Themes - Astra - en to ru translation catalogue (1795 entries)

en:  Advanced Gallery Layouts
ru:  Расширенные макеты галереи

en:  Certain Cart page options may not work smoothly on the block editor based Cart page. For best results with these features, prefer using a shortcode based Cart page.
ru:  Некоторые параметры страницы корзины могут работать некорректно, если она построена с помощью редактора блоков. Для достижения наилучших результатов с этими функциями предпочтите использовать страницу корзины на основе шорткода.

en:  Certain Checkout page options may not work smoothly on the block editor based Checkout page. For best results with these features, prefer using a shortcode-based Checkout page.
ru:  Некоторые параметры страницы оформления заказа могут работать некорректно, если она построена с помощью редактора блоков. Для достижения наилучших результатов с этими функциями предпочтите использовать страницу оформления заказа на основе шорткода.

en:  Page Title
ru:  Заголовок страницы

en:  Smooth Zoom & Sticky Image Effects
ru:  Эффекты плавного увеличения и прикреплённого изображения

en:  This will be applicable for all sites from the network.
ru:  Это будет применимо для всех сайтов из сети.

en:  Title Area
ru:  Область названия

en:  Upsells, Related & Recently Viewed Products
ru:  Дополнительные продажи, похожие и недавно просмотренные товары

en:  review
ru:  отзыв

en:  reviews
ru:  отзывы

en: #1 Sales Funnel WordPress Builder.
ru: Конструктор воронок продаж №1 для WordPress.

en: % Comments
ru: Комментариев: %

en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: %s Page
ru: %s страница

en: %s Settings
ru: Настройки %s

en: & Free Shipping
ru: и бесплатная доставка

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' position is not applicable for single product page.
ru: Не соответствует иерархии. Позиция "Позади" неприменима для отдельной страницы продукта.

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' positions the image under the article.
ru: "Нет" приводит к соблюдению иерархии; "Позади" размещает изображение под статьей.

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' position is not applicable for single product page.
ru: Не соответствует иерархии. Позиция "Ниже" неприменима для отдельной страницы продукта.

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' positions image on top of the article.
ru: "Нет" приводит к соблюдению иерархии; "Снизу" размещает изображение в верхней части статьи.

en: (Edit)
ru: (Изменить)

en: 1 Comment
ru: 1 комментарий

en: 100 Italic
ru: 100 курсив

en: 200 Italic
ru: 200 курсив

en: 300 Italic
ru: 300 курсив

en: 300+ Templates
ru: 280+ Шаблонов

en: 400 Italic
ru: 400 курсив

en: 404 Not Found
ru: 404 не найдено

en: 404 Page
ru: Страница 404

en: 404 Page?
ru: Страница 404?

en: 42.group
ru: 42.группа

en: 500 Italic
ru: 500 курсив

en: 600 Italic
ru: 600 курсив

en: 700 Italic
ru: 700 курсив

en: 800 Italic
ru: 800 курсив

en: 900 Italic
ru: 900 курсив

en: <strong>About PHP Memory:</strong> PHP memory limit determines how much memory your website can use. Themes, plugins, and WordPress core all consume memory. When the limit is reached, your site may display errors or stop working.
ru: <strong>О памяти PHP:</strong> Ограничение памяти PHP определяет, сколько памяти может использовать ваш веб-сайт. Темы, плагины и ядро WordPress потребляют память. Когда ограничение достигается, ваш сайт может отображать ошибки или перестать работать.

en: A versatile form builder plugin.
ru: Универсальный плагин для создания форм.

en: About
ru: Детали

en: Above Comments
ru: Перед комментариями

en: Above Footer
ru: Выше подвала

en: Above Header
ru: Над шапкой

en: Accent
ru: Акцент

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Accessible Icon
ru: Значок доступности

en: Account
ru: Учётная запись

en: Account Menu Color
ru: Цвет меню учетной записи

en: Account URL
ru: URL учётной записи

en: Account Woo Navigation
ru: Навигация по учетной записи Woo

en: Account icon link
ru: Ссылка на значок учетной записи

en: Activate
ru: Активировать

en: Activated
ru: Активировано

en: Activating
ru: Активация

en: Activating Importer Plugin
ru: Активация плагина импорта

en: Active
ru: Активен

en: Add Branding
ru: Добавить брендинг

en: Add Custom HTML
ru: Добавить произвольный HTML

en: Add To Cart
ru: Добавить в корзину

en: Add To Cart Action
ru: Действие Добавить в корзину

en: Add Widget
ru: Добавить виджет

en: Add content conditionally in the various hook areas of the theme.
ru: Добавляйте условное содержимое в области хуков темы.

en: Add custom text for cart button
ru: Добавить пользовательский текст для кнопки корзины

en: Add payment title
ru: Добавить название платежа

en: Add this line to your .htaccess file:
ru: Добавьте эту строку в файл .htaccess:

en: Add this line to your wp-config.php file (before the "/* That's all, stop editing!" line):
ru: Добавьте эту строку в файл wp-config.php (перед строкой "/* That's all, stop editing!"):

en: Add widgets here:
ru: Добавить виджеты здесь:

en: Address Book
ru: Адресная книга

en: Address Card
ru: Адресная карта

en: Adds plus and minus buttons besides product quantity
ru: Добавляет кнопки плюс и минус к количеству товара

en: Adds shipping text next to the product price.
ru: Добавить текст доставки рядом с ценой товара.

en: Advanced Customization Options
ru: Расширенные настройки

en: Advanced Input Field Styles & Border Radius
ru: Расширенные стили полей ввода и радиус границы

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advanced buttons, icons, search & more
ru: Расширенные кнопки, значки, поиск и многое другое

en: After
ru: После

en: After Comments
ru: Ниже комментариев

en: After Content
ru: Ниже содержимого

en: After Footer
ru: Ниже подвала

en: After Header
ru: Ниже заголовка сайта

en: After Page
ru: Ниже страницы

en: After Post
ru: Ниже записи

en: After Post Content
ru: Ниже содержимого записи

en: After Sidebar
ru: Ниже области виджетов

en: Align Center
ru: Выровнять по центру

en: Align Justify
ru: Выровнять по ширине

en: Align Left
ru: Выровнять слева

en: Align Right
ru: Выравнивание справа

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All Pages, All Posts, All Attachments
ru: Все страницы, Все записи, Все вложения

en: Alt Brand
ru: Альтернативный бренд

en: Alternate Background
ru: Альтернативный фон

en: Alternate Brand
ru: Альтернативный бренд

en: Alternate CSS3 Logo
ru: Альтернативный логотип CSS3

en: Alternate Fort Awesome
ru: Альтернатива Fort Awesome

en: Alternate GitHub
ru: Альтернатива GitHub

en: Alternate Pied Piper Logo (Old)
ru: Альтернативный логотип Pied Piper (старый)

en: Amazon Pay Credit Card
ru: Кредитная карта Amazon Pay

en: Amex
ru: AmEx

en: Anchor
ru: Якорь

en: Anchor Lock
ru: Анкерный замок

en: Angle Down
ru: Стрелка: вниз

en: Angle Left
ru: Стрелка: влево

en: Angle Right
ru: Угол вправо

en: Angle Up
ru: Угол вверх

en: Angles Down
ru: Углы вниз

en: Angles Left
ru: Углы влево

en: Angles Right
ru: Углы вправо

en: Angles Up
ru: Углы вверх

en: Angry Creative
ru: Злой креативный

en: Angular
ru: Угловатый

en: Ankh
ru: Анх

en: Apple Pay Credit Card
ru: Кредитная карта Apple Pay

en: Archive
ru: Архив

en: Archive Banner
ru: Баннер архива

en: Archive Columns
ru: Столбцы архива

en: Archive Content Width
ru: Ширина содержимого архива

en: Archive Description
ru: Описание архива

en: Archive Pages
ru: Страницы архива

en: Archive Title
ru: Название архива

en: Archive excerpt
ru: Отрывок архива

en: Archive pagination
ru: Пагинация архива

en: Archive read time
ru: Время чтения архива

en: Archive?
ru: Архив?

en: Archives
ru: Архивы

en: Arrow Down
ru: Стрелка вниз

en: Arrow Down 1 9
ru: Стрелка вниз 1 9

en: Arrow Down 9 1
ru: Стрелка вниз 9 1

en: Arrow Down A Z
ru: Стрелка вниз А Я

en: Arrow Down Long
ru: Стрелка вниз длинная

en: Arrow Down Short Wide
ru: Стрелка вниз короткая широкая

en: Arrow Down Up Across Line
ru: Стрелка вниз вверх поперёк линии

en: Arrow Down Up Lock
ru: Стрелка вниз верхний замок

en: Arrow Down Wide Short
ru: Стрелка вниз широкая короткая

en: Arrow Down Z A
ru: Стрелка вниз Я А

en: Arrow Left
ru: Стрелка влево

en: Arrow Left Long
ru: Стрелка влево длинная

en: Arrow Pointer
ru: Стрелка указатель

en: Arrow Right
ru: Стрелка вправо

en: Arrow Right Arrow Left
ru: Стрелка вправо стрелка влево

en: Arrow Right From Bracket
ru: Стрелка вправо от скобки

en: Arrow Right Long
ru: Стрелка вправо длинная

en: Arrow Right To Bracket
ru: Стрелка вправо к скобке

en: Arrow Right To City
ru: Стрелка вправо на город

en: Arrow Rotate Left
ru: Стрелка вращение влево

en: Arrow Rotate Right
ru: Стрелка вращение вправо

en: Arrow Trend Down
ru: Стрелка тренд вниз

en: Arrow Trend Up
ru: Стрелка тренд вверх

en: Arrow Turn Down
ru: Стрелка поворот вниз

en: Arrow Turn Up
ru: Стрелка поворот вверх

en: Arrow Up
ru: Стрелка вверх

en: Arrow Up 1 9
ru: Стрелка вверх 1 9

en: Arrow Up 9 1
ru: Стрелка вверх 9 1

en: Arrow Up A Z
ru: Стрелка вверх А Я

en: Arrow Up From Bracket
ru: Стрелка вверх от скобки

en: Arrow Up From Ground Water
ru: Стрелка вверх от грунтовых вод

en: Arrow Up From Water Pump
ru: Стрелка вверх от водяного насоса

en: Arrow Up Long
ru: Стрелка вверх длинная

en: Arrow Up Z A
ru: Стрелка вверх А Я

en: Arrows Spin
ru: Стрелки крутятся

en: Arrows To Dot
ru: Стрелки в точку

en: Arrows Up Down Left Right
ru: Стрелки вверх, вниз, влево, вправо

en: Arrows Up To Line
ru: Стрелки вверх до линии

en: Artstation
ru: ArtStation

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Assign Footer Menu
ru: Назначить нижнее меню

en: Asterisk
ru: Звёздочка

en: Astra Menu Settings
ru: Настройки меню Astra

en: Astra Settings
ru: Настройки Astra

en: Astra Theme
ru: Тема Astra

en: Astra Theme Memory Usage
ru: Использование памяти темой Astra

en: Astra WordPress Theme
ru: Тема Astra WordPress

en: Astra Works Seamlessly with WooCommerce!
ru: Astra без проблем работает с WooCommerce!

en: At
ru: @

en: Atom
ru: Атом

en: Audio Description
ru: Аудио описание

en: Austral Sign
ru: Австралийский знак

en: Author
ru: Автор

en: Author Avatar
ru: Аватар автора

en: Author Box with Social Share
ru: Поле Автора с возможностью поделиться в социальных сетях

en: Author name:
ru: Имя автора:

en: Auto
ru: Авто

en: Auto load previous posts
ru: Автозагрузка предыдущих записей

en: Automate your WordPress setup.
ru: Автоматизируйте установку WordPress.

en: Availability:
ru: Доступность:

en: Avatar
ru: Аватар

en: Avatar Width
ru: Ширина аватара

en: Award
ru: Награда

en: Baby
ru: Малыш

en: Baby Carriage
ru: Детская коляска

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Color-Image
ru: Цвет фона и изображение

en: Background Overlay
ru: Перекрытие фона

en: Backward
ru: Назад

en: Bacon
ru: Бекон

en: Bacteria
ru: Бактерии

en: Badge
ru: Бейдж

en: Ban
ru: Запрет

en: Ban Smoking
ru: Запрет на курение

en: Bandage
ru: Бандаж

en: Banner Layout
ru: Макет баннера

en: Banner Min Height
ru: Мин. высота баннера

en: Barcode
ru: Штрих-код

en: Bars
ru: Панели

en: Base Colors
ru: Базовые цвета

en: Base Font
ru: Базовый шрифт

en: Base Typography
ru: Базовая типографика

en: Baseball
ru: Бейсбол

en: Baseball Bat Ball
ru: Бейсбольная бита

en: Basic WordPress site: 256MB
ru: Базовый сайт WordPress: 256 МБ

en: Basket Shopping
ru: Корзина покупок

en: Basketball
ru: Баскетбол

en: Bath
ru: Ванна

en: Battery Empty
ru: Батарея разряжена

en: Battery Full
ru: Батарея заряжена

en: Battery Half
ru: Половина батареи

en: Bed
ru: Кровать

en: Before Comments
ru: Выше комментариев

en: Before Content
ru: Выше содержимого

en: Before Footer
ru: Выше подвала

en: Before Header
ru: Выше заголовка сайта

en: Before Page
ru: Выше страницы

en: Before Post
ru: Выше записи

en: Before Post Content
ru: Выше содержимого записи

en: Before Sidebar
ru: Выше области виджетов

en: Before Title
ru: Выше заголовка

en: Behance Square
ru: Behance в квадрате

en: Behind
ru: Позади

en: Behind Positioned Image Width
ru: Ширина изображения, расположенного позади

en: Bell
ru: Колокольчик

en: Bell Slash
ru: Колокольчик выключен

en: Below
ru: Ниже

en: Below Comments
ru: После комментариев

en: Below Footer
ru: Ниже подвала

en: Below Header
ru: Под шапкой

en: Better Header = Better UX = More clicks
ru: Лучший заголовок = лучший UX = больше кликов

en: Bezier Curve
ru: Кривая Безье

en: Bicycle
ru: Велосипед

en: Binoculars
ru: Бинокль

en: Biohazard
ru: Биоопасность

en: Bitcoin
ru: Биткойн

en: Bitcoin Sign
ru: Знак биткойна

en: Blender
ru: Блендер

en: Block Editor
ru: Редактор блоков

en: Blog
ru: Блог

en: Blog / Archive
ru: Блог / Архив

en: Blog / Posts Page?
ru: Страница записей / блога?

en: Blog Description
ru: Описание блога

en: Blog Layout
ru: Макет блога

en: Blog Options
ru: Параметры блога

en: Blog Page is when Latest Posts are selected to be displayed on a particular page.
ru: Страница блога — это когда выбранные записи выводятся на отдельной странице.

en: Blog Pro
ru: Блог Pro

en: Blog Title
ru: Заголовок блога

en: Blog page?
ru: Страница в блоге?

en: Bluetooth
ru: Блютуз

en: Body Font
ru: Шрифт раздела body

en: Body Text
ru: Текст

en: Bold
ru: Жирный

en: Bold 700
ru: Жирный 700

en: Bold 700 Italic
ru: Жирный 700 курсив

en: Bolt
ru: Молния

en: Bomb
ru: Бомба

en: Bong
ru: Устройство для курения

en: Book
ru: Книга

en: Book Bible
ru: Книга Библия

en: Book Open
ru: Открытая книга

en: Book Quran
ru: Книга Коран

en: Bookmark
ru: Закладка

en: Border
ru: Рамка

en: Border All
ru: Рамка All

en: Border Color
ru: Цвет рамки

en: Border None
ru: Рамки нет

en: Border Radius
ru: Скругление углов

en: Border Size
ru: Размер рамки

en: Border Width
ru: Ширина рамки

en: Borders
ru: Рамки

en: Bots
ru: Боты

en: Bottle Water
ru: Бутылка с водой

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom Border Color
ru: Цвет нижней рамки

en: Bottom Border Size
ru: Ширина нижней грани

en: Bowl Rice
ru: Миска с рисом

en: Bowling Ball
ru: Шар для боулинга

en: Box
ru: Блок

en: Box Background
ru: Фон блока

en: Box Open
ru: Коробка открыта

en: Boxed
ru: Фиксированная

en: Braille
ru: Шрифт Брайля

en: Brain
ru: Мозг

en: Brand
ru: Бренд

en: Brands
ru: Бренды

en: Bread Slice
ru: Ломтик хлеба

en: Breadcrumb
ru: Навигационная цепочка

en: Breadcrumb Overview
ru: Обзор навигационной цепочки

en: Breadcrumb Source
ru: Источник навигационной цепочки

en: Bridge
ru: Мост

en: Briefcase
ru: Портфель

en: Briefcase Medical
ru: Медицинский чемоданчик

en: Broom
ru: Метла

en: Browse:
ru: Просмотреть:

en: Brush
ru: Щетка

en: Bucket
ru: Bucket (участок памяти)

en: Buffer
ru: Буфер записей

en: Bug
ru: Жук

en: Bugs
ru: Баги

en: Build high-converting E-Commerce stores with CartFlows, the ultimate checkout and funnel builder.
ru: Создавайте высококонверсионные интернет-магазины с помощью CartFlows — лучшего инструмента для оформления заказов и создания воронок продаж.

en: Building
ru: Здание

en: Bullhorn
ru: Рупор

en: Bullseye
ru: Мишень

en: Burger
ru: Бургер

en: Burst
ru: Взрыв

en: Bus
ru: Автобус

en: Business
ru: Бизнес

en: Business Time
ru: Рабочее время

en: Button
ru: Кнопка

en: Button %s
ru: Кнопка %s

en: Button 1
ru: Кнопка 1

en: Button 2
ru: Кнопка 2

en: Button Background
ru: Фон кнопки

en: Button Color
ru: Цвет кнопки

en: Button Link
ru: Ссылка кнопки

en: Button Presets
ru: Предустановки кнопок

en: Button Style
ru: Стиль кнопки

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Button Width
ru: Ширина кнопки

en: Button background hover color.
ru: Цвет фона кнопки при наведении

en: Button text color.
ru: Цвет текста кнопки

en: Button text hover color.
ru: Цвет текста кнопки при наведении

en: Buttons
ru: Кнопки

en: By
ru: От

en: By clicking <b>"Start Building Now,"</b> you agree to install and activate the <b>Starter Templates</b> plugin.
ru: Нажав <b>«Начать создание»</b>, вы соглашаетесь установить и активировать плагин <b>«Стартовые шаблоны»</b>.

en: By: %s
ru: От: %s

en: CSS 3 Logo
ru: Логотип CSS 3

en: Cake Candles
ru: Свечи для торта

en: Calculate a personalized image ratio using this %1$s online tool %2$s for your image dimensions.
ru: Рассчитайте необходимые пропорции изображений, используя этот %1$sонлайн-инструмент%2$s для своего случая.

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar Check
ru: Календарь с галочкой

en: Calendar Day
ru: День календаря

en: Calendar Days
ru: Календарные дни

en: Calendar Minus
ru: Календарь со знаком "-"

en: Calendar Plus
ru: Календарь со знаком "+"

en: Calendar Week
ru: Календарная неделя

en: Camera
ru: Камера

en: Camera Retro
ru: Старая камера

en: Campground
ru: Кемпинг

en: Cancel Reply
ru: Отменить ответ

en: Cannabis
ru: Каннабис

en: Capitalize
ru: Заглавные буквы

en: Capsules
ru: Капсулы

en: Capture emails at checkout and send follow-up emails to recover lost revenue.
ru: Собирайте электронные письма при оформлении заказа, а затем отправляйте письма с предложением купить товар в вашем магазине. Это позволит вернуть потерянный доход.

en: Car
ru: Машина

en: Caret Down
ru: Каретка вниз

en: Caret Left
ru: Каретка вверх

en: Caret Right
ru: Каретка вправо

en: Caret Up
ru: Каретка вверх

en: Carrot
ru: Морковь

en: Cart
ru: Корзина

en: Cart Arrow Down
ru: Стрелка корзины вниз

en: Cart Button
ru: Кнопка корзины

en: Cart Button Text
ru: Текст кнопки В корзину

en: Cart Click
ru: Клик по корзине

en: Cart Click Action
ru: Действие при клике по корзине

en: Cart Color
ru: Цвет корзины

en: Cart Icon
ru: Значок корзины

en: Cart Label
ru: Ярлык корзины

en: Cart Label Position
ru: Положение этикетки корзины

en: Cart Page
ru: Страница корзины

en: Cart Plus
ru: Корзина +

en: Cart Tray
ru: Лоток корзины

en: Cash Register
ru: Кассовый аппарат

en: Cat
ru: Кот

en: Categories
ru: Категории

en: Category
ru: Категория

en: Center
ru: По центру

en: Center Heavy 25/50/25
ru: Больше в центре 25/50/25

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Champagne Glasses
ru: Бокалы для шампанского

en: Change Cart Button Text
ru: Изменить текст кнопки корзины

en: Changes single product variation layout to be displayed inline or stacked.
ru: Изменяет макет отдельного варианта товара для отображения в строке или стопкой.

en: Changes to 'Hide Title' will automatically sync with Astra’s 'Disable Title' option.
ru: Изменения в настройке "Скрыть заголовок" будут автоматически синхронизированы с опцией "Отключить заголовок" в Astra.

en: Chart Area
ru: Диаграмма с областями

en: Chart Bar
ru: Столбцовая диаграмма

en: Chart Line
ru: Линейный график

en: Chart Pie
ru: Круговая диаграмма

en: Check
ru: Флажок

en: Check Double
ru: Флажок двойной

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: Checkout Button
ru: Кнопка Оформление заказа

en: Cheese
ru: Сыр

en: Chess
ru: Шахматы

en: Chess King
ru: Шахматный король

en: Chess Queen
ru: Шахматная королева

en: Chevron Down
ru: Шеврон вниз

en: Chevron Left
ru: Шеврон влево

en: Chevron Right
ru: Шеврон вправо

en: Chevron Up
ru: Шеврон вверх

en: Child
ru: Ребёнок

en: Child Dress
ru: Детское платье

en: Child Rifle
ru: Детская винтовка

en: Children
ru: Дочерние

en: Choose Icon Colors
ru: Выберите цвета значка

en: Choose if you want to display Icon or Avatar with the Text selected Profile Type.
ru: Выберите, хотите ли вы отображать значок или аватар с текстом выбранного типа профиля.

en: Choose if you want to display Icon with the Text selected Profile Type for logged out users.
ru: Выберите, хотите ли вы отображать значок с текстом "Выбранный тип профиля" для пользователей, вышедших из системы.

en: Church
ru: Церковь

en: Circle
ru: Круг

en: Circle Arrow Down
ru: Стрелка в круге вниз

en: Circle Arrow Left
ru: Стрелка в круге влево

en: Circle Arrow Right
ru: Стрелка в круге вправо

en: Circle Arrow Up
ru: Стрелка в круге вверх

en: Circle Chevron Left
ru: Шеврон в круге влево

en: Circle Dot
ru: Круговая точка

en: Circle H
ru: Круг Н

en: Circle Info
ru: Информация по кругу

en: Circle Left
ru: Стрелка левая круг

en: Circle Notch
ru: Разрезанный круг

en: Circle Play
ru: Круг играть

en: Circle Plus
ru: Круг +

en: City
ru: Город

en: Classic Layout
ru: Классическая разметка

en: Click here to assign a widget for this area.
ru: Нажмите, чтобы назначить виджет для этой области.

en: Click to edit this Row.
ru: Нажмите, чтобы изменить эту строку.

en: Click to edit this element.
ru: Нажмите, чтобы изменить этот элемент.

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Clipboard Check
ru: Буфер обмена флажок

en: Clipboard List
ru: Буфер обмена список

en: Clock
ru: Часы

en: Clone
ru: Клонировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Cart Drawer
ru: Закрыть выезжающую панель корзины

en: Close Icon Color
ru: Цвет значка закрытия

en: Closed Captioning
ru: Субтитры открытые

en: Cloud
ru: Облако

en: Cloud Arrow Down
ru: Облако со стрелкой вниз

en: Cloud Arrow Up
ru: Облако со стрелкой вверх

en: Clover
ru: Клевер

en: Code
ru: Код

en: Code Branch
ru: Кодовая ветвь

en: Code Compare
ru: Сравнение кода

en: Code Fork
ru: Разветвление кода

en: Code Merge
ru: Слияние кода

en: Code Pull Request
ru: Запрос на извлечение кода

en: Coins
ru: Монеты

en: Collapse to Rows
ru: Свернуть в строки

en: Collection
ru: Коллекция

en: Collections
ru: Коллекции

en: Colon Sign
ru: Знак двоеточия

en: Color
ru: Цвет

en: Color & Typography Options
ru: Параметры цвета и типографики

en: Color 1
ru: Цвет 1

en: Color 2
ru: Цвет 2

en: Color 3
ru: Цвет 3

en: Color 4
ru: Цвет 4

en: Color 5
ru: Цвет 5

en: Color 6
ru: Цвет 6

en: Color 7
ru: Цвет 7

en: Color 8
ru: Цвет 8

en: Color 9
ru: Цвет 9

en: Color Switcher
ru: Переключатель цветов

en: Color Type
ru: Тип цвета

[ctx: Color name]
en: Theme Color 1
ru: Цвет 1 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 2
ru: Цвет 2 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 3
ru: Цвет 3 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 4
ru: Цвет 4 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 5
ru: Цвет 5 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 6
ru: Цвет 6 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 7
ru: Цвет 7 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 8
ru: Цвет 8 темы

[ctx: Color name]
en: Theme Color 9
ru: Цвет 9 темы

en: Color switcher to add dark mode
ru: Переключатель цветов для добавления темного режима

en: Colors
ru: Цвета

en: Colors & Background
ru: Цвета и фон

en: Colors & Background Overview
ru: Обзор цветов и фона

en: Column
ru: Столбец

en: Columns
ru: Столбцы

en: Comfort
ru: Комфортный

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment Counts
ru: Количество комментариев

en: Comment Dots
ru: Комментария с точками

en: Comment Page %s
ru: Страница комментария %s

en: Comment Slash
ru: Комментария выключен

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments Navigation
ru: Навигация комментариев

en: Comments are closed.
ru: Комментарии закрыты.

en: Communication
ru: Коммуникация

en: Compact
ru: Компактный

en: Compact Disc
ru: Компакт-диск

en: Compass
ru: Компас

en: Compress
ru: Сжать

en: Computer
ru: Компьютер

en: Computer Mouse
ru: Компьютерная мышь

en: Configure Menu from Here.
ru: Настройки меню

en: Configuring
ru: Настройка

en: Confluence
ru: Слияние

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact Us
ru: Свяжитесь с нами

en: Contact your hosting provider
ru: Свяжитесь с вашим хостинг-провайдером

en: Contained
ru: Вместить

en: Container
ru: Контейнер

en: Container Background
ru: Фон контейнера

en: Container Border
ru: Рамка контейнера

en: Container Layout
ru: Макет контейнера

en: Container Overview
ru: Обзор контейнера

en: Container Structure
ru: Структура контейнера

en: Container Style
ru: Стиль контейнера

en: Container Width
ru: Ширина контейнера

en: Container spacings
ru: Интервал между контейнерами

en: Container style will apply only when layout is set to either Normal or Narrow.
ru: Стиль контейнера будет применяться только в том случае, если макет установлен в положение «Обычный» или «Узкий».

en: Container style will apply only when layout is set to either normal or narrow.
ru: Стиль контейнера будет применяться только в том случае, если макет установлен на обычный или узкий.

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Alignment
ru: Выравнивание содержимого

en: Content Background
ru: Фон содержимого

en: Content Boxed
ru: Содержимое фиксированное

en: Content Color
ru: Цвет содержимого

en: Content Colors
ru: Цвета содержимого

en: Content Font
ru: Шрифт содержимого

en: Content Font Size
ru: Размер шрифта содержимого

en: Content Images Box Shadow
ru: Добавить тень изображениям содержимого

en: Content Layout
ru: Разметка содержимого

en: Content Link Color
ru: Цвет ссылки содержимого

en: Content Width
ru: По ширине содержимого

en: Continue Shopping
ru: Продолжить покупки

en: Continue monitoring your memory usage, especially when installing new plugins or themes.
ru: Продолжайте контролировать использование памяти, особенно при установке новых плагинов или тем.

en: Continue reading %s
ru: Продолжить чтение %s

en: Convert WooCommerce variation dropdown attributes into attractive swatches instantly.
ru: Мгновенно преобразуйте раскрывающийся список с атрибутами товаров WooCommerce в привлекательные образцы.

en: Cookie Bite
ru: Cookie откусанный

en: Copy
ru: Копировать

en: Copyright &copy; [current_year] [site_title] | Powered by [theme_author]
ru: Copyright &copy; [current_year] [site_title] | На платформе [theme_author]

en: Core Blocks Spacing
ru: Расстояние между блоками ядра

en: Couch
ru: Диван

en: Could you please specify which plugin?
ru: Не мог бы ты указать, какой именно плагин?

en: Could you please specify which theme?
ru: Не могли бы вы уточнить, какую тему?

en: Count + Text
ru: Количество + Текст

en: Count Color
ru: Цвет счётчика

en: Course Columns
ru: Столбцы курса

en: Course Content Table
ru: Таблица содержимого курса

en: Course/Lesson Sidebar Layout
ru: Макет области виджетов курса/урока

en: Course/Lesson Sidebar Style
ru: Стиль боковой панели курса/урока

en: Cover
ru: Обложка

en: Cow
ru: Корова

en: Create professional designed pixel perfect websites in minutes. Get access to 300+ pre-made full website templates for your favorite page builder.
ru: Создавайте профессионально оформленные веб-сайты с идеальной пиксельной точностью за считанные минуты. Получите доступ к 300+ готовым полным шаблонам веб-сайтов для вашего любимого конструктора страниц.

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Crop
ru: Кадрировать

en: Cross
ru: Крест

en: Crosshairs
ru: Перекрестье прицела

en: Crow
ru: Ворон

en: Crown
ru: Корона

en: Crutch
ru: Костыль

en: Cube
ru: Куб

en: Cubes
ru: Кубы

en: Currency Name
ru: Название валюты

en: Currency Symbol
ru: Символ валюты

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom Coupon Text & Step Navigation
ru: Пользовательский текст купона и пошаговая навигация

en: Custom Layouts
ru: Пользовательские макеты

en: Custom Menu Text / HTML
ru: Произвольный текст / HTML в меню

en: Custom Post Types
ru: Пользовательские типы записей

en: Custom Text
ru: Произвольный текст

en: Custom Width
ru: Пользовательская ширина

en: Custom featured images size
ru: Пользовательский размер рекомендуемых изображений

en: Custom image size
ru: Пользовательский размер изображения

en: Custom separator
ru: Произвольный разделитель

en: Customizable Shop Structure Options
ru: Настройки параметров структуры магазина

en: Customize
ru: Настроить

en: Customize Button Style.
ru: Настроить стиль кнопки.

en: Customize Footer
ru: Настроить подвал

en: Customize Transparent Header
ru: Настройки прозрачной шапки

en: Customizer Setting
ru: Интерфейс настройки темы

en: Customizing &#9656; %s
ru: Настройщик &#9656; %s

en: Customizing ▸ %s
ru: Настройщик ▸ %s

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Database
ru: База данных

en: Date
ru: Дата

en: Deactivate
ru: Выключить

en: Deactivating
ru: Деактивация

en: Decide whether to isolate or integrate the module with the entry content area.
ru: Решите, следует ли изолировать модуль или интегрировать его с областью содержимого записи.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Layout
ru: Макет по умолчанию

en: Default System Font
ru: Системный шрифт по умолчанию

en: Democrat
ru: Демократ

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Design
ru: Оформление

en: Design 1
ru: Дизайн 1

en: Design 2
ru: Дизайн 2

en: Design 3
ru: Дизайн 3

en: Desktop
ru: Компьютер

en: Desktop + Mobile
ru: ПК и Моб

en: Details &#187;
ru: Подробнее &#187;

en: Dharmachakra
ru: Дхармачакра

en: Diamond
ru: Ромб

en: Dice
ru: Игральная кость

en: Dice D6
ru: Игральная кость D6

en: Different Logo For Mobile Devices?
ru: Версия логотипа для мобильных

en: Different Logo For Retina Devices?
ru: HD-версия логотипа

en: Different Transparent Logo
ru: Различные прозрачные логотипы

en: Different menus for logged-in users
ru: Разные меню для авторизованных пользователей

en: Differentiate Rows
ru: Различать строки

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable Above Header
ru: Отключить над шапкой

en: Disable Banner Area
ru: Отключить область баннера

en: Disable Below Header
ru: Отключить под шапкой

en: Disable Breadcrumb
ru: Отключить навигационную цепочку

en: Disable Elements
ru: Отключить элементы

en: Disable Featured Image
ru: Отключить изображение записи

en: Disable Footer
ru: Отключить подвал

en: Disable Footer Widgets
ru: Отключить виджеты подвала

en: Disable Header
ru: Отключить шапку

en: Disable Menu
ru: Отключить меню

en: Disable Mobile Header
ru: Отключить мобильную шапку

en: Disable Primary Header
ru: Отключить основной заголовок

en: Disable Product Navigation
ru: Отключить навигацию по товарам

en: Disable Related Posts
ru: Отключить связанные записи

en: Disable Sections
ru: Отключить разделы

en: Disable Title
ru: Отключить заголовок

en: Disable on
ru: Выключить на

en: Disable on Front Page?
ru: Отключить на главной странице?

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disease
ru: Болезни

en: Display
ru: Отображение

en: Display Cart Count
ru: Отображать количество товаров в корзине

en: Display Cart Title
ru: Отображать заголовок корзины

en: Display Cart Total
ru: Отображать сумму корзины

en: Display On
ru: Страницы отображения

en: Display Serial Number
ru: Отображать серийный номер

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Divide
ru: Разделять

en: Divider
ru: Разделитель

en: Divider 1
ru: Разделитель 1

en: Divider 2
ru: Разделитель 2

en: Divider 3
ru: Разделитель 3

en: Divider Color
ru: Цвет разделителя

en: Divider Size
ru: Размер разделителя

en: Divider Type
ru: Тип разделителя

en: Docker
ru: Докер

en: Documentation
ru: Документация

en: Dog
ru: Собака

en: Dollar Sign
ru: Доллар, знак

en: Dolly
ru: Транспортная тележка

en: Dotted
ru: Точечный пунктир

en: Download
ru: Скачать

en: Dragon
ru: Дракон

en: Dropbox
ru: DropBox

en: Dropdown
ru: Выпадающий список

en: Dropdown Target
ru: Цель выпадающего списка

en: Drum
ru: Барабан

en: Drum Steelpan
ru: Стальной барабан

en: Dumbbell
ru: Гантель

en: Dumpster
ru: Мусорный контейнер

en: EDD Cart
ru: Корзина EDD

en: EDD Cart Icon Color
ru: Цвет значка корзины EDD

en: EDD Single Product Sidebar
ru: Боковая панель товара EDD

en: Easy Digital Downloads Sidebar
ru: Боковая панель Easy Digital Downloads

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit %s
ru: Изменить %s

en: Edit .htaccess file
ru: Редактировать файл .htaccess

en: Edit php.ini file
ru: Редактировать php.ini файл

en: Edit wp-config.php file
ru: Редактировать файл wp-config.php

en: Education
ru: Образование

en: Egg
ru: Яйцо

en: Eject
ru: Извлечь

en: Elevator
ru: Лифт

en: Ellipsis
ru: Многоточие

en: Ello
ru: Элло

en: Ember
ru: Уголь

en: Enable Brand Color On Hover
ru: Включить цвет бренда при наведении

en: Enable Breadcrumb
ru: Включить цепочку навигации

en: Enable Cross-sells
ru: Включить перекрёстные продажи

en: Enable On
ru: Включить на

en: Enable Post Excerpt
ru: Включить отрывок записи

en: Enable Quantity Plus and Minus
ru: Включить количество Плюс и Минус

en: Enable Scroll to Top
ru: Включить прокрутку вверх

en: Enable Shipping Text
ru: Включить текст доставки

en: Enable Smooth Scroll to ID
ru: Плавная прокрутка к ID

en: Enable Sticky Add to Cart
ru: Липие кнопки добавления в корзину

en: Enable Sticky Sidebar
ru: Липкая боковая панель

en: Enable on
ru: Включитьть на

en: Enable on Blog / Posts Page?
ru: Включить на странице блога/записи?

en: Enable on Complete Website
ru: Включить на всём сайте

en: Enable to shift the body content when the off-canvas menu opens.
ru: Включить смещение содержимого при открытии меню вне холста.

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabling this option will override global > colors > surface color options
ru: Включение этой опции переопределит параметры раздела Глобальные > Цвета > Цвета поверхности

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ru: Нравится %1$s? Поставьте нам %2$s. Мы очень ценим вашу поддержку!

en: Enter valid email address!
ru: Введите правильный Email!

en: Envelope
ru: Конверт

en: Envelope Open
ru: Конверт открыт

en: Envelope Open Text
ru: Открытый конверт с текстом

en: Environment
ru: Окружающая среда

en: Equal Width Columns
ru: Столбцы одинаковой ширины

en: Equals
ru: Равно

en: Eraser
ru: Ластик

en: Euro Sign
ru: Евро, знак

en: Every %d Minutes
ru: Каждые %d минут

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Excerpt Word Count
ru: Подсчёт слов в отрывке

en: Exclamation
ru: Восклицание

en: Expand
ru: Раскрыть

en: Explore different font families, sizes, weights, and styles to find the perfect combination that encapsulates the essence of your brand. With each adjustment, see how your message transforms, becoming a powerful reflection of your identity and vision.
ru: Исследуйте различные семейства шрифтов, размеры, насыщенность и стили, чтобы найти идеальное сочетание.

en: Extended Meta Options
ru: Расширенные параметры мета

en: Extended spacing options
ru: Расширенные варианты интервалов

en: Extended typography
ru: Расширенная типографика

en: Extended typography options
ru: Расширенные возможности типографики

en: Extensive range of tools to help blog pages stand out.
ru: Широкий набор инструментов, помогающих выделить страницы блога.

en: Extra
ru: Дополнительный

en: Extra Light 200
ru: Очень тонкий 200

en: Extra Light 200 Italic
ru: Сверхсветлый 200 курсив

en: Extra-Bold 800
ru: Экстра-жирный 800

en: Extra-Bold 800 Italic
ru: Сверхжирный 800 курсив

en: Extra-Light 200
ru: Экстра-лёгкий 200

en: Extras
ru: Дополнительно

en: Eye
ru: Глаз

en: Eye Dropper
ru: Пипетка для глаз

en: Eye Slash
ru: Глаз перечеркнутый

en: Face Laugh
ru: Смех на лице

en: Face Rolling Eyes
ru: Лицо с закатывающимися глазами

en: Face Smile
ru: Улыбка на лице

en: Face Surprise
ru: Удивление на лице

en: Fade
ru: Исчезание

en: Failed to Flush, try again later.
ru: Не удалось сбросить, повторите попытку позже.

en: Fan
ru: Вентилятор

en: Faucet
ru: Кран

en: Fax
ru: Факс

en: Feather
ru: Перо

en: Featured
ru: Рекомендуемые

en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: FedEx
ru: Fedex

en: File
ru: Файл

en: File Audio
ru: Аудио файл

en: File Code
ru: Код файла

en: File Contract
ru: Файл контракта

en: File Excel
ru: Файл Excel

en: File Export
ru: Экспорт файла

en: File Image
ru: Файл изображения

en: File Import
ru: Импорт файла

en: File Invoice
ru: Файл счета

en: File Invoice Dollar
ru: Файл счета в долларах

en: File Pdf
ru: PDF-файл

en: File Powerpoint
ru: Файл Powerpoint

en: File Prescription
ru: Файл рецепта

en: File Signature
ru: Подпись файла

en: File Video
ru: Файл видео

en: File Word
ru: Файл Word

en: Fill
ru: Заполнить

en: Fill Drip
ru: Ведро с краской протекает

en: Film
ru: Фильм

en: Filter
ru: Фильтр

en: Fingerprint
ru: Отпечаток пальца

en: Fire
ru: Огонь

en: Fire Extinguisher
ru: Огнетушитель

en: First Order
ru: Первый заказ

en: First Row, Next Columns 100 - 50/50
ru: Первая строка, следующие столбцы 100 - 50/50

en: Fish
ru: Рыба

en: Flag
ru: Флаг

en: Flask
ru: Колба

en: Fluid layout
ru: Гибкий макет

en: Fly
ru: Летать

en: Flyout
ru: Скользящий

en: Folder
ru: Папка

en: Folder Open
ru: Открытая папка

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Extras
ru: Доп. шрифты

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font Weight
ru: Толщина шрифта

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ru: Очень большой

[ctx: Font size name]
en: Large
ru: Большой

[ctx: Font size name]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: Font size name]
en: Small
ru: Мелкий

en: Football
ru: Футбол

en: Footer
ru: Подвал

en: Footer Bar
ru: Панель подвала

en: Footer Bar Layout 1
ru: Макет 1 панели подвала

en: Footer Bar Layout 2
ru: Макет 2 панели подвала

en: Footer Bar Overview
ru: Обзор панели подвала

en: Footer Bar Section 1
ru: Раздел 1 панели подвала

en: Footer Bar Section 2
ru: Раздел 2 панели подвала

en: Footer Builder
ru: Конструктор подвала

en: Footer Layout
ru: Макет подвала

en: Footer Menu
ru: Нижнее меню

en: Footer Settings
ru: Настройки подвала

en: Footer Widget Area 1
ru: Область 1 виджета подвала

en: Footer Widget Area 2
ru: Область 2 виджета подвала

en: Footer Widget Area 3
ru: Область 3 виджета подвала

en: Footer Widget Area 4
ru: Область 4 виджета подвала

en: Footer Widgets
ru: Виджеты подвала

en: For
ru: Для

en: For detailed instructions, visit our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">documentation on increasing PHP memory limit</a>.
ru: Подробные инструкции см. в нашей <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">документации по увеличению лимита памяти PHP</a>.

en: Form Position
ru: Позиция формы

en: Format
ru: Формат

en: Forward
ru: Вперед

en: Foursquare
ru: FourSquare

en: Free WordPress Page Builder.
ru: Бесплатный WordPress Page Builder.

en: Frog
ru: Лягушка

en: Full Content
ru: Полное

en: Full Control Over Notes, Coupons & Layouts
ru: Полный контроль над заметками, купонами и макетами

en: Full Size
ru: Полный размер

en: Full Width
ru: На всю ширину

en: Full Width / Contained
ru: Во всю ширину / Ограниченный

en: Full Width / Stretched
ru: Во всю ширину / Растянутый

en: Full Width layout
ru: Макет во всю ширину

en: Full-Screen
ru: Полноэкранный

en: Futbol
ru: Футбол

en: GG Currency
ru: Валюта GG

en: GG Currency Circle
ru: Валютный круг GG

en: Galactic Republic
ru: Галактическая Республика

en: Galactic Senate
ru: Галактический Сенат

en: Gamepad
ru: Геймпад

en: Gauge
ru: Диаграмма датчика

en: Gavel
ru: Молоток

en: Gear
ru: Оборудование

en: Gears
ru: Шестерни

en: Gem
ru: Драгоценный камень

en: Genderless
ru: Бесполый

en: General
ru: Общие

en: Get Advanced Footer Controls
ru: Получите расширенные элементы управления нижним колонтитулом

en: Get Full Control Over Product Pages
ru: Получите полный контроль над страницами товаров

en: Get Pocket
ru: Получить Pocket

en: Get Sleek Storefront. Better UX
ru: Создайте стильную витрину. Улучшенный UX

en: Get advanced product catalog controls
ru: Получите расширенные возможности управления каталогом товаров

en: Ghost
ru: Привидение

en: Gift
ru: Подарок

en: Gifts
ru: Подарки

en: Glass Water
ru: Зеркальная вода

en: Glasses
ru: Очки

en: Glide
ru: Скольжение

en: Global
ru: Глобальные

en: Global Highlight
ru: Глобальное выделение

en: Global Palette
ru: Глобальная палитра

en: Global Sidebar Layout
ru: Глобальный макет области виджетов

en: Global Sidebar Style
ru: Глобальный стиль боковой панели

en: Global padding setting for WordPress Group, Column, Cover blocks, it can be overridden by respective block's Dimension setting.
ru: Глобальная настройка отступов для блоков WordPress Group, Column, Cover, она может быть переопределена соответствующей настройкой размера блока.

en: Globe
ru: Глобус

en: Go
ru: Перейти

en: Goodreads
ru: GoodReads

en: Google Logo
ru: Логотип Google

en: Google Wallet
ru: Google Кошелёк

en: Graduation Cap
ru: Шапка выпускника

en: Grayscale
ru: Оттенки серого

en: Greater Than
ru: Больше чем

en: Grid
ru: Сетка

en: Grid Column Layout
ru: Разметка столбцов сетки

en: Grid, Masonry layout
ru: Макет сетки, кладки

en: Guaranteed Safe Checkout
ru: Гарантированная безопасное оформление заказа

en: Guitar
ru: Гитара

en: H1 Font
ru: Шрифт H1

en: H2 Font
ru: Шрифт H2

en: H3 Font
ru: Шрифт H3

en: H4 Font
ru: Шрифт H4

en: H5 Font
ru: Шрифт H5

en: H6 Font
ru: Шрифт H6

en: HTML Color
ru: Цвет HTML

en: Hammer
ru: Молоток

en: Hand
ru: Рука

en: Hand Holding
ru: Рукопожатие

en: Hand Holding Heart
ru: Рука, держащая сердце

en: Hand Lizard
ru: Рука ящерица

en: Hand Middle Finger
ru: Рука средний палец

en: Hand Peace
ru: Рука Мира

en: Hand Point Down
ru: Рука палец вниз

en: Hand Point Left
ru: Рука палец влево

en: Hand Point Right
ru: Рука палец вправо

en: Hand Point Up
ru: Рука палец вверх

en: Hand Pointer
ru: Рука указательный палец

en: Hand Scissors
ru: Рука пальцы ножницы

en: Hand Spock
ru: Вулканский салют

en: Hands
ru: Руки

en: Handshake
ru: Рукопожатие

en: Hang Over Top
ru: Поместите полностью вверху

en: Hashtag
ru: Хэш-тег

en: Hat Cowboy
ru: Ковбойская шляпа

en: Hate it
ru: Ненавижу это

en: Header
ru: Заголовок

en: Header Builder
ru: Конструктор шапки

en: Header Button
ru: Кнопка шапки

en: Header Cart Icon
ru: Значок заголовка корзины

en: Header Layout
ru: Макет заголовка

en: Header Position
ru: Позиция шапки

en: Header Presets
ru: Предустановки шапки сайта

en: Header Rows
ru: Строки шапки

en: Header Sections
ru: Разделы заголовка

en: Header Settings
ru: Настройки шапки

en: Header Type
ru: Тип шапки

en: Header Types
ru: Типы шапки

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading (H1-H6)
ru: Заголовки (H1-H6)

en: Heading 1
ru: Заголовок 1

en: Heading 2
ru: Заголовок 2

en: Heading 3
ru: Заголовок 3

en: Heading 4
ru: Заголовок 4

en: Heading 5
ru: Заголовок 5

en: Heading 6
ru: Заголовок 6

en: Heading Color
ru: Цвет заголовка

en: Heading Font
ru: Шрифт заголовков

en: Headings
ru: Заголовки

en: Headings Font
ru: Шрифт заголовков

en: Headphones
ru: Наушники

en: Headset
ru: Головная гарнитура

en: Heart
ru: Сердце

en: Height
ru: Высота

en: Helicopter
ru: Вертолёт

en: Helpful Information
ru: Полезная информация

en: Here are the search results for your search.
ru: Вот результаты вашего поиска.

en: Here's how the body text will look like on your website. You can customize the typography to match your brand personality. Whether you aim for a modern and sleek appearance or a more traditional and elegant feel, the right typography sets the tone for your content.
ru: Вот как будет выглядеть основной текст на вашем сайте. Вы можете настроить типографику в соответствии с индивидуальностью вашего бренда. Независимо от того, стремитесь ли вы к современному и гладкому внешнему виду или к более традиционному и элегантному ощущению, правильная типографика задает тон вашему контенту.

en: Hide Cart Total Label
ru: Скрывать этикетку суммы корзины

en: Hide Last Item in Menu on Mobile
ru: Скрыть последний пункт в меню на мобильных

en: Hide cart total label if cart is empty
ru: Скрывать общую сумму корзины, если она пуста

en: High memory usage detected
ru: Обнаружен высокий уровень использования памяти

en: Highlighter
ru: Выделитель

en: Home
ru: Главная

en: Home Page?
ru: Главная страница?

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal Content Alignment
ru: Выравнивание содержимого по горизонтали

en: Horse
ru: Лошадь

en: Hospital
ru: Больница

en: Hotdog
ru: Хот-дог

en: Hotel
ru: Отель

en: Hourglass
ru: Песочные часы

en: Hourglass End
ru: Песочные часы Конец

en: Hourglass Start
ru: Песочные часы Старт

en: House
ru: Дом

en: Hover
ru: Наведение

en: Hover / Active
ru: Наведение/активный

en: Hover Color
ru: Цвет при наведении

en: Hover Effect
ru: Эффект при наведении

en: How can we assist you?
ru: Чем мы можем вам помочь?

en: How would you rate Astra? Love it, hate it, or somewhere in between? Your honest answer helps us understand how were doing.
ru: Как бы вы оценили Astra? Нравится, не нравится или где-то посередине? Ваш честный ответ поможет нам понять, как мы работаем.

en: Hurricane
ru: Ураган

en: I found a better alternative plugin.
ru: Я нашел лучший альтернативный плагин.

en: I found a better alternative theme.
ru: Я нашел лучшую альтернативную тему.

en: IMDB
ru: IMDb

en: Ice Cream
ru: Мороженое

en: Icon
ru: Значок

en: Icon Background Space
ru: Пространство фона значка

en: Icon Color
ru: Цвет значка

en: Icon Radius
ru: Радиус значка

en: Icon Size
ru: Размер значка

en: Icon Spacing
ru: Отступы значка

en: Icons
ru: Значки

en: Id Badge
ru: Id бейджа

en: Id Card
ru: Id-карта

en: If this color setting is not reflecting, check if colors are set from dedicated above, below or primary footer settings.
ru: Если эта настройка цвета не работает, проверьте, установлены ли цвета из специальных настроек выше, ниже или основного подвала.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
ru: Если у вас есть минутка, расскажите, почему вы отключаете этот плагин.

en: If you have access to php.ini, change this line:
ru: Если у вас есть доступ к php.ini, измените эту строку:

en: Image
ru: Изображение

en: Image Position
ru: Позиция изображения

en: Image Ratio
ru: Пропорции

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Images
ru: Изображения

en: Inbox
ru: Входящие

en: Indent
ru: Отступ

en: Industry
ru: Промышленность

en: Info
ru: Информация

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Inline
ru: Встроенный

en: Inline Logo & Site Title
ru: Логотип и название в одну линию

en: Inner Column Spacing
ru: Внутренний интервал между столбцами

en: Inner Element Spacing
ru: Внутренний интервал между элементами

en: Inner Elements Layout
ru: Макет внутренних элементов

en: Inner Elements Spacing
ru: Расстояние между внутренними элементами

en: Input Highlight
ru: Выделение ввода

en: Insert HTML text here.
ru: Вставьте сюда текст в формате HTML.

en: Inside
ru: Внутри

en: Installed
ru: Установлено

en: Installing
ru: Установка

en: Internet-explorer
ru: Internet Explorer

en: Invalid notice ID.
ru: Неверный ID уведомления

en: It looks like the link pointing here was faulty. Maybe try searching?
ru: Похоже, что такой страницы не существует. Может быть попробуете поискать?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Похоже, мы не можем найти то, что вы ищете. Возможно, поможет поиск.

en: It would not be effective if transparent header is enabled.
ru: Это не будет эффективно, если включен прозрачный заголовок.

en: It's missing a specific feature.
ru: В нём отсутствует определённая функция.

en: Italic
ru: Курсив

en: Item Divider
ru: Разделитель пунктов

en: Jar
ru: Банка

en: Key
ru: Ключ

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Label Color
ru: Цвет этикетки

en: Landmark
ru: Достопримечательность

en: Language
ru: Язык

en: Language Switcher
ru: Выбор языка

en: Laptop
ru: Ноутбук

en: Laptop Code
ru: Ноутбук код

en: Large
ru: Большой

en: Last Item in Menu
ru: Последний пункт в меню

en: Last Row, Previous Columns 50/50 - 100
ru: Последняя строка, предыдущие столбцы 50/50 - 100

en: Last Updated
ru: Последнее обновление

en: Latest Posts Page
ru: Страница последних записей

en: Latest Posts page is your site's front page when the latest posts are displayed on the home page.
ru: Последние записи — это когда новые записи выводятся на главной странице сайта.

en: Latest posts page or when any page is selected as blog page
ru: Страница записей или когда страница выбрана как страница блога

en: Layer Group
ru: Группа слоев

en: Layout
ru: Макет

en: Layout 1
ru: Макет 1

en: Layout 2
ru: Макет 2

en: Layout 3
ru: Макет 3

en: Layout 4
ru: Макет 4

en: Leaf
ru: Лист

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Learn More.
ru: Узнать больше.

en: Learn how to increase your PHP memory
ru: Узнайте, как увеличить объём памяти PHP

en: Leave Review
ru: Оставить отзыв

en: Leave a Comment
ru: Оставьте комментарий

en: Left
ru: Слева

en: Left Heavy 50/25/25
ru: Широкий слева 50/25/25

en: Left Heavy 66/33
ru: Широкий слева 66/33

en: Left Right
ru: Слева направо

en: Left Sidebar
ru: Левая боковая панель

en: Legacy
ru: Наследие

en: Lemon
ru: Лимон

en: Less
ru: Меньше

en: Less Than
ru: Менее, чем

en: Letter Spacing
ru: Межбуквенное расстояние

en: Life Ring
ru: Спасательный круг

en: Lifestyle
ru: Образ жизни

en: Light 300
ru: Лёгкий 300

en: Light 300 Italic
ru: Легкий 300 курсив

en: Lightbulb
ru: Лампочка

en: Line
ru: Линия

en: Line Height
ru: Высота линии

en: Link
ru: Ссылка

en: Link / Text
ru: Ссылка / Текст

en: Link / Text Color
ru: Цвет ссылки / текста

en: Link Color
ru: Цвет ссылки

en: Link Hover Color
ru: Цвет ссылки при наведении

en: Links
ru: Ссылки

en: List
ru: Список

en: List Item 1
ru: Элемент списка 1

en: List Item 2
ru: Элемент списка 2

en: List Item 3
ru: Элемент списка 3

en: List Ol
ru: Список Ol

en: List Ul
ru: Список Ul

en: Live Search
ru: Интерактивный поиск

en: Local font files not present.
ru: Локальные файлы шрифтов отсутствуют.

en: Location
ru: Местоположение

en: Location Arrow
ru: Стрелка местоположения

en: Location Pin
ru: Месторасположение Булавка

en: Lock
ru: Замок

en: Lock Open
ru: Открыть замок

en: Log In
ru: Войти

en: Log in
ru: Авторизоваться

en: Logged In Account Menu
ru: Меню входа в учетную запись

en: Logged In View
ru: Вид для авторизованного пользователя

en: Logged Out View
ru: Просмотр выхода из системы

en: Login URL
ru: URL входа

en: Logo
ru: Логотип

en: Logo Center
ru: Логотип по центру

en: Logo Color
ru: Цвет логотипа

en: Logo Left
ru: Логотип слева

en: Logo Right
ru: Логотип справа

en: Logo SVG Gap
ru: Логотип SVG-пробел

en: Logo SVG Icon
ru: Логотип SVG-значок

en: Logo SVG Icon Color
ru: Цвет значка логотипа SVG

en: Logo Width
ru: Ширина логотипа

en: Loop End
ru: Конец цикла

en: Loop Start
ru: Начало цикла

en: Love it
ru: Любить это

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Magnet
ru: Магнит

en: Magnifying Glass
ru: Лупа

en: Magnifying Glass Plus
ru: Лупа плюс

en: Mailchimp
ru: MailChimp

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Main Sidebar
ru: Основная область виджетов

en: Main menu toggle
ru: Переключатель главного меню

en: Make sidebars work harder to engage with Astra Pro
ru: Заставьте боковые колонтитулы работать активнее, чтобы привлечь к работе с Astra Pro

en: Make sure to update your post for changes to take effect.
ru: Обязательно обновите свою запись, чтобы изменения вступили в силу.

en: Make your header layouts look more appealing and sexy!
ru: Сделайте заголовки более привлекательными и сексуальными!

en: Map
ru: Карта

en: Map Location
ru: Место на карте

en: Map Pin
ru: Булавка на карте (Точка на карте)

en: Margin
ru: Внешний отступ

en: Marker
ru: Маркер

en: Mars
ru: Марс символ

en: Mars Double
ru: Марс двойной символ

en: Mars Stroke
ru: Символ трансгендерности

en: Mask
ru: Маска ввода

en: Mastercard
ru: MasterCard

en: Maximize
ru: Развернуть макс

en: Medal
ru: Медаль чемпиона

en: Medium
ru: Средний

en: Medium 500
ru: Средний 500

en: Medium 500 Italic
ru: Средний 500 курсив

en: Medium Large
ru: Средне-крупный

en: Mega-menus for better navigation
ru: Мега-меню для удобной навигации

en: Membership Columns
ru: Столбцы членства

en: Memory
ru: Память

en: Memory usage is within acceptable limits
ru: Использование памяти в допустимых пределах

en: Menu
ru: Меню

en: Menu
ru: Меню

en: Menu 2
ru: Меню 2

en: Menu 3
ru: Меню 3

en: Menu Breakpoint
ru: Точка останова меню

en: Menu Color
ru: Цвет меню

en: Menu Font
ru: Шрифт меню

en: Menu Font Size
ru: Размер шрифта меню

en: Menu Hover Style
ru: Стиль меню при наведении

en: Menu Label
ru: Ярлык меню

en: Menu Spacing
ru: Интервал между меню

en: Menu Toggle
ru: Переключатель меню

en: Mercury
ru: Меркурий

en: Message
ru: Сообщение

en: Meta
ru: Мета

en: Meta Color
ru: Цвет мета

en: Meta Font
ru: Шрифт мета

en: Meta Font Size
ru: Размер шрифта метаданных

en: Meta Link Color
ru: Цвет мета ссылки

en: Meteor
ru: Метеор

en: Microchip
ru: Микрочип

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Microphone Slash
ru: Микрофон выключен

en: Microscope
ru: Микроскоп

en: Middle
ru: Посередине

en: Minimal
ru: Минимально

en: Minimize
ru: Минимизировать

en: Minus
ru: Минус

en: Minus Quantity
ru: Минус количество

en: Minute %s
ru: %s за минуту

en: Misc
ru: Разное

en: Mixcloud
ru: MixCloud

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile Header
ru: Мобильный заголовок

en: Mobile Logo (optional)
ru: Логотип для мобильных (опционально)

en: Mobile Menu
ru: Меню для мобильных

en: Money Bill
ru: Денежная купюра

en: Moon
ru: Луна

en: More Options Available in Astra Pro!
ru: Больше настроек в Astra Pro!

en: Mosque
ru: Мечеть

en: Mosquito
ru: Москит

en: Motorcycle
ru: Мотоцикл

en: Mound
ru: Курган

en: Mountain
ru: Гора

en: Mug Hot
ru: Кружка горячая

en: Multiple Widgets, Buttons, Dividers
ru: Несколько виджетов, кнопок и разделителей

en: Music
ru: Музыка

en: My Account
ru: Моя учётная запись

en: Name
ru: Название

en: Narrow
ru: Узкий

en: Narrow Container Width
ru: Узкая ширина контейнера

en: Nav Menu
ru: Меню навигации

en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
ru: Нужна помощь экспертов? %1$sНажмите здесь%2$s, чтобы связаться с нами.

en: Network Wired
ru: Сеть проводная

en: Neuter
ru: Средний

en: Newer Comments
ru: Следующие комментарии

en: Newspaper
ru: Газета

en: Next
ru: Далее

en: Next %s
ru: Следующая %s

en: No Page Headers Found
ru: Шапки страниц не найдены

en: No Sidebar
ru: Без области виджетов

en: No action required. Your memory usage is within acceptable limits.
ru: Никаких действий не требуется. Использование памяти находится в допустимых пределах.

en: No complicated setup, no waiting - just a smooth, hassle-free way to bring your website to life. Follow a few quick steps, and you’ll be up and running in no time!
ru: Никакой сложной настройки, никакого ожидания — только простой и удобный способ оживить ваш сайт. Выполните несколько простых шагов, и ваш сайт будет готов к работе в кратчайшие сроки!

en: No plugin specified
ru: Не указан плагин

en: No post data found!
ru: Не найдены данные записи!

en: No products in the cart.
ru: Нет товаров в корзине.

en: No results found
ru: Ничего не найдено

en: Nonce validation failed
ru: Проверка одноразового номера (nonce) не удалась

en: Nonce verification failed.
ru: Не удалось выполнить проверку одноразового номера.

en: None
ru: Ничего

en: Normal
ru: Обычный

en: Normal 400
ru: Нормальный 400

en: Not Equal
ru: Не равно

en: Note:
ru: Примечание:

en: Note: Image Size & Ratio won't work if Image Position set as Background.
ru: Примечание: размер и пропорции изображения не будут работать, если параметру «Положение изображения» задано значение «Фон».

en: Note: The Cart Label on the header will be displayed by using shortcodes. Type any custom string in it or click on the plus icon above to add your desired shortcode.
ru: Примечание: ярлык корзины выводится в шапке с помощью шорткода. Введите произвольную строку или нажмите значок плюса выше, чтобы выбрать нужный шорткод.

en: Note: This description appear on %1$s archive for banner Layout 2.
ru: Примечание: это описание выводится в архиве %1$s, если выбран второй макет баннера.

en: Note: This is not applicable on Transparent and Sticky Headers!
ru: Примечание: не применимо к прозрачным и фиксированным заголовкам!

en: Note: This title appear on %1$s archive for banner Layout 2.
ru: Примечание: этот заголовок выводится в архиве %1$s, если выбран второй макет баннера.

en: Note: To get design settings in action make sure to enable Scroll to Top.
ru: Примечание: чтобы применить настройки дизайна, убедитесь, что включена функция «Прокрутка вверх».

en: Note: To get design settings in action make sure to select Header Position other than None.
ru: Внимание: чтобы применить настройки дизайна, обязательно выберите позицию шапки, отличную от "Нет".

en: Note: To get design settings make sure to enable sticky add to cart.
ru: Внимание: чтобы получить настройки дизайна, обязательно включите липкую кнопку добавления в корзину.

en: Notes Medical
ru: Медицинское заключение

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Notice Position
ru: Позиция уведомления

en: O
ru: О

en: Object Group
ru: Группа объектов

en: Object Ungroup
ru: Разгруппировка объекта

en: Odnoklassniki
ru: Одноклассники

en: Off-Canvas
ru: Вне холста

en: Off-Canvas Menu
ru: Меню вне холста

en: Official
ru: Официальный

en: Older Comments
ru: Предыдущие комментарии

en: Om
ru: Ом (мантра) символ

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
ru: Что-то пошло не так! Обновите страницу и повторите попытку.

en: Optimize Your Cart for Sales
ru: Оптимизируйте свою корзину для продаж

en: Options
ru: Параметры

en: Order
ru: Упорядочение

en: Order by
ru: Сортировать по

en: Original
ru: Оригинальный

en: Other
ru: Другое

en: Other Supporting
ru: Другая поддержка

en: Other System Fonts
ru: Другие системные шрифты

en: Out of stock
ru: Нет на складе

en: Outdent
ru: Уменьшить отступ

en: Outline
ru: Контур

en: Outside
ru: Снаружи

en: Overlay Color
ru: Цвет наложения

en: Overline
ru: Надстрочный

en: Padded layout
ru: Мягкий макет

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Page
ru: Страница

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Page Background
ru: Фон страницы

en: Page Header
ru: Шапка страницы

en: Page Headers
ru: Заголовки страницы

en: Pager
ru: Пейджер

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Paint Roller
ru: Малярный валик

en: Paintbrush
ru: Кисть для рисования

en: Palette
ru: Палитра

en: Panorama
ru: Панорама

en: Paper Plane
ru: Бумажный самолет

en: Paperclip
ru: Скрепка

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Paragraph Margin Bottom
ru: Нижний отступ параграфа

en: Passport
ru: Паспорт

en: Paste
ru: Вставить

en: Pause
ru: Приостановить

en: Paw
ru: Лапа

en: Payment Title
ru: Название платежа

en: Payments
ru: Платежи

en: Paypal
ru: PayPal

en: Paypal Credit Card
ru: Кредитная карта PayPal

en: Peace
ru: Мир

en: Pen Nib
ru: Перо ручки

en: Pencil
ru: Карандаш

en: Percent
ru: Процент

en: Person
ru: Частное лицо

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone Slash
ru: Телефон выключен

en: Phone Volume
ru: Телефон громкость

en: Piggy Bank
ru: Копилка денег

en: Pingback:
ru: Уведомление:

en: Pizza Slice
ru: Кусок пиццы

en: Plane
ru: Самолет

en: Plane Departure
ru: Самолет вылет

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Please publish the changes and see result on the frontend.<br />[Slide in cart requires Cart added inside Header Builder]
ru: Опубликуйте изменения и посмотрите результат во внешнем интерфейсе.<br />[Для слайда в корзине требуется добавление корзины в конструкторе заголовков]

en: Please tell us more about the feature.
ru: Расскажите подробнее об этой функции.

en: Please tell us more about what went wrong?
ru: Расскажи подробнее, что пошло не так?

en: Please tell us more details.
ru: Расскажите более подробно.

en: Please update the %1$s to version %2$s or higher. Ignore if already updated.
ru: Обновите %1$s до версии %2$s и более. Проигнорируйте, если уже обновили.

en: Plug
ru: Штекер

en: Plugin Successfully Activated
ru: Плагин успешно активирован

en: Plugin Successfully Deactivated
ru: Плагин деактивирован

en: Plugin installation function not found.
ru: Функция установки плагина не найдена.

en: Plugin slug is missing.
ru: Отсутствует идентификатор плагина.

en: Plus
ru: Плюс

en: Plus Quantity
ru: Плюс количество

en: Podcast
ru: Подкаст

en: Poo
ru: Каки

en: Popup Padding
ru: Внутренние отступы всплывающего окна

en: Position
ru: Позиция

en: Post Cards
ru: Карты записи

en: Post Comment
ru: Опубликовать комментарий

en: Post Comment &raquo;
ru: Оставить комментарий &raquo;

en: Post Content
ru: Содержимое записи

en: Post Elements
ru: Элементы записи

en: Post Meta
ru: Мета записи

en: Post Order
ru: Сортировка записи

en: Post Per Page
ru: Записей на странице

en: Post Spacing
ru: Интервал между записями

en: Post Title Font
ru: Шрифт заголовка записи

en: Post Title Size
ru: Размер шрифта заголовка

en: Post Types
ru: Типы записи

en: Post pagination
ru: Постраничная навигация записи

en: Posts
ru: Записи

en: Posts Filter
ru: Фильтр записей

en: Posts Query
ru: Запрос записей

en: Posts Reveal Effect
ru: Эффект открытия записей

en: Posts Structure
ru: Структура записей

en: Power Off
ru: Выключить питание

en: Predefined
ru: Установленные

en: Prefix Label
ru: Префикс

en: Prescription
ru: Предписание

en: Presets
ru: Предустановки

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview Changes
ru: Предварительный просмотр изменений

en: Previous
ru: Назад

en: Previous %s
ru: Предыдущая %s

en: Price
ru: Цена

en: Primary
ru: Основной

en: Primary Background
ru: Первичный фон

en: Primary Footer
ru: Основной подвал

en: Primary Header
ru: Основной заголовок

en: Primary Header Button
ru: Кнопка основной шапки

en: Primary Header Overview
ru: Обзор основной шапки

en: Primary Menu
ru: Основное меню

en: Primary Site Navigation
ru: Основная навигация по сайту

en: Print
ru: Печать

en: Proceed to checkout
ru: Перейти к оформлению заказа

en: Product
ru: Продукт

en: Product Archive
ru: Архив товаров

en: Product Options
ru: Параметры товара

en: Product Sidebar
ru: Боковая панель товара

en: Product Structure
ru: Структура товара

en: Product Structure Options
ru: Варианты структуры товара

en: Product Variation Layout
ru: Макет вариантов товара

en: Products
ru: Товары

en: Products Per Page
ru: Товаров на странице

en: Profile Text Color
ru: Цвет текста профиля

en: Profile Type
ru: Тип профиля

en: Published
ru: Опубликовано

en: Puzzle Piece
ru: Пазл

en: Qrcode
ru: QR код

en: Quantity Plus and Minus Buttons
ru: Кнопки «плюс» и «минус»

en: Question
ru: Вопрос

en: Quick Feedback
ru: Быстрая обратная связь

en: Quick Question
ru: Небольшой вопрос

en: Quote
ru: Цитата

en: Quote Left
ru: Кавычки слева

en: Quote Right
ru: Кавычки справа

en: Radiation
ru: Радиация

en: Radio
ru: Переключатель

en: Rainbow
ru: Радуга

en: Random
ru: Случайный

en: Rate the Theme
ru: Оцените эту тему

en: Ratings
ru: Рейтинги

en: React
ru: Реагировать

en: Read More
ru: Читать далее

en: Read More &raquo;
ru: Подробнее &raquo;

en: Read More »
ru: Читать далее »

en: Read Post »
ru: Читать дальше

en: Read Time
ru: Время прочтения

en: Read more about %s
ru: Узнайте больше о %s

en: Read: %s
ru: Чтение: %s

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните здесь</a>.

en: Receipt
ru: Квитанция

en: Recover lost revenue automatically.
ru: Автоматическое восстановление упущенной выгоды.

en: Recycle
ru: Переработка

en: Redirect To Cart Page
ru: Перенаправить на страницу корзины

en: Redirect To Checkout Page
ru: Перенаправить на страницу оформления заказа

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Regular 400
ru: Обычный 400

en: Regular 400 Italic
ru: Обычный 400 курсив

en: Related Posts
ru: Похожие записи

en: Related Posts by
ru: Похожие записи по

en: Related post link
ru: Ссылка на соответствующую запись

en: Remove Image Padding
ru: Удалить внутренний отступ изображения

en: Remove the padding around featured image when position is "None".
ru: Удалить отступ вокруг изображения записи, если в параметре «Позиция изображения» установлено значение «Нет».

en: Repeat
ru: Повторять

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply All
ru: Ответить всем

en: Responsive Cart Click Action
ru: Адаптивное действие при нажатии на корзину

en: Results Layout
ru: Макет результатов

en: Retina Logo
ru: Логотип Retina

en: Retweet
ru: Отправить твит еще раз

en: Reveal Effect
ru: Эффект раскрытия

en: Review Count
ru: Количество отзывов

en: Review Text
ru: Текст отзыва

en: Review Text is required.
ru: Текст отзыва обязателен.

en: Review Title
ru: Заголовок отзыва

en: Review Title is required.
ru: Заголовок отзыва обязателен.

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Ribbon
ru: Лента

en: Right
ru: Справа

en: Right Heavy 25/25/50
ru: Широкий справа 25/25/50

en: Right Heavy 33/66
ru: Широкий справа 33/66

en: Right Sidebar
ru: Правая боковая панель

en: Ring
ru: Кольцо

en: Road
ru: Дорога

en: Robot
ru: Робот

en: Rocket
ru: Ракета

en: Rotate
ru: Повернуть

en: Rotate Left
ru: Повернуть влево

en: Rotate Right
ru: Повернуть вправо

en: Route
ru: Маршрут

en: Rss
ru: RSS

en: Ruble Sign
ru: Рубль, знак

en: Rupee Sign
ru: Рупия, знак

en: Sale!
ru: Распродажа!

en: Sass
ru: SASS

en: Satellite
ru: Спутник

en: School
ru: Школа

en: Science
ru: Наука

en: Scissors
ru: Ножницы

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Scroll To Top
ru: Прокрутить вверх

en: Scroll to Top
ru: Прокрутить вверх

en: Search
ru: Поиск

en: Search Color
ru: Цвет поиска

en: Search Page
ru: Страница поиска

en: Search Results for:
ru: Результаты поиска для:

en: Search Submit
ru: Подтвердите поиск

en: Search Width
ru: Ширина поиска

en: Search Within Post Types
ru: Поиск по типам записей

en: Search button
ru: Кнопка поиска

en: Search for:
ru: Поиск:

en: Search results for: %s
ru: Результаты поиска для: %s

en: Search...
ru: Поиск...

en: Search?
ru: Искать?

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Secondary Background
ru: Вторичный фон

en: Secondary Menu
ru: Дополнительное меню

en: Secondary Site Navigation
ru: Дополнительная навигация сайта

en: Section
ru: Раздел

en: Section 1
ru: Раздел 1

en: Section 1 Custom Text
ru: Произвольный текст 1 раздела

en: Section 2
ru: Раздел 2

en: Section 2 Custom Text
ru: Произвольный текст 2 раздела

en: Section Background
ru: Фон раздела

en: Section Placement
ru: Размещение раздела

en: Section Title
ru: Заголовок раздела

en: Section Title Font
ru: Шрифт заголовка раздела

en: See Library &#187;
ru: Смотреть библиотеку &#187;

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Cart Icon
ru: Выберите значок корзины

en: Semi-Bold 600
ru: Полужирный 600

en: Semi-Bold 600 Italic
ru: Полужирный 600 курсив

en: Separated
ru: Отделить

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator Color
ru: Цвет разделителя

en: Server
ru: Сервер

en: Services
ru: Услуги

en: Settings
ru: Настройки

en: Shapes
ru: Формы

en: Share
ru: Поделиться

en: Shield
ru: Щит

en: Ship
ru: Корабль

en: Shipping Text
ru: Текст доставки

en: Shop
ru: Магазин

en: Shop Archive Content Width
ru: Ширина содержимого архива магазина

en: Shop Card Design
ru: Дизайн карты магазина

en: Shop Card Structure
ru: Структура карты магазина

en: Shop Card Styling
ru: Оформление карты магазина

en: Shop Columns
ru: Столбцы магазина

en: Shop Display Options
ru: Варианты отображения магазина

en: Shop Layout
ru: Макет магазина

en: Shopping Cart
ru: Корзина для покупок

en: Short Description
ru: Краткое описание

en: Show Label
ru: Показать этикетку

en: Show Text with
ru: Показать текст с

en: Shower
ru: Ливень

en: Shuffle
ru: Произвольный порядок

en: Sidebar
ru: Область виджетов

en: Sidebar Layout
ru: Макет области виджетов

en: Sidebar Overview
ru: Обзор области виджетов

en: Sidebar Style
ru: Стиль боковой  панели

en: Sidebar Width
ru: Ширина области виджетов

en: Sidebar color options
ru: Варианты цвета области виджетов

en: Sidebar spacing
ru: Расстояние между областями виджетов

en: Sidebar width will apply only when one of the above sidebar is set.
ru: Ширина области виджетов будет меняться только тогда, когда установлена одна из вышеперечисленных настроек области виджетов.

en: Sidebar will only apply when container layout is set to normal.
ru: Боковая панель будет применяться только в том случае, если для макета контейнера установлено нормальное значение.

en: Sign up
ru: Зарегистрироваться

en: Signal
ru: Сигнал

en: Signature
ru: Подпись

en: Single
ru: Отдельная

en: Single Banner
ru: Баннер отдельной страницы

en: Single Page
ru: Отдельная страница

en: Single Page?
ru: Отдельная страница?

en: Single Post
ru: Отдельная запись

en: Single Post?
ru: Отдельная запись?

en: Single Product
ru: Отдельный товар

en: Single Product Structure
ru: Структура отдельного товара

en: Single Row
ru: Отдельная строка

en: Single post navigation control
ru: Управление навигацией по одиночным записям

en: Single post read time
ru: Время чтения одной записи

en: Site Accessibility
ru: Специальные возможности сайта

en: Site Background
ru: Фон сайта

en: Site Builder
ru: Конструктор сайта

en: Site Icon
ru: Значок сайта

en: Site Icons are what you see in browser tabs, bookmark bars, and within the WordPress mobile apps. Upload one here! Site Icons should be square and at least 512 × 512 pixels.
ru: Значки сайта - это то, что вы видите на вкладках браузера, панелях закладок и в мобильных приложениях WordPress. Загрузите один здесь! Значки сайта должны быть квадратными и иметь размер не менее 512 × 512 пикселей.

en: Site Identity
ru: Свойства сайта

en: Site Identity Overview
ru: Обзор свойства сайта

en: Site Layout Overview
ru: Обзор макета сайта

en: Site Layouts
ru: Макеты сайта

en: Site Navigation
ru: Навигация сайта

en: Site Navigation:
ru: Навигация по сайту:

en: Site Tagline Visibility
ru: Видимость краткого описания сайта

en: Site Title
ru: Название сайта

en: Site Title & Logo
ru: Название и логотип сайта

en: Site Title & Logo Settings
ru: Название и логотипа сайта

en: Site Title Visibility
ru: Видимость названия сайта

en: Site with multiple plugins: 512MB
ru: Сайт с несколькими плагинами: 512 МБ

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Size
ru: Размер

en: Sketch
ru: Набросок

en: Skip & Deactivate
ru: Пропустить и деактивировать

en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: Skull
ru: Череп

en: Slack Logo
ru: Логотип Slack

en: Slash
ru: Слэш

en: Slide Down
ru: Скольжение вниз

en: Slide In Cart
ru: Выдвижная корзина

en: Slide Up
ru: Скольжение вверх

en: Slide in Cart Width
ru: Ширина выдвижной корзины

en: Slide-In
ru: Скольжение

en: Sliders
ru: Слайдеры

en: Slideshare
ru: SlideShare

en: Smarter Checkout. More Conversions
ru: Более удобная оплата. Больше конверсий

en: Smoking
ru: Курение

en: Snowflake
ru: Снежинка

en: Snowman
ru: Снеговик

en: Social
ru: Соцсети

en: Social Color
ru: Цвет соцсетей

en: Social Icons
ru: Значки соцсетей

en: Social Icons %s
ru: Значки соцсетей %s

en: Social sharing options
ru: Опции социального обмена

en: Socks
ru: Носки

en: Solid
ru: Сплошной

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, но по вашему запросу ничего не найдено. Пожалуйста, попробуйте поискать с другим запросом.

en: Sorry, but we could not find anything related to your search terms. Please try again.
ru: Извините, но мы не смогли найти ничего, связанного с вашими условиями поиска. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Sorry, something went wrong.
ru: Извините, что-то пошло не так.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
ru: Извините, вам не разрешено это делать.

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
ru: Извините, вам не разрешено выполнять эту операцию.

en: Sorry, you cannot list resources.
ru: Вы не можете просматривать список ресурсов.

en: Sort
ru: Сортировка

en: SoundCloud
ru: SoundCloud плеер

en: Spa
ru: Спа

en: Spacing
ru: Интервал

en: Spell Check
ru: Проверка орфографии

en: Spider
ru: Паук

en: Spinner
ru: Карусель

en: Spoon
ru: Ложка

en: Square
ru: Квадрат

en: Stack
ru: Друг под другом

en: Stack Overflow
ru: Переполнение стека

en: Stack on Responsive
ru: Ставка на адаптивность

en: Stairs
ru: Лестницы

en: Star
ru: Звезда

en: Star Half
ru: Половина звезды

en: Start Building Now
ru: Начать конструирование

en: Start typing and press enter to search
ru: Введите запрос и нажмите enter для поиска

en: Starter Templates
ru: Стартовые шаблоны

en: Stethoscope
ru: Стетоскоп

en: Stick Above Header
ru: Прилепить над шапкой

en: Stick Below Header
ru: Прилепить под шапкой

en: Stick Primary Header
ru: Прилепить основную шапку

en: Sticky Add To Cart
ru: Прилепленная кнопка добавления в корзину

en: Sticky Add To Cart Colors
ru: Цвета липкого добавления в корзину

en: Sticky Header
ru: Прилепленная шапка

en: Sticky Placement
ru: Липкое размещение

en: Stop
ru: Стоп

en: Stopwatch 20
ru: Секундомер 20

en: Store
ru: Магазин

en: Street View
ru: Street View (просмотр улицы)

en: Strikethrough
ru: Перечёркнутый

en: Stripe Credit Card
ru: Банковская карта Stripe

en: Structure
ru: Структура

en: Style
ru: Стиль

en: Style Guide
ru: Руководство по стилю

en: Stylish Pagination Options
ru: Настройки стилей пагинации

en: Sub Menu
ru: Подменю

en: Subheading
ru: Подзаголовок

en: Submenu
ru: Подменю

en: Submenu Animation
ru: Анимация подменю

en: Submenu Color
ru: Цвет подменю

en: Submenu Container
ru: Контейнер подменю

en: Submenu Divider
ru: Разделитель подменю

en: Submit & Deactivate
ru: Подтвердить и деактивировать

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Subtle BG
ru: Тонкий BG

en: Subtle Background
ru: Неяркий фон

en: Successfully saved data!
ru: Успешное сохранение данных!

en: Suitcase
ru: Чемодан

en: Suitcase Rolling
ru: Чемодан на колесиках

en: Sun
ru: Вс

en: Supercharge your LearnDash website with amazing design features.
ru: Зарядите свой LearnDash сайт крутыми дизайнерскими фишками.

en: Superpowers
ru: Сверхспособности

en: Superscript
ru: Надстрочный

en: Surface Color
ru: Цвет поверхности

en: Surface Colors
ru: Цвета поверхности

en: Synagogue
ru: Синагога

en: Table
ru: Таблица

en: Table Cells
ru: Ячейки таблицы

en: Table Columns
ru: Столбцы таблицы

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tablets
ru: Планшеты

en: Tag
ru: Тег

en: Tagline
ru: Краткое описание

en: Tagline Font
ru: Шрифт краткого описания

en: Tagline Font Size
ru: Размер шрифта краткого описания

en: Tags
ru: Метки

en: Take Last Item Outside Menu
ru: Вынести последний пункт за пределы меню

en: Take your blog to the next level with powerful design features.
ru: Поднимите свой блог на новый уровень с помощью мощных функций дизайна.

en: Taxi
ru: Такси

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Taxonomy Font
ru: Шрифт таксономии

en: Tent
ru: Палатка

en: Terminal
ru: Терминал

en: Text
ru: Текст

en: Text / HTML
ru: Текст / HTML

en: Text / Icon
ru: Текст/значок

en: Text / Link
ru: Текст / Ссылка

en: Text / Placeholder
ru: Текст / Заполнитель

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Font
ru: Шрифт текста

en: Text Height
ru: Высота текста

en: Text Options
ru: Параметры текста

en: Text Transform
ru: Преобразование текста

en: Text Width
ru: Ширина текста

en: Thank you for choosing Astra!
ru: Спасибо, что выбрали Astra!

en: Thank you for using
ru: Благодарим за использование

en: Thank you for your feedback
ru: Спасибо за обратную связь

en: Thank you for your review!
ru: Благодарим за отзыв!

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
ru: Большое спасибо за ваш отзыв! 😍

en: Thanks for using Astra! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
ru: Спасибо, что используете Astra! Есть замечания или предложения, как сделать тему ещё лучше? Мы будем рады вашим отзывам.

en: The Astra WordPress theme is lightning-fast and highly customizable. It has over 1 million downloads and the only theme in the world with 6,000+ five-star reviews! It’s ideal for professional web designers, solopreneurs, small businesses, eCommerce, membership sites and any type of website. It offers special features and templates so it works perfectly with all page builders like Spectra, Elementor, Beaver Builder, etc. Fast performance, clean code, mobile-first design and schema markup are all built-in, making the theme exceptionally SEO-friendly. It’s fully compatible with WooCommerce, SureCart and other eCommerce plugins and comes with lots of store-friendly features and templates. Astra also provides expert support for free users. A dedicated team of fully trained WordPress experts are on hand to help with every aspect of the theme. Try the live demo of Astra: https://zipwp.org/themes/astra/
ru: Тема Astra WordPress - молниеносная и очень настраиваемая. Она имеет более 1 миллиона скачиваемых версий и является единственной темой в мире с 6 000+ пятизвездочными отзывами! Она идеально подходит для профессиональных веб-дизайнеров, соло-предпринимателей, маленьких компаний, электронной коммерции, членских сайтов и любых других типов сайтов. Он предлагает специальные функции и шаблоны, поэтому прекрасно работает со всеми конструкторами страниц, такими как Spectra, Elementor, Beaver Builder и т.д. Быстрая производительность, чистый код, дизайн для мобильных устройств и разметка схем - все это встроено в тему, что делает ее исключительно читабельной с точки зрения SEO. Она полностью совместима с WooCommerce, SureCart и другими плагинами для электронной коммерции и имеет множество читабельных функций и шаблонов для магазинов. Astra также предоставляет экспертную поддержку для бесплатных пользователей. Команда экспертов WordPress, прошедших специальное обучение, готова помочь с каждым аспектом темы. Попробуйте живое демо Astra: https://zipwp.org/themes/astra/

en: The Image option cannot be sortable if the Product Style is selected to the List Style
ru: Опция Изображение не может быть отсортирована, если стиль товара выбран в качестве стиля списка

en: The easiest solution is to ask your hosting provider to increase your PHP memory limit to at least %s.
ru: Самым простым решением будет обратиться к вашему хостинг-провайдеру с просьбой увеличить лимит памяти PHP как минимум до %s.

en: The future will belongs to those who believe in the beauty of their dreams.
ru: Будущее принадлежит тем, кто верит в красоту своей мечты.

en: The parent menu should have a # link for the submenu to open on a link.
ru: Родительское меню должно иметь ссылку # для подменю, чтобы быть кликабельным.

en: The plugin isn't working properly.
ru: Плагин не работает должным образом.

en: The theme isn't working properly.
ru: Тема работает некорректно.

en: Theme Button
ru: Кнопка темы

en: Theme Color
ru: Цвет темы

[ctx: Theme starter content]
en: Home
ru: Главная

[ctx: Theme starter content]
en: Logo
ru: Логотип

en: Thermometer
ru: Термометр

en: Thin 100
ru: Тонкий 100

en: Thin 100 Italic
ru: Тонкий 100 курсив

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ru: Это демонстрационный магазин для тестирования — заказы не выполняются.

en: This is a temporary deactivation for testing.
ru: Это временная деактивация для тестирования.

en: This option activates Live Search support for the search box on the no results page.
ru: Этот параметр активирует интерактивный поиск в поле поиска на странице без результатов.

en: This page doesn't seem to exist.
ru: Похоже, эта страница не существует.

en: This page uses the Transparent Header. Click below to customize.
ru: На этой странице используется прозрачная шапка. Щёлкните ниже, чтобы настроить её.

en: This request is only allowed in the Customizer screen.
ru: Этот запрос разрешен только на экране настройки.

en: This responsive cart click option will work for tablet and mobile in same way
ru: Эта адаптивная опция нажатия на корзину будет работать одинаково на планшетах и ​​мобильных устройствах.

en: This setting is generally not recommended on 404 page. If you would like to enable it, uncheck this option
ru: Как правило, на странице 404 эта настройка не рекомендуется. Если вы хотите включить ее, снимите этот флажок

en: This setting is generally not recommended on archives pages, etc. If you would like to enable it, uncheck this option
ru: Как правило, этот параметр не рекомендуется использовать на страницах архивов и т.д. Если вы хотите включить его, снимите этот флажок

en: This setting is generally not recommended on search page. If you would like to enable it, uncheck this option
ru: Как правило, эта настройка не рекомендуется на странице поиска. Если вы хотите включить ее, снимите этот флажок

en: This sidebar will be used on EDD Single Product page.
ru: Эта область виджетов будет использоваться на странице отдельного товара EDD.

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
ru: Эта область виджетов будет использоваться на страницах Архив товаров, Корзина, Оформление заказа и Мой аккаунт.

en: This sidebar will be used on Single Product page.
ru: Эта область виджетов будет использовать на странице отдельного товара.

en: This will be applicable for all sites from the network.
ru: Это будет применимо ко всем сайтам сети.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thumbs Down
ru: Рука вниз

en: Thumbs Up
ru: Рука вверх

en: Thumbtack
ru: Канцелярская кнопка

en: Ticket
ru: Билет

en: Timeline
ru: Хронология

en: Title
ru: Заголовок

en: Title & Post Meta
ru: Мета заголовка и записи

en: Title Alignment
ru: Выравнивание заголовка

en: Title Area
ru: Область заголовка

en: Title Color
ru: Цвет заголовка

en: Title Font
ru: Шрифт заголовка

en: Title Font Size
ru: Размер шрифта заголовка

en: To sync this option with comments, use the same positioning for both sections: Contained or Separated.
ru: Чтобы синхронизировать эту опцию с комментариями, используйте одинаковое позиционирование для обоих разделов: Вместить или Отделить.

en: Toggle Button
ru: Кнопка переключателя

en: Toggle Button Color
ru: Цвет кнопки переключателя

en: Toggle Button Style
ru: Стиль кнопки переключателя

en: Toggle Color
ru: Переключение цвета

en: Toggle Menu
ru: Переключатель меню

en: Toggle menu
ru: Переключатель меню

en: Toolbox
ru: Набор инструментов

en: Tooth
ru: Зуб

en: Top
ru: Сверху

en: Top Border Color
ru: Цвет верхней рамки

en: Top Border Size
ru: Размер верхней рамки

en: Top Offset
ru: Верхний отступ

en: Tornado
ru: Торнадо

en: Total + Currency symbol
ru: Итого + символ валюты

en: Total Number of Related Posts
ru: Общее количество похожих записей

en: Total amount
ru: Общая сумма

en: Trademark
ru: Торговая марка

en: Traffic Light
ru: Светофор

en: Trailer
ru: Трейлер

en: Train
ru: Поезд

en: Transgender
ru: Трансгендер

en: Transparent Header
ru: Прозрачный заголовок

en: Transparent Header Button
ru: Кнопка прозрачной шапки

en: Trash
ru: Корзина

en: Travel
ru: Путешествовать

en: Tree
ru: Дерево

en: Trophy
ru: Награда

en: Truck
ru: Грузовик

en: Two Column Grid
ru: Сетка из двух столбцов

en: Type
ru: Тип

en: Type 1
ru: Тип 1

en: Type 2
ru: Тип 2

en: Type 3
ru: Тип 3

en: Type here..
ru: Введите здесь...

en: Typography
ru: Типографика

en: Typography Overview
ru: Обзор типографики

en: Ultra-Bold 900
ru: Ультра-жирный 900

en: Ultra-Bold 900 Italic
ru: Сверхжирный 900 курсив

en: Umbrella
ru: Зонтик

en: Unboxed
ru: Без фиксации

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Underline Content Links
ru: Подчеркивание ссылок содержимого

en: United States Postal Service
ru: Почтовая служба США

en: Universal Access
ru: Универсальный доступ

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Unlock with Astra Pro
ru: Разблокировать с помощью Astra Pro

en: Unlock your full design potential and build a website to be proud of with Astra Pro.
ru: Раскройте весь свой дизайнерский потенциал и создайте сайт, которым можно гордиться, с помощью Astra Pro.

en: Unordered List
ru: Неупорядоченный список

en: Untitled Post
ru: Запись без названия

en: Upgrade Now
ru: Повысить тариф

en: Upload
ru: Загрузить

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Upsell
ru: Дополнительная продажа

en: Upsells
ru: Высокие продажи

en: Usage Tracking
ru: Отслеживание использования

en: Use Logo SVG Icon
ru: Используйте значок SVG с логотипом

en: Use as Background
ru: Использовать как фон

en: Use containers to their maximum potential with Astra Pro
ru: Используйте контейнеры с макс. отдачей с Astra Pro

en: Use every tool at your disposal to optimize your online store for conversion. All the advantages you need to make more profit!
ru: Используйте все имеющиеся в вашем распоряжении инструменты, чтобы оптимизировать свой интернет-магазин для повышения конверсии. Все преимущества, необходимые для получения большей прибыли!

en: Use it with transparent images for optimal results.
ru: Используйте его с прозрачными изображениями для оптимальных результатов.

en: User
ru: Пользователь

en: User Graduate
ru: Выпускник университета

en: User Group
ru: Группа пользователя

en: User Lock
ru: Блокировать пользователя

en: User Ninja
ru: Пользователь Ninja

en: User Plus
ru: Пользователь Плюс

en: User Tie
ru: Галстук

en: Users
ru: Пользователи

en: Utensils
ru: Столовые приборы

en: Variable Product Button
ru: Кнопка вариативного товара

en: Variable Product Button Text
ru: Текст кнопки вариативного товара

en: Vault
ru: Сейф

en: Vector Square
ru: Векторный квадрат

en: Venus
ru: Венера

en: Venus Double
ru: Двойная венера

en: Venus Mars
ru: Венера и Марс

en: Vertical Alignment
ru: Выравнивание по вертикали

en: Video
ru: Видео

en: View Astra Pro Features
ru: Просмотр функций Astra Pro

en: View Details
ru: Посмотреть детали

en: View all posts by %1$s
ru: Смотреть все записи от %1$s

en: View your shopping cart
ru: Просмотреть корзину

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visible Search Result
ru: Видимый результат поиска

en: Voicemail
ru: Голосовая почта

en: Volcano
ru: Вулкан

en: Volleyball
ru: Волейбол

en: Volume Off
ru: Громкость выкл

en: Wallet
ru: Кошелёк

en: Wand Magic
ru: Волшебная палочка

en: Wand Magic Sparkles
ru: Сияние волшебной палочки

en: Wand Sparkles
ru: Сияние палочки

en: Warehouse
ru: Склад

en: Water
ru: Вода

en: We recommend increasing it to at least %s for best performance.
ru: Для обеспечения максимальной производительности рекомендуется увеличить его значение как минимум до %s.

en: We value your input. How can we improve your experience?
ru: Мы ценим ваш вклад. Чем мы можем улучшить удобство использования?

en: Website
ru: Сайт

en: Week %s
ru: %s за неделю

en: What Others Have Said
ru: Что говорят другие

en: Wheelchair
ru: Инвалидное кресло

en: When Results Found
ru: Когда результаты найдены

en: When Results Not Found
ru: Когда результаты не найдены

en: When using Custom SVG code, do not include few attributes such as "width", "height", and "fill" in your custom svg code to utilize existing customizer controls.
ru: При использовании пользовательского SVG-кода не включайте в свой пользовательский svg-код несколько атрибутов, таких как "ширина", "высота" и "заполнение".

en: While your site is currently functioning, this high memory usage puts you at risk of crashes and errors, especially when using memory-intensive features like the customizer, page builders, or plugins.
ru: Хотя ваш сайт в настоящее время функционирует, такое высокое использование памяти подвергает вас риску сбоев и ошибок, особенно при использовании ресурсоёмкий функций, таких как настройщик, конструкторы страниц или плагины.

en: White Label
ru: Белая этикетка (White Label)

en: Why Us
ru: Почему мы

en: Wide
ru: Широко

en: Wide Center 20/60/20
ru: Широкий центр 20/60/20

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget 3
ru: Виджет 3

en: Widget 4
ru: Виджет 4

en: Widget 5
ru: Виджет 5

en: Widget 6
ru: Виджет 6

en: Widget color options
ru: Варианты цвета виджета

en: Widget content typography
ru: Типография содержимого виджета

en: Widget title typography
ru: Типографика заголовка виджета

en: Width
ru: Ширина

en: Wikipedia W
ru: Википедия W

en: Wind
ru: Ветер

en: Window Maximize
ru: Развернуть окно

en: Window Minimize
ru: Окно Свернуть

en: Window Restore
ru: Восстановить окно

en: Wine Glass
ru: Бокал для вина

en: Woo Cart
ru: Корзина Woo

en: Woo Cart Icon Color
ru: Цвет значка корзины Woo

en: WooCommerce Cart
ru: Корзина WooCommerce

en: WooCommerce Product Pages
ru: Страницы товара WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar
ru: Боковая панель WooCommerce

en: WooCommerce or complex site: 1GB or higher
ru: WooCommerce или сложный сайт: 1 ГБ или более

en: WordPress Theme
ru: WordPress тема

en: Worm
ru: Червь

en: Wrench
ru: Гаечный ключ

en: Write a Review
ru: Напишите отзыв

en: Xing
ru: XING

en: Xmarks Lines
ru: Xmarks линии

en: Yarn
ru: Пряжа

en: Yen Sign
ru: Иена, знак

en: Yin Yang
ru: Инь и ян

en: You are not allowed to access this resource.
ru: Вам запрещен доступ к этому ресурсу.

en: You can specify Custom image sizes from the Single Post's 'Featured Image Size' option.
ru: Вы можете указать произвольные размеры изображений с помощью опции "Размер изображения записи" в конкретной публикации.

en: You don't have the access
ru: У вас нет доступа

en: Your Website, Ready in Minutes - Let’s Start!
ru: Ваш веб-сайт будет готов за считанные минуты - приступим!

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает проверки.

en: Your memory usage is within acceptable limits. The Astra theme and your plugins have sufficient memory to operate properly.
ru: Использование памяти находится в допустимых пределах. Тема Astra и ваши плагины имеют достаточно памяти для правильной работы.

en: Your site is nearing its PHP memory limit, which may affect stability.
ru: Ваш сайт приближается к пределу памяти PHP, что может повлиять на его стабильность.

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). Only %4$s remaining.
ru: Ваш сайт использует %1$s из %2$s доступной памяти PHP (%3$s%%). Осталось только %4$s.

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). You have %4$s remaining.
ru: Ваш сайт использует %1$s из %2$s доступной памяти PHP (%3$s%%). У вас осталось %4$s.

en: Zoom In
ru: Приблизить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

[ctx: breadcrumbs aria label]
en: Breadcrumbs
ru: Навигационные цепочки

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %1$s комментарий к &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[1]: %1$s комментария к &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[2]: %1$s комментариев к &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: hour archives time format]
en: g a
ru: H

[ctx: minute and hour archives time format]
en: g:i a
ru: H:i

[ctx: placeholder]
en: Search...
ru: Поиск…

[ctx: product categories]
en: %1$s Product | %1$s Products
ru[0]: %1$s Товар
ru[1]: %1$s Товара
ru[2]: %1$s Товаров

en: 🔔 PHP Memory Limit Notice
ru: 🔔 Уведомление об ограничении памяти PHP
