet Screen Button
fr: Bouton d’écran de tablette

en: Tablets
fr: Tablettes

en: Tachograph Digital
fr: Tachygraphe numérique

en: Tape
fr: Ruban

en: Tarp
fr: Bâche

en: Tarp Droplet
fr: Goutte de bâche

en: Teeth
fr: Dents

en: Teeth Open
fr: Dents ouvertes

en: Temperature Arrow Down
fr: Flèche de température vers le bas

en: Temperature Arrow Up
fr: Flèche de température vers le haut

en: Temperature Empty
fr: Température vide

en: Temperature Full
fr: Température pleine

en: Temperature Half
fr: Température Demi

en: Temperature High
fr: Température élevée

en: Temperature Low
fr: Température basse

en: Temperature Quarter
fr: Quart de température

en: Temperature Three Quarters
fr: Température trois quarts

en: Tenge Sign
fr: Signe du Tenge

en: Tent
fr: Tente

en: Tent Arrow Down To Line
fr: Flèche descendante jusqu’à la ligne

en: Tent Arrow Left Right
fr: Flèche de tente gauche droite

en: Tent Arrow Turn Left
fr: Flèche de tente gauche

en: Tent Arrows Down
fr: Flèches de tente vers le bas

en: Tents
fr: Tentes

en: Text Height
fr: Hauteur de texte

en: Text Slash
fr: Barre oblique de texte

en: Text Width
fr: Largeur de texte

en: The Red Yeti
fr: Le Yéti rouge

en: ThemeIsle
fr: ThèmeIsle

en: Thermometer
fr: Thermomètre

en: Thumbs Down
fr: Pouce baissé

en: Thumbs Up
fr: Pouce en l’air

en: Thumbtack
fr: Petit Poucet

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Toggle Off
fr: Désactivé

en: Toggle On
fr: Basculer sur

en: Toilet
fr: Toilette

en: Toilet Paper
fr: Papier hygiénique

en: Toilet Paper Slash
fr: Papier hygiénique Slash

en: Toilet Portable
fr: Toilette portable

en: Toilets Portable
fr: Toilettes portables

en: Toolbox
fr: Boîte à outils

en: Tooth
fr: Dent

en: Torii Gate
fr: Porte Torii

en: Tornado
fr: Tornade

en: Tower Broadcast
fr: Tour de diffusion

en: Tower Cell
fr: Tour cellulaire

en: Tower Observation
fr: Tour d’observation

en: Tractor
fr: Tracteur

en: Trade Federation
fr: Fédération du commerce

en: Trademark
fr: Marque déposée

en: Traffic Light
fr: Feu de circulation

en: Trailer
fr: Bande-annonce

en: Train Subway
fr: Train Métro

en: 42.group
fr: 42.groupe

en: 500px
fr: 500 px

en: A versatile form builder plugin.
fr: Une extension de construction de formulaires polyvalente.

en: Accessible Icon
fr: Icône d’accessibilité

en: Address Book
fr: Carnet d’adresses

en: Address Card
fr: Carte d’adresse

en: Adversal
fr: Adversaire

en: Align Center
fr: Aligner au centre

en: Align Justify
fr: Aligner en justifiant

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Alternate Creative Commons Public Domain
fr: Autre Creative Commons Domaine public

en: Alternate CSS3 Logo
fr: Logo CSS3 alternatif

en: Alternate First Order
fr: Premier ordre alternatif

en: Alternate Fort Awesome
fr: Fort Awesome alternatif

en: Alternate GitHub
fr: GitHub alternatif

en: Amazon Pay Credit Card
fr: Carte bancaire Amazon Pay

en: American Express Credit Card
fr: Carte bancaire American Express

en: Anchor
fr: Ancre

en: Anchor Circle Check
fr: Ancre de vérification de cercle

en: Anchor Circle Exclamation
fr: Ancre de cercle d’exclamation

en: Anchor Lock
fr: Verrouillage de l’ancre

en: Angle Down
fr: Angle bas

en: Angle Left
fr: Angle gauche

en: Angle Right
fr: Angle droit

en: Angle Up
fr: Angle haut

en: Angles Down
fr: Angles bas

en: Angles Left
fr: Angles à gauche

en: Angles Right
fr: Angles droits

en: Angles Up
fr: Angles haut

en: Angular
fr: Angulaire

en: Apple
fr: Pomme

en: Apple Pay Credit Card
fr: Carte bancaire Apple Pay

en: Apple Whole
fr: Pomme entière

en: Archway
fr: Arche

en: Arrow Down
fr: Flèche vers le bas

en: Arrow Down 1 9
fr: Flèche vers le bas 1 9

en: Arrow Down 9 1
fr: Flèche vers le bas 9 1

en: Arrow Down A Z
fr: Flèche vers le bas A Z

en: Arrow Down Long
fr: Flèche vers le bas longue

en: Arrow Down Short Wide
fr: Flèche vers le bas court large

en: Arrow Down Up Across Line
fr: Flèche vers le bas vers le haut à travers la ligne

en: Arrow Down Up Lock
fr: Flèche de vérrouillage bas haut

en: Arrow Down Wide Short
fr: Flèche courte vers le bas

en: Arrow Down Z A
fr: Flèche vers le bas Z A

en: Arrow Left
fr: Flèche à gauche

en: Arrow Left Long
fr: Flèche gauche longue

en: Arrow Pointer
fr: Pointeur de flèche

en: Arrow Right
fr: Flèche à droite

en: Arrow Right Arrow Left
fr: Flèche droite flèche gauche

en: Arrow Right From Bracket
fr: Flèche à droite du support

en: Arrow Right Long
fr: Flèche droite longue

en: Arrow Right To Bracket
fr: Flèche à droite vers le support

en: Arrow Right To City
fr: Flèche à droite vers la ville

en: Arrow Rotate Left
fr: Flèche de rotation à gauche

en: Arrow Rotate Right
fr: Flèche de rotation à droite

en: Arrow Trend Down
fr: Flèche de tendance à la baisse

en: Arrow Trend Up
fr: Flèche tendue vers le haut

en: Arrow Turn Down
fr: Flèche vers le bas

en: Arrow Turn Up
fr: Flèche vers le haut

en: Arrow Up
fr: Flèche vers le haut

en: Arrow Up 1 9
fr: Flèche vers le haut 1 9

en: Arrow Up 9 1
fr: Flèche vers le haut 9 1

en: Arrow Up A Z
fr: Flèche vers le haut A Z

en: Arrow Up From Bracket
fr: Flèche vers le haut du support

en: Arrow Up From Ground Water
fr: Flèche vers le haut depuis le sol

en: Arrow Up From Water Pump
fr: Flèche montante de pompe à eau

en: Arrow Up Long
fr: Flèche longue vers le haut

en: Arrow Up Right Dots
fr: Flèche vers le haut points de droite

en: Arrow Up Right From Square
fr: Flèche vers le haut à droite depuis le carré

en: Arrow Up Short Wide
fr: Flèche vers le haut court large

en: Arrow Up Wide Short
fr: Flèche vers le haut court large

en: Arrow Up Z A
fr: Flèche vers le haut Z A

en: Arrows Down To Line
fr: Flèches vers le bas jusqu’à la ligne

en: Arrows Down To People
fr: Flèches bas vers les personnes

en: Arrows Left Right
fr: Flèches de gauche droite

en: Arrows Left Right To Line
fr: Flèches gauche droite vers la ligne

en: Arrows Rotate
fr: Flèches rotation

en: Arrows Spin
fr: Flèches tournantes

en: Arrows Split Up And Left
fr: Flèches séparées vers le haut et vers la gauche

en: Arrows To Circle
fr: Flèches vers cercle

en: Arrows To Dot
fr: Flèches pour points

en: Arrows To Eye
fr: Flèches pour l’œil

en: Arrows Turn Right
fr: Flèches tourner à droite

en: Arrows Turn To Dots
fr: Flèches se transformant en points

en: Arrows Up Down
fr: Flèches haut bas

en: Arrows Up Down Left Right
fr: Flèches haut bas gauche droite

en: Arrows Up To Line
fr: Flèches vers le haut jusqu’à la ligne

en: Asterisk
fr: Astérisque

en: At
fr: Au

en: Atom
fr: Atome

en: Audio Description
fr: Description audio

en: Austral Sign
fr: Signe Austral

en: Autoprefixer
fr: Préfixeur automatique

en: Award
fr: Récompense

en: Baby
fr: Bébé

en: Baby Carriage
fr: Chariot pour bébé

en: Backward
fr: Retour en arrière

en: Backward Fast
fr: Retour rapide

en: Backward Step
fr: Retour en arrière

en: Bacteria
fr: Bactéries

en: Bacterium
fr: Bactérie

en: Bag Shopping
fr: Sac d’achat

en: Baht Sign
fr: Signe Baht

en: Ban Smoking
fr: Interdiction de fumer

en: Barcode
fr: Code barre

en: Bars
fr: Barres

en: Bars Progress
fr: Barres de progression

en: Bars Staggered
fr: Barres en quinconce

en: Baseball Bat Ball
fr: Batte de baseball

en: Basket Shopping
fr: Panier d’achat

en: Basketball
fr: Basket-ball

en: Bath
fr: Bain

en: Battery Empty
fr: Batterie vide

en: Battery Full
fr: Batterie pleine

en: Battery Half
fr: Moitié de batterie

en: Battery Quarter
fr: Quartier de batterie

en: Battery Three Quarters
fr: Batterie aux trois quarts

en: Bed
fr: Lit

en: Bed Pulse
fr: Pouls au lit

en: Beer Mug Empty
fr: Tasse à bière vide

en: Bell
fr: Cloche

en: Bell Concierge
fr: Cloche de concierge

en: Bell Slash
fr: Fronde de cloche

en: Bezier Curve
fr: Courbe de Bezier

en: Bicycle
fr: Bicyclette

en: BIMobject
fr: BIMobjet

en: Binoculars
fr: Jumelles

en: Bitcoin Sign
fr: Signe Bitcoin

en: Blender
fr: Mélangeur

en: Blender Phone
fr: Téléphone blender

en: Blogger
fr: Blogueur

en: Blogger B
fr: Blogueur B

en: Bold
fr: Gras

en: Bolt
fr: Boulon

en: Bolt Lightning
fr: Eclair

en: Bomb
fr: Bombe

en: Bone
fr: Os

en: Book
fr: Livre

en: Book Atlas
fr: Livre atlas

en: Book Bible
fr: Livre Bible

en: Book Bookmark
fr: Livre signet

en: Book Journal Whills
fr: Journal de bord Whills

en: Book Medical
fr: Livre médical

en: Book Open
fr: Livre ouvert

en: Book Open Reader
fr: Livre ouvert lecteur

en: Book Quran
fr: Livre Coran

en: Book Skull
fr: Crâne de livre

en: Bookmark
fr: Signet

en: Border All
fr: Toutes les bordures

en: Border None
fr: Aucune bordure

en: Border Top Left
fr: Bordure en haut à gauche

en: Bore Hole
fr: Trou de forage

en: Bots
fr: Robots

en: Bottle Droplet
fr: Goutte de bouteille

en: Bottle Water
fr: Bouteille d’eau

en: Bowl Food
fr: Bol alimentaire

en: Bowl Rice
fr: Bol de riz

en: Bowling Ball
fr: Boule de bowling

en: Box
fr: Boîte

en: Box Archive
fr: Boîte d’archives

en: Box Open
fr: Boîte ouverte

en: Box Tissue
fr: Boîte de mouchoirs

en: Boxes Packing
fr: Emballage de boîtes

en: Boxes Stacked
fr: Boîtes empilées

en: Brain
fr: Cerveau

en: Brazilian Real Sign
fr: Signe du Réal brésilien

en: Bread Slice
fr: Tranche de pain

en: Bridge
fr: Pont

en: Bridge Circle Check
fr: Contrôle de cercle de pont

en: Bridge Circle Exclamation
fr: Exclamation de cercle de pont

en: Bridge Circle Xmark
fr: Cercle de pont Xmark

en: Bridge Lock
fr: Écluse de pont

en: Bridge Water
fr: Eau de pont

en: Briefcase
fr: Porte-documents

en: Briefcase Medical
fr: Mallette médicale

en: Broom
fr: Balai

en: Broom Ball
fr: Ballon-balai

en: Brush
fr: Brosse

en: Bucket
fr: Seau

en: Buffer
fr: Tampon

en: Bug Slash
fr: Tronçonneuse d’insectes

en: Building
fr: Bâtiment

en: Building Circle Check
fr: Contrôle de cercle de construction

en: Building Circle Exclamation
fr: Exclamation de cercle de construction

en: Building Circle Xmark
fr: Cercle de construction Xmark

en: Building Columns
fr: Colonnes de construction

en: Building Flag
fr: Drapeau de bâtiment

en: Building Lock
fr: Serrure de bâtiment

en: Building Ngo
fr: Construction Ngo

en: Building Shield
fr: Construction de bouclier

en: Building Un
fr: Bâtiment un

en: Building User
fr: Utilisateur du bâtiment

en: Building Wheat
fr: Blé de construction

en: Bullhorn
fr: Porte-voix

en: Bullseye
fr: Oeil de bœuf

en: Burst
fr: Éclatement

en: Bus Simple
fr: Bus simple

en: Business Time
fr: Heure des affaires

en: Buy n Large
fr: Acheter n Grand

en: Cake Candles
fr: Bougies pour gâteaux

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Calendar Check
fr: Vérification de calendrier

en: Calendar Day
fr: Jour du calendrier

en: Calendar Days
fr: Jours calendaires

en: Calendar Minus
fr: Calendrier moins

en: Calendar Plus
fr: Calendrier plus

en: Calendar Week
fr: Semaine du calendrier

en: Calendar Xmark
fr: Calendrier Xmark

en: Camera
fr: Caméra

en: Camera Retro
fr: Caméra rétro

en: Camera Rotate
fr: Rotation de la caméra

en: Campground
fr: Terrain de camping

en: Canadian Maple Leaf
fr: Feuille d’érable canadienne

en: Candy Cane
fr: Canne à sucre

en: Car
fr: Voiture

en: Car Battery
fr: Batterie de voiture

en: Car Burst
fr: Éclatement de voiture

en: Car On
fr: Voiture en marche

en: Car Rear
fr: Arrière de voiture

en: Car Side
fr: Côté de voiture

en: Car Tunnel
fr: Tunnel automobile

en: Caravan
fr: Caravane

en: Caret Down
fr: Caret bas

en: Caret Left
fr: Caret gauche

en: Caret Right
fr: Caret droite

en: Caret Up
fr: Caret haut

en: Carrot
fr: Carotte

en: Cart Arrow Down
fr: Panier flèche vers le bas

en: Cart Flatbed
fr: Chariot à plateau

en: Cart Flatbed Suitcase
fr: Chariot de valise à plat

en: Cart Plus
fr: Panier plus

en: Cart Shopping
fr: Panier d’achat

en: Cash Register
fr: Caisse enregistreuse

en: Cat
fr: Chat

en: Cedi Sign
fr: Signe Cedi

en: Cent Sign
fr: Signe Cent

en: Certificate
fr: Certificat

en: Chair
fr: Président

en: Chalkboard
fr: Tableau noir

en: Chalkboard User
fr: Utilisateur de tableau noir

en: Champagne Glasses
fr: Flutes de champagne

en: Charging Station
fr: Station de recharge

en: Chart Area
fr: Zone graphique

en: Chart Bar
fr: Barre graphique

en: Chart Column
fr: Colonne graphique

en: Chart Gantt
fr: Graphique de Gantt

en: Chart Line
fr: Ligne graphique

en: Chart Pie
fr: Diagramme circulaire

en: Chart Simple
fr: Diagramme simple

en: Check
fr: Vérifier

en: Check Double
fr: Double vérification

en: Check To Slot
fr: Vérifier l'emplacement

en: Cheese
fr: Fromage

en: Chess
fr: Échecs

en: Chess Bishop
fr: Fou d’échecs

en: Chess Board
fr: Échiquier

en: Chess King
fr: Roi des échecs

en: Chess Knight
fr: Cavalier d’échecs

en: Chess Pawn
fr: Pion d’échecs

en: Chess Queen
fr: Reine d’échecs

en: Chess Rook
fr: Tour d’échecs

en: Chevron Down
fr: Chevron bas

en: Chevron Left
fr: Chevron gauche

en: Chevron Right
fr: Chevron droite

en: Chevron Up
fr: Chevron haut

en: Child
fr: Enfant

en: Child Dress
fr: Robe d’enfant

en: Child Reaching
fr: Atteindre l’enfant

en: Child Rifle
fr: Fusil pour enfant

en: Children
fr: Enfant

en: Church
fr: Église

en: Circle
fr: Cercle

en: Circle Arrow Down
fr: Flèche circulaire vers le bas

en: Circle Arrow Left
fr: Flèche circulaire gauche

en: Circle Arrow Right
fr: Flèche circulaire droite

en: Circle Arrow Up
fr: Flèche circulaire vers le haut

en: Circle Check
fr: Vérification de cercle

en: Circle Chevron Down
fr: Chevron de cercle bas

en: Circle Chevron Left
fr: Chevron gauche de cercle

en: Circle Chevron Right
fr: Chevron droit de cercle

en: Circle Chevron Up
fr: Chevron haut de cercle

en: Circle Dollar To Slot
fr: Entourer le dollar à l'emplacement

en: Circle Dot
fr: Point de cercle

en: Circle Down
fr: Cercle bas

en: Circle Exclamation
fr: Cercle d’exclamation

en: Circle H
fr: Cercle H

en: Circle Half Stroke
fr: Cercle de demi-coup

en: Circle Info
fr: Cercle information

en: Circle Left
fr: Cercle gauche

en: Circle Minus
fr: Cercle moins

en: Circle Nodes
fr: Nœuds de cercle

en: Circle Notch
fr: Encoche circulaire

en: Circle Pause
fr: Pause du cercle

en: Circle Play
fr: Jeu de cercle

en: Circle Plus
fr: Cercle plus

en: Circle Question
fr: Question cercle

en: Circle Radiation
fr: Radiation cercle

en: Circle Right
fr: Cercle droite

en: Circle Stop
fr: Arrêt circulaire

en: Circle Up
fr: Cercle haut

en: Circle User
fr: Utilisateur de cercle

en: Circle Xmark
fr: Cercle Xmark

en: City
fr: Ville

en: Clapperboard
fr: Clap de plateau

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Clipboard Check
fr: Vérification du presse-papiers

en: Clipboard List
fr: Liste des presse-papiers

en: Clipboard Question
fr: Question sur le presse-papiers

en: Clipboard User
fr: Utilisateur du presse-papiers

en: Clock
fr: Horloge

en: Clock Rotate Left
fr: Rotation de l’horloge vers la gauche

en: Closed Captioning
fr: Sous-titrage fermé

en: Cloud
fr: Nuage

en: Cloud Arrow Down
fr: Flèche de nuage vers le bas

en: Cloud Arrow Up
fr: Flèche de nuage vers le haut

en: Cloud Bolt
fr: Verrouillage de nuage

en: Cloud Meatball
fr: Boulette de viande en nuage

en: Cloud Moon
fr: Lune de nuage

en: Cloud Moon Rain
fr: Nuage lune pluie

en: Cloud Rain
fr: Pluie de nuages

en: Cloud Showers Heavy
fr: Nuages lourds

en: Cloud Showers Water
fr: Nuages douches eau

en: Cloud Sun
fr: Soleil de nuage

en: Cloud Sun Rain
fr: Nuage soleil pluie

en: Clover
fr: Trèfle

en: Code Branch
fr: Branche de code

en: Code Commit
fr: Commit de code

en: Code Compare
fr: Comparaison de code

en: Code Fork
fr: Fork de code

en: Code Merge
fr: Fusion de codes

en: Code Pull Request
fr: Demande d’extraction de code

en: Coins
fr: Pièces de monnaie

en: Colon Sign
fr: Signe du Colon

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment Dollar
fr: Commentaire Dollar

en: Comment Dots
fr: Points de commentaires

en: Comment Medical
fr: Commentaire médical

en: Comment Slash
fr: Commentaire slash

en: Comment Sms
fr: Commentaire SMS

en: Comments Dollar
fr: Commentaires Dollar

en: Compact Disc
fr: Disque compact

en: Compass
fr: Boussole

en: Compass Drafting
fr: Dessin au compas

en: Compress
fr: Compresser

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Computer Mouse
fr: Souris d’ordinateur

en: Connect Develop
fr: Connecter développer

en: Cookie Bite
fr: Morsure de biscuit

en: Copy
fr: Copie

en: Cotton Bureau
fr: Bureau de coton

en: Couch
fr: Canapé

en: Cow
fr: Vache

en: Creative Commons Attribution
fr: Attribution Creative Commons

en: Creative Commons No Derivative Works
fr: Creative Commons Pas d’œuvres dérivées

en: Creative Commons Noncommercial
fr: Creative Commons non commercial

en: Creative Commons Noncommercial (Yen Sign)
fr: Creative Commons Noncommercial (Panneau Yen)

en: Creative Commons Public Domain
fr: Creative Commons Domaine public

en: Creative Commons Sampling
fr: Échantillonnage Creative Commons

en: Creative Commons Share
fr: Partage Creative Commons

en: Creative Commons Share Alike
fr: Partager en Creative Commons

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Critical Role
fr: Rôle critique

en: Crop
fr: Récolte

en: Crop Simple
fr: Récolte simple

en: Cross
fr: Croix

en: Crosshairs
fr: Réticule

en: Crow
fr: Corbeau

en: Crown
fr: Couronne

en: Crutch
fr: Béquille

en: Cruzeiro Sign
fr: Signe Cruzeiro

en: CSS 3 Logo
fr: Logo CSS 3

en: Cubes Stacked
fr: Cubes empilés

en: Cuttlefish
fr: Seiche

en: Database
fr: Base de données

en: Delete Left
fr: Supprimer à gauche

en: Democrat
fr: Démocrate

en: Diagram Next
fr: Diagramme suivant

en: Diagram Predecessor
fr: Diagramme prédécesseur

en: Diagram Project
fr: Projet de diagramme

en: Diagram Successor
fr: Diagramme successeur

en: Diamond
fr: Diamant

en: Diamond Turn Right
fr: Diamant tourne à droite

en: Dice
fr: Dés

en: Dice D20
fr: Dés D20

en: Dice D6
fr: Dés D6

en: Dice Five
fr: Dés cinq

en: Dice Four
fr: Dés quatre

en: Dice One
fr: Lancer un dé

en: Dice Six
fr: Dés six

en: Dice Three
fr: Dés trois

en: Dice Two
fr: Dés deux

en: Digg Logo
fr: Logo Digg

en: Digital Ocean
fr: Océan numérique

en: Diner's Club Credit Card
fr: Carte bancaire Diner’s Club

en: Discourse
fr: Discours

en: Discover Credit Card
fr: Carte bancaire Discover

en: Disease
fr: Maladie

en: Display
fr: Afficher

en: Divide
fr: Diviser

en: Dna
fr: ADN

en: Dog
fr: Chien

en: Dollar Sign
fr: Signe du dollar

en: Dong Sign
fr: Signe du Dong

en: Door Closed
fr: Porte fermée

en: Door Open
fr: Porte ouverte

en: Dove
fr: Colombe

en: Down Left And Up Right To Center
fr: Vers le bas à gauche et vers le haut à droite jusqu’au centre

en: Down Long
fr: Long bas

en: Download
fr: Télécharger

en: Draw Polygon
fr: Dessiner un polygone

en: Droplet
fr: Goutte

en: Droplet Slash
fr: Goutte d’eau

en: Drum
fr: Tambour

en: Drum Steelpan
fr: Tambour Steelpan

en: Drumstick Bite
fr: Bouchée de pilon

en: Drupal Logo
fr: Logo Drupal

en: Dumbbell
fr: Haltères

en: Dumpster
fr: Benne à ordures

en: Dumpster Fire
fr: Feu de benne

en: Dungeon
fr: Donjon

en: Dungeons & Dragons
fr: Donjons et Dragons

en: Ear Deaf
fr: Oreille sourde

en: Ear Listen
fr: Oreille écoute

en: Earlybirds
fr: Oiseaux précoces

en: Earth Africa
fr: Terre Afrique

en: Earth Americas
fr: Terre Amériques

en: Earth Asia
fr: Terre Asie

en: Earth Europe
fr: Terre Europe

en: Earth Oceania
fr: Terre Océanie

en: Edge Browser
fr: Navigateur Edge

en: Edge Legacy Browser
fr: Navigateur hérité Edge

en: Egg
fr: Œuf

en: Eject
fr: Éjecter

en: Elevator
fr: Ascenseur

en: Ellipsis
fr: Ellipse

en: Ellipsis Vertical
fr: Ellipse verticale

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Envelope Circle Check
fr: Enveloppe de cercle de chèque

en: Envelope Open
fr: Enveloppe ouverte

en: Envelope Open Text
fr: Texte de l’enveloppe ouverte

en: Envelopes Bulk
fr: Enveloppes en vrac

en: Envira Gallery
fr: Galerie Envira

en: Equals
fr: Est égal à

en: Eraser
fr: Gomme

en: Euro Sign
fr: Signe de l’Euro

en: Expand
fr: Déplier

en: Eye
fr: Œil

en: Eye Dropper
fr: Compte-gouttes

en: Eye Low Vision
fr: Oeil basse vision

en: Eye Slash
fr: Taillade de l’œil

en: Face Angry
fr: Visage en colère

en: Face Dizzy
fr: Visage étourdi

en: Face Flushed
fr: Visage rougi

en: Face Frown
fr: Froncement de sourcils

en: Face Frown Open
fr: Visage froncé ouvert

en: Face Grimace
fr: Grimace de face

en: Face Grin
fr: Grincement de visage

en: Face Grin Beam
fr: Rayon de sourire

en: Face Grin Beam Sweat
fr: Sueur sur le visage, sourire radieux

en: Face Grin Hearts
fr: Sourire avec des cœurs

en: Face Grin Squint
fr: Visage sourire et plissement des yeux

en: Face Grin Squint Tears
fr: Visage sourire et plissement des yeux larmes

en: Face Grin Stars
fr: Visage sourire étoiles

en: Face Grin Tears
fr: Visage Grimace Larmes

en: Face Grin Tongue
fr: Visage sourire langue

en: Face Grin Tongue Squint
fr: Visage Grimace langue Pencher la tête

en: Face Grin Tongue Wink
fr: Visage Grimace Langue Clin d’œil

en: Face Grin Wide
fr: Visage sourire large

en: Face Grin Wink
fr: Visage grimace Clin d’œil

en: Face Kiss
fr: Baiser de visage

en: Face Kiss Beam
fr: Visage sourire poutre

en: Face Kiss Wink Heart
fr: Visage Baiser Clin d’œil Cœur

en: Face Laugh
fr: Rire de face

en: Face Laugh Beam
fr: Rire avec le visage rayonnant

en: Face Laugh Squint
fr: Visage souriant plisse les yeux

en: Face Laugh Wink
fr: Visage Rire Clin d’œil

en: Face Meh
fr: Visage Meh

en: Face Meh Blank
fr: Visage Meh vide

en: Face Rolling Eyes
fr: Visage roule des yeux

en: Face Sad Cry
fr: Visage Triste Pleurer

en: Face Sad Tear
fr: Visage Triste Larme

en: Face Smile
fr: Sourire de visage

en: Face Smile Beam
fr: Visage sourire radieux

en: Face Smile Wink
fr: Visage Sourire Clin d’œil

en: Face Surprise
fr: Surprise faciale

en: Face Tired
fr: Visage fatigué

en: Fan
fr: Ventilateur

en: Fantasy Flight-games
fr: Jeux Fantasy Flight

en: Faucet
fr: Robinet

en: Faucet Drip
fr: Goutte à goutte de robinet

en: Feather
fr: Plume

en: Feather Pointed
fr: Plume pointue

en: File
fr: Fichier

en: File Arrow Down
fr: Fichier flèche vers le bas

en: File Arrow Up
fr: Flèche de fichier vers le haut

en: File Audio
fr: Fichier audio

en: File Circle Check
fr: Contrôle de cercle de fichier

en: File Circle Exclamation
fr: Exclamation de cercle de fichier

en: File Circle Minus
fr: Cercle de fichiers moins

en: File Circle Plus
fr: Fichier cercle plus

en: File Circle Question
fr: Question de cercle de fichier

en: File Circle Xmark
fr: Cercle de fichiers Xmark

en: File Code
fr: Code de fichier

en: File Contract
fr: Contrat de dossier

en: File Csv
fr: Fichier CSV

en: File Excel
fr: Fichier Excel

en: File Export
fr: Exportation de fichier

en: File Image
fr: Fichier image

en: File Import
fr: Importation de fichier

en: File Invoice
fr: Fichier facture

en: File Invoice Dollar
fr: Fichier facture Dollar

en: File Lines
fr: Lignes de fichier

en: File Medical
fr: Fichier médical

en: File Pdf
fr: Fichier PDF

en: File Pen
fr: Fichier stylo

en: File Powerpoint
fr: Fichier Powerpoint

en: File Prescription
fr: Prescription du fichier

en: File Shield
fr: Bouclier de fichier

en: File Signature
fr: Signature de fichier

en: File Video
fr: Fichier vidéo

en: File Waveform
fr: Fichier forme d’onde

en: File Word
fr: Fichier Word

en: File Zipper
fr: Fichier Zipper

en: Fill Drip
fr: Remplissage goutte

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter Circle Dollar
fr: Filtre de cercle Dollar

en: Filter Circle Xmark
fr: Cercle filtrant Xmark

en: Fingerprint
fr: Empreinte digitale

en: Fire
fr: Incendie

en: Fire Burner
fr: Brûleur de feu

en: Fire Extinguisher
fr: Extincteur

en: Fire Flame Curved
fr: Flamme de feu courbée

en: Fire Flame Simple
fr: Feu de flamme simple

en: Firefox Browser
fr: Navigateur Firefox

en: First Order
fr: Premier ordre

en: firstdraft
fr: premier projet

en: Fish
fr: Poisson

en: Fish Fins
fr: Nageoires de poisson

en: Flag
fr: Drapeau

en: Flag Checkered
fr: Drapeau à damier

en: Flag Usa
fr: Drapeau Usa

en: Flask
fr: Flacon

en: Flask Vial
fr: Fiole de flacon

en: Floppy Disk
fr: Disquette

en: Florin Sign
fr: Signe Florin

en: Fly
fr: Mouche

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder Closed
fr: Dossier clos

en: Folder Minus
fr: Dossier moins

en: Folder Open
fr: Ouverture de dossier

en: Folder Plus
fr: Dossier plus

en: Folder Tree
fr: Arbre à feuilles

en: Font Awesome Black Tie
fr: Font Awesome Cravate noire

en: Forward
fr: En avant

en: Forward Fast
fr: Avance rapide

en: Forward Step
fr: Pas en avant

en: Franc Sign
fr: Signe du Franc

en: Frog
fr: Grenouille

en: Fulcrum
fr: Point d'appui

en: Galactic Empire
fr: Empire galactique

en: Galactic Republic
fr: République galactique

en: Galactic Senate
fr: Sénat galactique

en: Gamepad
fr: Manette de jeu

en: Gas Pump
fr: Pompe à essence

en: Gauge
fr: Jauge

en: Gauge High
fr: Jauge haute

en: Gauge Simple
fr: Jauge simple

en: Gauge Simple High
fr: Jauge simple haute

en: Gear
fr: Engrenage

en: Gears
fr: Engrenages

en: Genderless
fr: Sans genre

en: Get Pocket
fr: Obtenir une pochette

en: GG Currency
fr: Devise GG

en: GG Currency Circle
fr: Cercle de devise GG

en: Ghost
fr: Fantôme

en: Gift
fr: Cadeau

en: Gifts
fr: Cadeaux

en: Glass Water
fr: Verre d’eau

en: Glass Water Droplet
fr: Goutte d’eau de verre

en: Glasses
fr: Lunettes

en: Go
fr: Aller

en: Golf Ball Tee
fr: Tee de balle de golf

en: Goodreads
fr: Bonnes lectures

en: Google Logo
fr: Logo Google

en: iOS App Store
fr: app Store iOS

en: JCB Credit Card
fr: Carte bancaire JCB

en: MasterCard Credit Card
fr: Carte bancaire MasterCard

en: Stripe Credit Card
fr: Carte bancaire Stripe

en: Visa Credit Card
fr: Carte bancaire Visa

en: Gem
fr: Gemme

en: Building Circle Arrow Right
fr: Flèche de droite de cercle de construction

en: Paypal Credit Card
fr: Carte bancaire Paypal

en: Bug
fr: Bogue

en: Bugs
fr: Bogues

en: Choose if you want to display Icon or Avatar with the Text selected Profile Type.
fr: Choisissez si vous voulez afficher une icône ou un avatar avec le type de profil sélectionné par le texte.

en: Choose if you want to display Icon with the Text selected Profile Type for logged out users.
fr: Choisissez si vous voulez afficher l’icône avec le type de profil sélectionné dans le texte pour les utilisateurs déconnectés.

en: Name
fr: Nom

en: Show Text with
fr: Afficher le texte avec

en: This setting is generally not recommended on 404 page. If you would like to enable it, uncheck this option
fr: Ce réglage n’est généralement pas recommandé pour les pages 404. Si vous souhaitez l’activer, décochez cette option

en: This setting is generally not recommended on archives pages, etc. If you would like to enable it, uncheck this option
fr: Ce réglage n’est généralement pas recommandé pour les pages d’archives, etc. Si vous souhaitez l’activer, décochez cette option

en: This setting is generally not recommended on search page. If you would like to enable it, uncheck this option
fr: Ce réglage n’est généralement pas recommandé pour les pages de recherche. Si vous souhaitez l’activer, décochez cette option

en: Site Navigation:
fr: Navigation du site :

en: Products
fr: Produits

en: Read more about %s
fr: En savoir plus sur %s

en: Upsell
fr: Vente incitative

en: WordPress Theme
fr: Thème WordPress

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' position is not applicable for single product page.
fr: « Aucun » respecte la hiérarchie, la position « Derrière » n’est pas applicable pour la page d’un produit unique.

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' position is not applicable for single product page.
fr: « Aucun » respecte la hiérarchie, la position « Derrière » n’est pas applicable pour la page d’un produit unique.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
fr: Ceci est une boutique de démonstration à des fins de test, aucune commande ne sera honorée.

en:  Page Title
fr:  Titre de page

en: 300+ Templates
fr: + de 300 modèles

en: Taxonomy Font
fr: Police de taxonomie

en: Post Title Size
fr: Taille du titre d’article

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Heading
fr: Titre

en: Subheading
fr: Sous-titre

en: Read More »
fr: Lire la suite »

en:  Title Area
fr:  Zone de titre

en: Contained
fr: Confiné

en: Separated
fr: Séparé

en: Container Structure
fr: Structure du conteneur

en: Form Position
fr: Emplacement du formulaire

en: Below Comments
fr: Sous les commentaires

en: Above Comments
fr: Au-dessus des commentaires

en: Layout 3
fr: Mise en page 3

en: Classic Layout
fr: Mise en page classique

en: Grid
fr: Grille

en: List
fr: Liste

en: Post Per Page
fr: Publications par page

en: Post Elements
fr: Éléments de publication

en: Post Meta
fr: Métadonnées de publication

en: Hover Effect
fr: Effet au survol

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Post Cards
fr: Cartes de publication

en: Divider Type
fr: Type de séparateur

en: Content Images Box Shadow
fr: Ombre portée des images dans le contenu

en: Posts Filter
fr: Filtre des publications

en: Posts Reveal Effect
fr: Effet de révélation des publications

en: To sync this option with comments, use the same positioning for both sections: Contained or Separated.
fr: Pour synchroniser cette option avec les commentaires, utilisez le même positionnement pour les deux sections : Contenues ou Séparées.

en: Note: Image Size & Ratio won't work if Image Position set as Background.
fr: Remarque : La taille et le ratio de l’image ne fonctionneront pas si la position de l’image est définie comme arrière-plan.

en: This option activates Live Search support for the search box on the no results page.
fr: Cette option active la prise en charge de recherche directe pour la boîte de recherche sur la page d’absence de résultats.

en: Results Layout
fr: Mise en page des résultats

en: When Results Not Found
fr: Quand les résultats ne sont pas trouvés

en: When Results Found
fr: Quand des résultats sont trouvés

en: Author Avatar
fr: Avatar de l’auteur

en: Prefix Label
fr: Libellé du préfixe

en: Remove Image Padding
fr: Supprimer la marge intérieure de l’image

en: Reveal Effect
fr: Révéler l’effet

en: Post pagination
fr: Pagination d’article

en: Author Box with Social Share
fr: Boîte d’auteur avec partage social

en: Meta Font Size
fr: Taille de police des métadonnées

en: Decide whether to isolate or integrate the module with the entry content area.
fr: Décidez si vous souhaitez isoler le module ou l’intégrer au domaine de contenu d’entrée.

en: Section Placement
fr: Emplacement de la section

en: Live Search
fr: Recherche directe

note: translators: %s: Name of special page type
en: %s Page
fr: Page %s

en: Single Page
fr: Page individuelle

en: Sorry, but we could not find anything related to your search terms. Please try again.
fr: Nous sommes désolés, mais nous n’avons rien trouvé qui corresponde à vos termes de recherche. Veuillez réessayer.

en: Here are the search results for your search.
fr: Voici les résultats de votre recherche.

en: Read Post »
fr: Lire l’article »

en: Different Transparent Logo
fr: Logo transparent différent

en: Location
fr: Emplacement

en: Remove the padding around featured image when position is "None".
fr: Supprime la marge interne autour de l’image mise en avant lorsque la position est « Aucune ».

en:  Certain Checkout page options may not work smoothly on the block editor based Checkout page. For best results with these features, prefer using a shortcode-based Checkout page.
fr:  Certaines options de la page de commande peuvent ne pas fonctionner correctement sur la page de commande basée sur l’éditeur de blocs. Pour obtenir les meilleurs résultats avec ces fonctionnalités, préférez l’utilisation d’une page de commande basée sur un code court.

en: Note:
fr: Note :

en:  Certain Cart page options may not work smoothly on the block editor based Cart page. For best results with these features, prefer using a shortcode based Cart page.
fr:  Certaines options de la page de panier peuvent ne pas fonctionner correctement sur la page de panier basée sur l’éditeur de blocs. Pour obtenir les meilleurs résultats avec ces fonctionnalités, préférez l’utilisation d’une page de panier basée sur un code court.

en: 404 Page
fr: Page 404

en: Medium Large
fr: Moyen grand

en: Large
fr: Grand

en: Full Size
fr: Taille réelle

en: Page Background
fr: Arrière-plan de la page

en: Surface Colors
fr: Couleurs de surface

en: Enabling this option will override global > colors > surface color options
fr: L’activation de cette option surchargera les options dans Global > Couleurs > Couleurs de surface

en: Archive Banner
fr: Bannière d’archive

en: Behind
fr: Derrière

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' positions the image under the article.
fr: « Aucun » respecte la hiérarchie ; « Derrière » positionne l’image derrière l’article.

en: Below
fr: En-dessous

en: Behind Positioned Image Width
fr: Largeur de l’image positionnée derrière

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' positions image on top of the article.
fr: « Aucun » respecte la hiérarchie ; « En-dessous » positionne l’image au-dessus de l’article.

en: Wide
fr: Large

en: Image Ratio
fr: Ratio de l’image

en: Original
fr: D’origine

en: Predefined
fr: Prédéfini

note: translators: 1: link open markup, 2: link close markup
en: Calculate a personalized image ratio using this %1$s online tool %2$s for your image dimensions.
fr: Calculez un ratio d’image personnalisé en utilisant cet %1$s outil en ligne %2$s pour vos dimensions d’image.

en: Image Size
fr: Taille d’image

en: You can specify Custom image sizes from the Single Post's 'Featured Image Size' option.
fr: Vous pouvez spécifier des tailles d’image personnalisée depuis l’option « Taille de l’image mise en avant » des publications uniques.

en: Single Banner
fr: Bannière seule

en: No results found
fr: Aucun résultat

en: Search...
fr: Recherche…

[ctx: placeholder]
en: Search...
fr: Rechercher…

en: Customizing ▸ %s
fr: Personnalisation ▸ %s

en: Other System Fonts
fr: Autres polices système

en: Global Highlight
fr: Surlignement global

en: Input Highlight
fr: Surlignement de saisie

en: Search Width
fr: Largeur de la recherche

en: Search Within Post Types
fr: Rechercher parmi les types de publication

en: Enable Sticky Sidebar
fr: Activer la colonne latérale épinglée

en: Customizing &#9656; %s
fr: Personnalisation &#9656; %s

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Heading Color
fr: Couleur du titre

en: Enable Brand Color On Hover
fr: Activer la couleur de marque au survol

en: Site Builder
fr: Constructeur de site

en: Post Comment
fr: Publier un commentaire

en: Logo Color
fr: Couleur du logo

en: Use it with transparent images for optimal results.
fr: Utilisez-le avec des images transparentes pour un résultat optimal.

en: Global Sidebar Style
fr: Style global de colonne latérale

en: Course/Lesson Sidebar Style
fr: Style de colonne latérale pour les cours/leçons

en: Container Style
fr: Style de conteneur

en: Container style will apply only when layout is set to either normal or narrow.
fr: Le style de conteneur ne s’appliquera que lorsque la mise en page est soit normale soit étroite.

en: Sidebar will only apply when container layout is set to normal.
fr: La colonne latérale ne s’appliquera que lorsque le conteneur sera défini comme « normal ».

en: Sidebar Style
fr: Style de colonne latérale

en: Unboxed
fr: Ouvert

en: Narrow
fr: Étroit

en: Thank you for using
fr: Merci d’utiliser

note: translators: 1: Astra, 2: Theme rating link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
fr: Vous aimez %1$s ? Veuillez nous laisser une note %2$s. Nous apprécions vraiment votre soutien !

en: Disable Banner Area
fr: Désactiver la zone de bannière

en: Redirect To Cart Page
fr: Redirection vers la page Panier

en: Redirect To Checkout Page
fr: Redirection vers la page Commande

en: Add To Cart Action
fr: Action d’ajout au panier

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Site Accessibility
fr: Accessibilité du site

en: Solid
fr: Trait

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Published
fr: Publié

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Social sharing options
fr: Options de partage social

en: Paypal
fr: PayPal

en: Please publish the changes and see result on the frontend.<br />[Slide in cart requires Cart added inside Header Builder]
fr: Veuillez publier les modifications et consulter les résultats sur l’interface publique.<br />[Le panier glissant nécessite d’ajouter le panier dans le constructeur d’en-tête]

en: Read Time
fr: Temps de lecture

en: Color & Typography Options
fr: Options de couleur & typographie

en: Site Title Visibility
fr: Visibilité du titre du site

en: Site Tagline Visibility
fr: Visibilité du slogan du site

en: Failed to Flush, try again later.
fr: Échec de la purge, veuillez réessayer ultérieurement.

en: Local font files not present.
fr: Fichiers locaux de polices non présents.

en: Font Extras
fr: Options supp. de polices

en: Text Options
fr: Options de texte

en: Stack on Responsive
fr: Empiler en responsive

en: Enable Smooth Scroll to ID
fr: Activer le défilement doux vers les ID

en: Blog Description
fr: Description du blog

en: Archive Description
fr: Description de l’archive

note: translators: 1: post type
en: Note: This description appear on %1$s archive for banner Layout 2.
fr: Note : cette description apparaît sur les archives d’/de %1$s pour la mise en page 2 de la bannière.

en: Horizontal Alignment
fr: Alignement horizontal

en: Banner Min Height
fr: Hauteur min. de bannière

en: Inner Elements Spacing
fr: Espacement intérieur des éléments

en: Container Background
fr: Arrière-plan du conteneur

en: Overlay Color
fr: Couleur de superposition

en: Select
fr: Sélectionner

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Use as Background
fr: Utiliser comme arrière-plan

en: Custom Post Types
fr: Types de publication personnalisée

en: Archive
fr: Archives

en: Single
fr: Publication

en: Scroll to Top
fr: Retour en haut

en: Blog Options
fr: Options de blog

en: Enable Scroll to Top
fr: Activer le retour en haut

en: Display On
fr: Afficher sur

en: Note: To get design settings in action make sure to enable Scroll to Top.
fr: Note : Activez le retour en haut pour afficher les réglages de design.

en: Narrow Container Width
fr: Largeur du conteneur étroit

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Blog Title
fr: Titre du blog

en: Banner Layout
fr: Mise en page de la bannière

en: Layout 1
fr: Mise en page 1

en: Layout 2
fr: Mise en page 2

note: translators: 1: post type
en: Note: This title appear on %1$s archive for banner Layout 2.
fr: Note : cet titre apparaît sur les archives d’/de %1$s pour la mise en page 2 de la bannière.

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation pour effectuer cette opération.

en: Nonce validation failed
fr: Échec de validation du nonce

en: Sorry, something went wrong.
fr: Désolé, quelque chose s’est mal passé.

en: No post data found!
fr: Aucune donnée de publication trouvée !

en: Successfully saved data!
fr: Données bien enregistrées !

en: Sorry, you cannot list resources.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas lister les ressources.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Installed
fr: Installé

en: Activated
fr: Activé

en: Recover lost revenue automatically.
fr: Récupérez des ventes automatiquement.

en: Automate your WordPress setup.
fr: Automatisez votre configuration WordPress.

en: Ultimate Video Player For WordPress.
fr: Le lecteur vidéo ultime pour WordPress.

en: Free WordPress Page Builder.
fr: Constructeur de page gratuit.

en: Reviews
fr: Avis

en: Why Us
fr: Pourquoi nous

en: Primary
fr: Principal

[ctx: Theme starter content]
en: Home
fr: Accueil

en: About
fr: À propos

en: #1 Sales Funnel WordPress Builder.
fr: Constructeur de tunnels de vente n°1.

en: Installing
fr: Installation…

en: Header Settings
fr: Réglages d’en-tête

en: Fluid layout
fr: Mise en page fluide

en: Widget content typography
fr: Typographie de contenu de widget

en: Widget title typography
fr: Typographie de titre de widget

en: Widget color options
fr: Options de couleur de widget

en: Sidebar color options
fr: Options de couleur de la colonne latérale

en: Sidebar spacing
fr: Espacement de la colonne latérale

en: Padded layout
fr: Mise en page avec marges internes

en: Full Width layout
fr: Mise en page pleine largeur

en: Astra Works Seamlessly with WooCommerce!
fr: Astra fonctionne parfaitement avec WooCommerce !

en: Container spacings
fr: Espacements du conteneur

en: Single post read time
fr: Temps de lecture de publication unique

en: Archive read time
fr: Temps de lecture des archives

en: Extended spacing options
fr: Options d’espacement étendues

en: Extended typography options
fr: Options de typographie étendues

en: Upgrade Now
fr: Mettre à niveau

en: Add payment title
fr: Ajouter un titre au paiement

en: Real-Time Quantity Updates
fr: Ajustement des quantités en temps réel

en: Astra Menu Settings
fr: Réglages du menu Astra

en: Unlock with Astra Pro
fr: Débloquer avec Astra Pro

en: Unlock
fr: Débloquer

en: Use every tool at your disposal to optimize your online store for conversion. All the advantages you need to make more profit!
fr: Utilisez tous les outils à votre disposition pour optimiser les conversions de votre boutique en ligne. Tout ce dont vous avez besoin pour maximiser vos ventes !

en: Slide-In
fr: Glissement

en: Make sidebars work harder to engage with Astra Pro
fr: Faites des colonnes latérales plus engageantes avec Astra Pro

en: Use containers to their maximum potential with Astra Pro
fr: Utilisez les conteneurs à leur plein potentiel avec Astra Pro

en: Grid, Masonry layout
fr: Mise en page en grille ou en masonry

en: Custom featured images size
fr: Taille personnalisée d’images mises en avant

en: Auto load previous posts
fr: Chargement automatique des publications précédentes

en: Single post navigation control
fr: Contrôle de la navigation dans les publications

en: Unlock your full design potential and build a website to be proud of with Astra Pro.
fr: Débloquez votre plein potentiel de design et concevez un site dont vous serez fiers avec Astra Pro.

en: Extensive range of tools to help blog pages stand out.
fr: Arsenal d’outils pour aider les pages de blog à sortir du lot.

en: Take your blog to the next level with powerful design features.
fr: Passez votre blog au niveau supérieur avec des fonctionnalités puissantes de design.

en: IMDB
fr: IMDb

en: Medium
fr: Moyen

en: Count Color
fr: Couleur du compteur

en: Hide cart total label if cart is empty
fr: Masquer le libellé du total du panier si ce dernier est vide

en: Hide Cart Total Label
fr: Masquer le libellé du total du panier

en: Select Cart Icon
fr: Sélectionner l’icône du panier

en: Payment Title
fr: Titre du paiement

en: Choose Icon Colors
fr: Choisir les couleurs de l’icône

en: Payments
fr: Paiements

en: Extras
fr: Suppléments

en: Adds plus and minus buttons besides product quantity
fr: Ajoute les boutons plus et moins à côté de la quantité de produit

en: Horizontal Content Alignment
fr: Alignement horizontal du contenu

en: Design 3
fr: Conception 3

en: Design 2
fr: Conception 2

en: Design 1
fr: Conception 1

en: Sale!
fr: Promo !

en: Shop Card Styling
fr: Style des cartes de boutique

en: Shop Card Design
fr: Design des cartes de boutique

en: Enable Quantity Plus and Minus
fr: Activer les +/- de quantité

en: Sticky Add To Cart
fr: Ajout au panier épinglé

en: Enable Sticky Add to Cart
fr: Activer l’ajout au panier épinglé

en: Sticky Placement
fr: Placement

en: Sticky Add To Cart Colors
fr: Couleurs de l’ajout au panier épinglé

en: Note: To get design settings make sure to enable sticky add to cart.
fr: Note : Pour personnaliser le design, assurez-vous d’activer l’ajout au panier épinglé.

en: Plus Quantity
fr: + quantité

en: Minus Quantity
fr: - quantité

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: Guaranteed Safe Checkout
fr: Commande sécurisée garantie

en: Video
fr: Vidéo

en: Slide In Cart
fr: Panier glissant

en: Slide in Cart Width
fr: Largeur du panier glissant

en: Custom separator
fr: Séparateur personnalisé

en: View Astra Pro Features
fr: Voir les fonctionnalités d’Astra Pro

en: Heading (H1-H6)
fr: Titres (H1-H6)

en: Container Layout
fr: Mise en page du conteneur

en: Global Sidebar Layout
fr: Mise en page globale de colonne latérale

en: Course/Lesson Sidebar Layout
fr: Mise en page de colonne latérale pour les cours/leçons

en: Columns
fr: Colonnes

en: & Free Shipping
fr: & livraison gratuite

en: Proceed to checkout
fr: Passer à la commande

en: Misc
fr: Divers

en: Shop Display Options
fr: Options d’affichage de la boutique

en: Notice Position
fr: Position de la notification

en: Change Cart Button Text
fr: Modifier le texte du bouton de panier

en: Add custom text for cart button
fr: Ajouter un texte personnalisé pour le bouton de panier

en: Hang Over Top
fr: Au-dessus

en: Shop Card Structure
fr: Structure des cartes de boutique

en: Shop Layout
fr: Mise en page de la boutique

en: Product Structure Options
fr: Options de structure de produit

en: Product Options
fr: Options de produit

en: Enable Breadcrumb
fr: Activer le fil d’Ariane

en: Enable Shipping Text
fr: Activer le texte de livraison

en: Adds shipping text next to the product price.
fr: Ajoute un texte de livraison à côté du prix du produit.

en: Product Variation Layout
fr: Mise en page des variations de produit

en: Changes single product variation layout to be displayed inline or stacked.
fr: Modifie la mise en page des variations sur les produits pour les afficher en ligne ou empilés.

en: Shipping Text
fr: Texte de livraison

en: Button Width
fr: Largeur de bouton

en: No products in the cart.
fr: Aucun article dans le panier.

en: Continue Shopping
fr: Continuer les achats

en: Cart Label
fr: Libellé de panier

en: Currency Name
fr: Nom de la devise

en: Total amount
fr: Montant total

en: Currency Symbol
fr: Symbole de la devise

en: Total + Currency symbol
fr: Total + symbole monétaire

en: Display Cart Count
fr: Afficher le compteur du panier

en: Cart Click
fr: Clic sur le panier

en: Cart Click Action
fr: Action au clic sur le panier

en: Cart Icon
fr: Icône du panier

en: Cart Color
fr: Couleur du panier

en: Cart Label Position
fr: Position du libellé du panier

en: Avatar Width
fr: Largeur d’avatar

en: Accent
fr: Accentuation

en: Links
fr: Liens

en: Body Text
fr: Texte du corps

en: Borders
fr: Bordures

en: Post Spacing
fr: Espacement de publication

en: Outside
fr: Extérieur

en: Base Font
fr: Police de base

en: Heading Font
fr: Police de titre

en: Surface Color
fr: Couleurs de surface

en: Note: The Cart Label on the header will be displayed by using shortcodes. Type any custom string in it or click on the plus icon above to add your desired shortcode.
fr: Note : Le libellé de panier dans l’entête sera affiché à l’aide de codes courts. Saisissez une chaine personnalisée ou cliquez sur l’icône « plus » ci-dessus pour ajouter le code court de votre choix.

en: Display Settings
fr: Réglages d’affichage

en: Note: To get design settings in action make sure to select Header Position other than None.
fr: Note : Pour que les réglages de conception fonctionnent, assurez-vous de sélectionner une position d’en-tête différente de « Aucune ».

en: Author name:
fr: Nom de l’auteur/autrice :

en: Comfort
fr: Confortable

en: Related post link
fr: Lien de publication similaire

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

[ctx: Font size name]
en: Small
fr: Petit

[ctx: Font size name]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: Font size name]
en: Large
fr: Grand

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fr: Très grand

en: H1 Font
fr: Police H1

en: H2 Font
fr: Police H2

en: H3 Font
fr: Police H3

en: H4 Font
fr: Police H4

en: H5 Font
fr: Police H5

en: H6 Font
fr: Police H6

en: Disable Elements
fr: Désactiver les éléments

en: Make sure to update your post for changes to take effect.
fr: Assurez-vous de mettre à jour votre publication pour que les modifications soient prises en compte.

en: Block Editor
fr: Éditeur de blocs

en: Thin 100 Italic
fr: Fin 100 italique

en: Extra Light 200
fr: Très léger 200

en: Regular 400
fr: Normal 400

en: Extra Light 200 Italic
fr: Très léger 200 italique

en: Light 300 Italic
fr: Léger 300 italique

en: Regular 400 Italic
fr: Normal 400 italique

en: Medium 500 Italic
fr: Moyen 500 italique

en: Semi-Bold 600 Italic
fr: Semi-gras 600 italique

en: Bold 700 Italic
fr: Gras 700 italique

en: Extra-Bold 800 Italic
fr: Extra gras 800 italique

en: Ultra-Bold 900 Italic
fr: Ultra gras 900 italique

en: Core Blocks Spacing
fr: Espacement des blocs du cœur

en: Body Font
fr: Police du corps de texte

en: Global padding setting for WordPress Group, Column, Cover blocks, it can be overridden by respective block's Dimension setting.
fr: Réglage global des marges internes pour les blocs Groupe, Colonne, Bannière. Il peut être écrasé par les réglages de dimensions respectifs de chaque bloc.

en: Headings Font
fr: Police des titres

en: Legacy
fr: Ancien

en: Disable Header
fr: Désactiver l’en-tête

en: Stick Primary Header
fr: Épingler l’en-tête principal

en: Header Rows
fr: Rangées d’en-têtes

en: Close Cart Drawer
fr: Fermer le tiroir du panier

en: Text / Icon
fr: Texte/Icône

en: No Page Headers Found
fr: Aucun entête de page trouvé

en: Stick Below Header
fr: Épingler sous l’entête

en: Stick Above Header
fr: Épingler au-dessus de l’entête

en: Page Header
fr: Entête de page

en: Button Presets
fr: Pré-réglages de boutons

en: Global Palette
fr: Palette globale

en: Site Background
fr: Arrière-plan du site

en: Content Background
fr: Arrière-plan du contenu

en: Presets
fr: Pré-réglages

[ctx: Color name]
en: Theme Color 1
fr: Couleur de thème 1

[ctx: Color name]
en: Theme Color 2
fr: Couleur de thème 2

[ctx: Color name]
en: Theme Color 3
fr: Couleur de thème 3

[ctx: Color name]
en: Theme Color 4
fr: Couleur de thème 4

[ctx: Color name]
en: Theme Color 5
fr: Couleur de thème 5

[ctx: Color name]
en: Theme Color 6
fr: Couleur de thème 6

[ctx: Color name]
en: Theme Color 7
fr: Couleur de thème 7

[ctx: Color name]
en: Theme Color 8
fr: Couleur de thème 8

[ctx: Color name]
en: Theme Color 9
fr: Couleur de thème 9

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Color 3
fr: Couleur 3

en: Color 4
fr: Couleur 4

en: Color 5
fr: Couleur 5

en: Color 6
fr: Couleur 6

en: Color 7
fr: Couleur 7

en: Color 8
fr: Couleur 8

en: Color 9
fr: Couleur 9

en: Site Title & Logo
fr: Titre du site & logo

en: Site Icons are what you see in browser tabs, bookmark bars, and within the WordPress mobile apps. Upload one here! Site Icons should be square and at least 512 × 512 pixels.
fr: Les favicons sont ce que vous voyez dans les onglets de navigateurs, les marque-pages et dans les applications mobiles WordPress. Téléversez-en une ici ! Les icônes de site devraient être carrées et d’au moins 512 x 512 pixels.

en: Site Title & Logo Settings
fr: Réglages de titre du site & logo

en: Image Position
fr: Position de l’image

en: Repeat
fr: Répétition

en: Underline Content Links
fr: Souligner les liens du contenu

en: Submenu Animation
fr: Animation de sous-menu

en: Search Submit
fr: Envoi de la recherche

en: Title Alignment
fr: Alignement de titre

en: Shopping Cart
fr: Panier

en: Related Posts
fr: Publications similaires

en: Posts Structure
fr: Structure de publication

en: Title & Post Meta
fr: Titre et métadonnées

en: Enable Post Excerpt
fr: Activer l’extrait de publication

en: Excerpt Word Count
fr: Nombre de mots de l’extrait

en: Total Number of Related Posts
fr: Nombre total de publications similaires

en: Grid Column Layout
fr: Affichage en grille de colonnes

en: Posts Query
fr: Requête de publications

en: Related Posts by
fr: Publications similaires par

en: Categories
fr: Catégories

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Order by
fr: Trier par

en: Random
fr: Aléatoire

en: Comment Counts
fr: Nombre de commentaires

en: Order
fr: Ordre

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Section Title Font
fr: Police de titre de section

en: Meta Font
fr: Police des métadonnées

en: Section Title
fr: Titre de section

en: Section Background
fr: Arrière-plan de section

en: Meta Color
fr: Couleur des métadonnées

en: Meta Link Color
fr: Couleur de lien des métadonnées

en: Post Order
fr: Ordre des publications

en: Disable Related Posts
fr: Désactiver les publications similaires

en: Off-Canvas Menu
fr: Menu hors-champ

en: Woo Cart Icon Color
fr: Couleur d’icône de panier WooCommerce

en: EDD Cart Icon Color
fr: Couleur d’icône de panier EDD

en: Popup Padding
fr: Marges internes de la modale

en: Search for:
fr: Rechercher :

en: Account Menu Color
fr: Couleur du menu de compte

en: Box Background
fr: Arrière-plan de la boîte

en: Search Color
fr: Couleur de la recherche

en: HTML Color
fr: Couleur du HTML

en: Social Color
fr: Couleur des médias sociaux

en: Submenu Color
fr: Couleur du sous-menu

en: Hover / Active
fr: Au survol/actif

en: After
fr: Après

en: Inside
fr: À l’intérieur

en: Content Link Color
fr: Couleur des liens dans le contenu

en: Tagline Font
fr: Police du slogan

en: Content Colors
fr: Couleurs du contenu

en: Font
fr: Police

en: Label Color
fr: Couleur de libellé

en: Icon Radius
fr: Rayon des icônes

en: Content Font Size
fr: Taille de la police du contenu

en: Content Font
fr: Police du contenu

en: Title Font
fr: Police du titre

en: Text Font
fr: Police du texte

en: Checkout Button
fr: Bouton de validation de commande

en: Cart Button
fr: Bouton « Panier »

en: Profile Text Color
fr: Couleur du texte de profil

en: Button Background
fr: Arrière-plan du bouton

en: Checkout
fr: Valider la commande

en: Divider Size
fr: Taille du séparateur

en: Menu Font Size
fr: Taille de police du menu

en: Text / Link
fr: Texte/lien

en: Post Title Font
fr: Police du titre des publications

en: Tagline Font Size
fr: Taille de la police du slogan

en: Title Font Size
fr: Taille de la police de titre

en: Disable Footer
fr: Désactiver le pied de page

en: Menu Font
fr: Police du menu

en: Menu Spacing
fr: Espacement de menu

en: Link / Text
fr: Lien/texte

en: If this color setting is not reflecting, check if colors are set from dedicated above, below or primary footer settings.
fr: Si le réglage de couleur ne s’applique pas, vérifiez si les couleurs sont définies dans les réglages parents de la zone de pied de page concernée.

en: Inner Element Spacing
fr: Espacement intérieur des éléments

en: Cart Tray
fr: Panier

en: Toggle Color
fr: Couleur de permutation

en: Header Position
fr: Position de l’entête

en: Text / Placeholder
fr: Texte/Texte indicatif

en: Disable Mobile Header
fr: Désactiver l’en-tête mobile

en: Disable Below Header
fr: Désactiver l’en-tête du dessous

en: Disable Above Header
fr: Désactiver l’en-tête supérieur

en: Center Heavy 25/50/25
fr: Centre proéminent 25/50/25

en: Wide Center 20/60/20
fr: Centre large 20/60/20

en: Last Row, Previous Columns 50/50 - 100
fr: Colonnes d’abord, ligne ensuite 50/50 - 100

en: First Row, Next Columns 100 - 50/50
fr: Ligne d’abord, colonnes ensuite 100 - 50/50

en: Left Heavy 66/33
fr: Très à gauche 66/33

en: Right Heavy 33/66
fr: Très à droite 33/66

en: Single Row
fr: Une seule ligne

en: Woo Cart
fr: Panier Woo

en: You don't have the access
fr: Vous n’y avez pas accès

en: Logged In Account Menu
fr: Menu de compte connecté

en: The Image option cannot be sortable if the Product Style is selected to the List Style
fr: L’option d’image ne peut pas être triée si le style de produit est définie comme « liste »

en: Background Overlay
fr: Superposition d’arrière-plan

en: Social
fr: Réseaux sociaux

en: Icon Color
fr: Couleur d’icône

en: Content Color
fr: Couleur de contenu

en: Account
fr: Compte

en: Divider
fr: Séparateur

en: Active
fr: Actif

en: Click to edit this element.
fr: Cliquez pour modifier cet élément.

en: Add widgets here:
fr: Ajoutez des widgets ici :

en: Click to edit this Row.
fr: Cliquez pour modifier cette ligne.

en: Account icon link
fr: Lien de l’icône de compte

en: Account Woo Navigation
fr: Navigation dans le compte Woo

en: Configure Menu from Here.
fr: Configurez le menu ici.

en: Menu Color
fr: Couleur de menu

en: Column
fr: Colonne

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Height
fr: Hauteur

en: Middle
fr: Milieu

en: Inner Elements Layout
fr: Agencement des éléments intérieurs

en: Inner Column Spacing
fr: Espacement intérieur des colonnes

en: Primary Footer
fr: Pied de page principal

note: translators: 1: index
en: Social Icons
fr: Icônes de réseaux sociaux

note: translators: 1: index
en: Social Icons %s
fr: %s des réseaux sociaux

en: Show Label
fr: Afficher le libellé

en: Icon Spacing
fr: Espacement des icônes

en: Icon Background Space
fr: Espacement d’arrière-plan des icônes

en: Icon Size
fr: Taille d’icône

en: Color Type
fr: Type de couleur

en: Official
fr: Officiel

note: translators: %s Index
en: HTML %s
fr: %s HTML

note: translators: %s Index
en: Button %s
fr: %s bouton

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Secondary Menu
fr: Menu secondaire

en: Menu Hover Style
fr: Style au survol de menu

en: Zoom In
fr: Zoomer

en: Submenu Container
fr: Conteneur de sous-menu

en: Top Offset
fr: Décalage supérieur

en: Item Divider
fr: Séparateur d’élément

en: Off-Canvas
fr: Hors-champ

en: Flyout
fr: Volte-face

en: Full-Screen
fr: Plein écran

en: Content Alignment
fr: Alignement du contenu

en: Close Icon Color
fr: Couleur de l’icône de fermeture

en: Logged In View
fr: Vue si connecté

en: Profile Type
fr: Type de profil

en: Account URL
fr: URL du compte

en: Logged Out View
fr: Vue si déconnecté

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: My Account
fr: Mon compte

en: Log In
fr: Connexion

en: Insert HTML text here.
fr: Insérez le texte HTML ici.

en: Tagline
fr: Slogan

en: EDD Cart
fr: Panier EDD

en: Icons
fr: Icônes

en: Toggle Button
fr: Bouton ouvrir/fermer

en: Equal Width Columns
fr: Colonnes de largeur égale

en: WooCommerce Cart
fr: Panier WooCommerce

en: Display Cart Total
fr: Afficher le total du panier

en: Display Cart Title
fr: Afficher le titre du panier

en: Border Width
fr: Largeur de bordure

en: Two Column Grid
fr: Grille sur deux colonnes

en: Left Heavy 50/25/25
fr: Très à gauche 50/25/25

en: Right Heavy 25/25/50
fr: Très à droite 25/25/50

en: Collapse to Rows
fr: Réduire en lignes

en: Below Footer
fr: Pied de page inférieur

en: Above Footer
fr: Pied de page supérieur

en: Background Color-Image
fr: Couleur - image d’arrière-plan

en: Footer Builder
fr: Pied de page

en: Margin
fr: Marge externe

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Header Cart Icon
fr: Icône du panier d’entête

en: Header Type
fr: Type d’entête

en: Above Header
fr: Au dessus de l’entête

en: Below Header
fr: Sous l’en-tête

en: Header Types
fr: Types d’en-tête

en: Header Builder
fr: Configurateur d’en-tête

en: Customize Transparent Header
fr: Personnaliser l’en-tête transparent

en: Enable Cross-sells
fr: Activer les ventes croisées

[ctx: product categories]
note: translators: 1: number of products
en: %1$s Product | %1$s Products
fr[0]: %1$s produit
fr[1]: %1$s produits

en: This will be applicable for all sites from the network.
fr: Ce sera applicable pour tous les sites de ce réseau.

en: Usage Tracking
fr: Suivi d’utilisation

en:  This will be applicable for all sites from the network.
fr:  Ce sera applicable pour tous les sites de ce réseau.

note: translators: %1$s: Theme Name, %2$s: Minimum Required version of the addon
en: Please update the %1$s to version %2$s or higher. Ignore if already updated.
fr: Veuillez mettre à jour le thème %1$s à la version %2$s ou plus. Vous pouvez ignorer s’il est déjà à jour.

en: See Library &#187;
fr: Voir la bibliothèque »

en: Details &#187;
fr: Détails »

en: Letter Spacing
fr: Espacement de lettre

en: Astra WordPress Theme
fr: Thème WordPress Astra

note: translators: %d: Minutes interval
en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: Customize Button Style.
fr: Personnaliser le style des boutons.

en: Alignment
fr: Alignement

en: Separator
fr: Séparateur

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Size
fr: Taille

en: Archive Title
fr: Titre de l’archive

en: Hover Color
fr: Couleur au survol

en: Colors
fr: Couleurs

en: Border
fr: Bordure

en: Normal
fr: Normale

en: Post Content
fr: Contenu de l’article

en: Hover
fr: Au survol

en: Site Icon
fr: Favicon

en: Title Color
fr: Couleur de titre

en: Color
fr: Couleurs

en: Padding
fr: Marge interne

en: Meta
fr: Méta

en: Top Border Color
fr: Couleur de la bordure supérieure

en: Top Border Size
fr: Taille de la bordure supérieure

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Menu Label
fr: Libellé du menu

en: Mobile Menu
fr: Menu mobile

en: Divider Color
fr: Couleur de séparateur

en: Submenu Divider
fr: Séparateur de sous-menu

en: Container Border
fr: Bordure de conteneur

en: Sub Menu
fr: Sous-menu

en: Take Last Item Outside Menu
fr: Sortir le dernier élément du menu

en: Text
fr: Texte

en: Width
fr: Largeur

en: The parent menu should have a # link for the submenu to open on a link.
fr: Le menu parent doit avoir un lien # pour que le sous-menu s’ouvre sur un lien.

en: Browse:
fr: Parcourir :

en: 404 Not Found
fr: 404 - Introuvable

note: Translators: %s is the search query.
en: Search results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

note: Translators: %s is the page number.
en: Comment Page %s
fr: Page de commentaire %s

note: Translators: Weekly archive title. %s is the week date format.
en: Week %s
fr: Semaine %s

en: Breadcrumb
fr: Fil d’Ariane

en: Separator Color
fr: Couleur de séparateur

en: Breadcrumb Overview
fr: Aperçu du fil d’Ariane

en: Breadcrumb Source
fr: Source du fil d’Ariane

en: Before Title
fr: Avant le titre

en: All Pages, All Posts, All Attachments
fr: Toutes les pages, tous les articles, tous les fichiers joints

en: Center
fr: Centrer

en: Latest posts page or when any page is selected as blog page
fr: Page des derniers articles ou lorsqu’une page est sélectionnée comme page de blog

en: Enable on Blog / Posts Page?
fr: Activer sur le blog / la page des articles ?

[ctx: minute and hour archives time format]
en: g:i a
fr: G\hi

en: Latest Posts page is your site's front page when the latest posts are displayed on the home page.
fr: La page des derniers articles est la page d’accueil de votre site lorsque les derniers articles sont affichés sur la page d’accueil.

en: Blog Page is when Latest Posts are selected to be displayed on a particular page.
fr: La page des articles correspond au cas où les derniers articles sont affichés sur une page en particulier.

en: Menu Toggle
fr: Permutateur de Menu

en: Activating
fr: Activation

en: Deactivating
fr: Désactivation

en: Activate
fr: Activer

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Plugin Successfully Deactivated
fr: Extension bien désactivée

en: Primary Header Button
fr: Bouton d’en-tête principal

en: Enable On
fr: Activer sur

en: Desktop
fr: Ordinateur

en: Desktop + Mobile
fr: Ordinateur + Mobile

en: Submenu
fr: Sous-menu

en: Theme Button
fr: Bouton du thème

en: Button Style
fr: Style de bouton

en: Border Size
fr: Taille de bordure

en: Border Color
fr: Couleur de bordure

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Button Link
fr: Lien du bouton

en: Enabled
fr: Activé

en: Link / Text Color
fr: Lien/Couleur de texte

en: Enable on Complete Website
fr: Activer sur tout le site

en: Header Button
fr: Bouton d’en-tête

en: Transparent Header Button
fr: Bouton d’en-tête transparent

en: Disable Product Navigation
fr: Désactiver la navigation de produit

en: Archive Content Width
fr: Largeur de contenu d’archive

en: Variable Product Button Text
fr: Texte du bouton de produit variable

note: translators: %s Index
en: Button
fr: Bouton

en: Variable Product Button
fr: Bouton de produit variable

en: Cart Button Text
fr: Texte du bouton panier

en: Product Structure
fr: Structure de produit

en: Archive Columns
fr: Colonnes d’archives

en: View Details
fr: Voir les détails

en: Easy Digital Downloads Sidebar
fr: Colonne latérale de Easy Digital Downloads

en: This sidebar will be used on EDD Single Product page.
fr: Cette colonne latérale sera utilisée sur les pages de produits seuls EDD.

en: Product Archive
fr: Archives de produit

en: EDD Single Product Sidebar
fr: Colonne latérale de produits seuls EDD

note: Translators: %s is the theme name. translators: %s is the Astra theme name.
en: %s Settings
fr: Réglages d’%s

en: 900 Italic
fr: Italique 900

en: 800 Italic
fr: Italique 800

en: 700 Italic
fr: Italique 700

en: 600 Italic
fr: Italique 600

en: 500 Italic
fr: Italique 500

en: 400 Italic
fr: Italique 400

en: 300 Italic
fr: Italique 300

en: 200 Italic
fr: Italique 200

en: 100 Italic
fr: Italique 100

en: Overline
fr: Surligner

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide Up
fr: Glisser vers le haut

en: Slide Down
fr: Glisser vers le bas

en: Underline
fr: Souligner

en: Nav Menu
fr: Menu de navigation

en: Top
fr: En haut

en: Right
fr: À droite

en: Bottom
fr: En bas

en: Left
fr: À gauche

note: Translators: Author Name.
en: View all posts by %1$s
fr: Voir toutes les publications de %1$s

en: Typography Overview
fr: Aperçu de la typographie

en: Sidebar Overview
fr: Aperçu de la colonne latérale

en: Footer Bar Overview
fr: Aperçu de la barre de pied de page

en: Site Identity Overview
fr: Aperçu de l’identité du site

en: Container Overview
fr: Aperçu du conteneur

en: Site Layout Overview
fr: Aperçu de la mise en page du site

en: Helpful Information
fr: Informations utiles

en: Colors & Background Overview
fr: Aperçu des couleurs et de l’arrière-plan

en: Primary Header Overview
fr: Aperçu de l’en-tête principal

en: Link
fr: Lien

en: Icon
fr: Icône

en: Dropdown Target
fr: Cible HTML du permutateur

en: Different Logo For Retina Devices?
fr: Logo différent pour les écrans Retina ?

en: Mobile Logo (optional)
fr: Logo mobile (facultatif)

en: Toggle Button Color
fr: Couleur du bouton de permutation

en: Border Radius
fr: Rayon de bordure

en: Toggle Button Style
fr: Style du bouton de permutation

en: Menu Breakpoint
fr: Point de rupture du menu

en: Site Identity
fr: Identité du site

en: Last Item in Menu
fr: Dernier élément de menu

en: Hide Last Item in Menu on Mobile
fr: Masquer le dernier élément de menu sur mobile

en: Fill
fr: Plein

en: Outline
fr: Contours uniquement

en: Different Logo For Mobile Devices?
fr: Logo différent pour les appareils mobiles ?

en: Header Layout
fr: Mise en page d’en-tête

en: Mobile Header
fr: En-tête mobile

en: Scroll
fr: Défilement

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Cover
fr: Couvrir

en: Differentiate Rows
fr: Différencier les rangées

en: Display Serial Number
fr: Afficher le numéro de série

en: Course Content Table
fr: Tableau du contenu du cours

en: Supercharge your LearnDash website with amazing design features.
fr: Boostez votre site LearnDash avec des fonctionnalités de design étonnantes.

en: More Options Available in Astra Pro!
fr: Plus d’options disponibles dans Astra Pro !

en: Activating Importer Plugin
fr: Activation de l’extension d’importation

en: Plugin Successfully Activated
fr: Extension bien activée

en: No plugin specified
fr: Aucune extension spécifiée

en: White Label
fr: Marque blanche

en: Site Layouts
fr: Mises en page du site

en: Custom Layouts
fr: Mises en page personnalisées

en: Spacing
fr: Espacement

en: Footer Settings
fr: Réglages de pied de page

en: Add content conditionally in the various hook areas of the theme.
fr: Ajoutez du contenu de manière conditionnelle grâces aux points d’accroche du thème.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Theme Color
fr: Couleurs du thème

en: Scroll To Top
fr: Retour en haut

en: Blog Layout
fr: Mise en page du blog

en: Learn More.
fr: En savoir plus.

en: Make your header layouts look more appealing and sexy!
fr: Rendez vos mises en page d’en-tête plus attrayantes et sexy !

en: Page Headers
fr: En-têtes de page

en: Transparent Header
fr: En-tête transparent

en: Header Sections
fr: Sections d’en-tête

en: Sticky Header
fr: En-tête fixe

en: Customize Footer
fr: Personnaliser le pied de page

en: Default System Font
fr: Police système par défaut

en: Course Columns
fr: Colonnes de cours

en: Membership Columns
fr: Colonnes des membres

en: Shop Archive Content Width
fr: Largeur de contenu des archives de boutique

note: translators: 1 Author Name.
en: By: %s
fr: Par : %s

en: What Others Have Said
fr: Ce qu’ils en pensent

en: Thank you for your review!
fr: Merci pour votre avis !

en: Review Title
fr: Titre de l’avis

en: Review Title is required.
fr: Le titre de l’avis est nécessaire.

en: Review Text
fr: Texte de l’avis

en: Review Text is required.
fr: Le texte de l’avis est nécessaire.

en: Leave Review
fr: Laisser un avis

en: Write a Review
fr: Rédiger un avis

en: Sidebar width will apply only when one of the above sidebar is set.
fr: La largeur de la barre latérale s’appliquera uniquement lorsqu’une des colonnes latérales ci-dessus sera définie.

en: Cart Page
fr: Page panier

en: Settings
fr: Réglages

en: Inline Logo & Site Title
fr: Logo & titre sur la même ligne

en: General
fr: Général

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop Columns
fr: Colonnes de boutique

en: Products Per Page
fr: Produits par page

en: Price
fr: Prix

en: Ratings
fr: Évaluations

en: Add To Cart
fr: Ajouter au panier

en: Out of stock
fr: En rupture de stock

en: Availability:
fr: Disponibilité :

en: Title
fr: Titre

en: Single Product
fr: Produit seul

en: Disable Breadcrumb
fr: Désactiver le fil d’Ariane

en: Short Description
fr: Description courte

en: Cart
fr: Panier

en: Primary Header
fr: En-tête principal

en: WooCommerce Sidebar
fr: Colonne latérale WooCommerce

en: Product Sidebar
fr: Colonne latérale de produit

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
fr: Cette colonne latérale sera utilisée sur les pages d’archives de produit, « panier », « commande » et « mon compte ».

en: This sidebar will be used on Single Product page.
fr: Cette colonne latérale sera utilisée sur la page des produits seuls.

en: View your shopping cart
fr: Voir votre panier

en: Home
fr: Accueil

en: This page doesn't seem to exist.
fr: Cette page ne semble pas exister.

en: Retina Logo
fr: Logo Rétina

en: Logo Width
fr: Largeur du logo

en: Disable Featured Image
fr: Désactiver l’image mise en avant

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Disable Footer Widgets
fr: Désactiver les widgets de pied de page

en: Single Product Structure
fr: Structure de produit seul

en: Paragraph Margin Bottom
fr: Marge inf. de paragraphe

en: Base Colors
fr: Couleurs de base

en: Base Typography
fr: Typographie de base

en: Link Color
fr: Couleur de lien

en: Disable
fr: Désactiver

en: Layout 4
fr: Mise en page 4

en: Footer Bar Layout 1
fr: Mise en page 1 de barre du pied de page

en: Footer Bar Layout 2
fr: Mise en page 2 de barre du pied de page

en: Default Layout
fr: Mise en page par défaut

en: Click here to assign a widget for this area.
fr: Cliquez ici pour assigner un widget pour cette zone.

en: Customizer Setting
fr: Réglage de l’outil de personnalisation

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Footer Bar Section 1
fr: Section 1 de pied de page

en: Footer Bar Section 2
fr: Section 2 de pied de page

en: Footer Widget Area 1
fr: Zone de widget de pied de page 1

en: Footer Widget Area 2
fr: Zone de widget de pied de page 2

en: Footer Widget Area 3
fr: Zone de widget de pied de page 3

en: Footer Widget Area 4
fr: Zone de widget de pied de page 4

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
fr: Continuer la lecture %s

en: Headings
fr: Titres

en: Full Width / Stretched
fr: Pleine largeur - Étiré

en: Footer Bar
fr: Pied de page

en: Full Width / Contained
fr: Pleine largeur - Espacé

note: translators: 1: Post type label
en: Next %s
fr: %s suivant

note: translators: 1: Post type label
en: Previous %s
fr: %s précédent

en: Pager
fr: Télé-avertisseur

en: Thin 100
fr: Fin 100

en: Light 300
fr: Léger 300

en: Medium 500
fr: Moyen 500

en: Semi-Bold 600
fr: Semi-Gras 600

en: Bold 700
fr: Gras 700

en: Extra-Light 200
fr: Très Léger 200

en: Extra-Bold 800
fr: Extra gras 800

en: Ultra-Bold 900
fr: Ultra Gras 900

en: Button text color.
fr: Couleur de texte de bouton.

en: Button text hover color.
fr: Couleur de texte de bouton au survol.

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Site Navigation
fr: Navigation du site

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réflexion sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s réflexions sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Footer Menu
fr: Menu de pied de page

en: Pingback:
fr: Ping :

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Before Content
fr: Avant le contenu

en: After Content
fr: Après le contenu

en: Before Sidebar
fr: Avant la colonne latérale

en: After Sidebar
fr: Après la colonne latérale

en: Loop Start
fr: Début de boucle

en: Before Comments
fr: Avant les commentaires

en: After Comments
fr: Après les commentaires

en: Loop End
fr: Fin de boucle

en: Default
fr: Par défaut

en: No Sidebar
fr: Aucune colonne latérale

en: Left Sidebar
fr: Colonne latérale gauche

en: Right Sidebar
fr: Colonne latérale droite

en: Copyright &copy; [current_year] [site_title] | Powered by [theme_author]
fr: Copyright &copy; [current_year] [site_title] | Propulsé par [theme_author]

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez réessayer avec des mots clés différents.

en: Reply
fr: Répondre

en: Edit
fr: Modifier

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Cancel Reply
fr: Annuler la réponse

en: Post Comment &raquo;
fr: Publier un commentaire &raquo;

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Comment navigation
fr: Navigation de commentaire

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

en: Older Comments
fr: Commentaires plus anciens

en: Pages:
fr: Pages :

en: By
fr: Par

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: % Comments
fr: % commentaires

en: Enter valid email address!
fr: Saisissez une adresse de messagerie valide !

en: Inherit
fr: Hériter

en: Layout
fr: Mise en page

en: Container
fr: Conteneur

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer Widgets
fr: Widgets de pied de page

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Colors & Background
fr: Couleurs & arrière-plan

en: Typography
fr: Typographie

en: Content
fr: Contenu

en: Buttons
fr: Boutons

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: Link Hover Color
fr: Couleur de lien au survol

en: Comments
fr: Commentaires

en: Tag
fr: Étiquette

en: Full Content
fr: Contenu intégral

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Custom Text
fr: Texte personnalisé

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Search
fr: Rechercher

en: Text / HTML
fr: Texte/HTML

en: Logo Left
fr: Logo à gauche

en: Logo Center
fr: Logo centré

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Logo Right
fr: Logo à droite

en: Disable Menu
fr: Désactiver le menu

en: Custom Menu Text / HTML
fr: Texte/HTML de menu personnalisé

en: Bottom Border Size
fr: Taille de bordure inférieure

en: Bottom Border Color
fr: Couleur de bordure inférieure

en: Inline
fr: En ligne

en: Stack
fr: Empiler

en: Sidebar Width
fr: Largeur de colonne latérale

en: Container Width
fr: Largeur de conteneur

en: Text Transform
fr: Transformation du texte

en: Capitalize
fr: Capitaliser

en: Uppercase
fr: Majuscules

en: Lowercase
fr: Minuscule

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Font Weight
fr: Graisse de la police

en: Add Custom HTML
fr: Ajouter du HTML personnalisé

en: Add Widget
fr: Ajouter un widget

en: Content Layout
fr: Mise en page du contenu

en: Disable Sections
fr: Désactiver les sections

en: Disable Title
fr: Désactiver le titre

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Main Sidebar
fr: Colonne latérale principale

en: Comments Navigation
fr: Navigation de commentaires

en: Before Page
fr: Avant la page

en: After Page
fr: Après la page

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: It looks like the link pointing here was faulty. Maybe try searching?
fr: Il semble que le lien pointant ici soit défectueux. Et si vous essayiez plutôt de rechercher ?

en: Start typing and press enter to search
fr: Commencez à saisir du texte et appuyez sur Entrée pour rechercher

en: Type here..
fr: Écrivez ici…

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que nous ne pouvons pas trouver le contenu demandé. Peut-être qu’une recherche peut vous aider.

en: Single Post
fr: Publication seule

en: Category
fr: Catégorie

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Read More &raquo;
fr: Lire la suite »

en: Before Post Content
fr: Avant le contenu de la publication

en: Before Post
fr: Avant la publication

en: After Post Content
fr: Après le contenu de la publication

en: After Post
fr: Après la publication

en: Disabled
fr: Désactivé(e)

en: Section 2 Custom Text
fr: Texte personnalisé de section 2

en: None
fr: Aucun(e)

en: Section 1 Custom Text
fr: Texte personnalisé de section 1

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Assign Footer Menu
fr: Assigner un menu au pied de page

en: Astra Settings
fr: Réglages d’Astra

note: translators: 1: link to new post
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre première publication ? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Content Boxed
fr: Encadré - Contenu seulement

en: Boxed
fr: Encadré - Tout

en: Footer Layout
fr: Agencement du pied de page

en: Button Color
fr: Couleur du bouton

en: Before Footer
fr: Pied de page inférieur

en: After Footer
fr: Pied de page supérieur

en: Sidebar Layout
fr: Mise en page de colonne latérale

en: Search Results for:
fr: Résultats de recherche pour :

en: Font Size
fr: Taille - police

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Email
fr: E-mail

en: Before Header
fr: Avant l’en-tête

en: After Header
fr: Après l’en-tête

en: Author
fr: Auteur

en: Disable Primary Header
fr: Désactiver l’en-tête principal

en: Header
fr: En-tête

en: Blog / Archive
fr: Blog / Archive

en: Website
fr: Site

en: Button background hover color.
fr: Couleur d’arrière-plan de bouton au survol.
